Údajne už len 3% našej planéty zostalo nedotknutej ľudskou expanziou. Znamená to tiež, že toto mizivé percento z celej Zeme nebolo do dnešného dňa ekologicky narušené činnosťou ľudí. Skupina vedcov vykonala štúdiu za pomoci máp, ktoré ukazujú úroveň zničenia ekosystémov.

Foto od Pixabay

Zistili, že existuje až 97% miest, ktoré boli zničené v dôsledku konania ľudí a išlo najmä o vyhynutie niektorých druhov zvierat či ich radikálne zníženie. Medzi najčastejšie problémy ničenia biotopov sú zavlečené choroby či lov ľudí. Nuž a títo vedci sa zamerali pri výskume na tri oblasti: neporušenosť biotopu, neporušenosť fauny a funkčná neporušenosť.

Výskumom teda dospeli k záveru, že iba 3% ekosystémov z celej planéty zostalo neporušených ľudským vplyvom. Medzi krajiny, kde nie je ekosystém porušený alebo znečistený patrí Kongo, Tanzánia, z časti Dažďový prales, Sibír a južné Čile. Jedným zo spôsobov ako chrániť oblasti je opätovné zavedenie niektorých druhov zvierat do oblastí a týka sa to najmä veľkých cicavcov.

Vedci veria, že ak by sa zvieratá umiestnili do ich prirodzeného prostredia, a to v oblastiach, kde ich počet výrazne klesol, mohla by sa neporušenosť zvýšiť na 20%. Časom by sa tak mohli opäť vzchopiť oblasti ako Aljaška, severná Kanada, Rusko, Sahara či Amazonský dažďový prales.

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.