Odborník na ochranu prírody varoval, že ľadové medvede zaniknú, ak bude aj naďalej dovolené loviť ich pre trofej. Svedčí o tom aj fakt, že od roku 1960 bolo usmrtených viac ako 50 000 ľadových medveďov – čo je v skutočnosti dvojnásobné množstvo zostávajúcich ľadových medveďov.

Keďže ich prežitie je ohrozované dôsledkami zmeny klímy, pre ich lov a rastúci dopyt po kožušinách v Číne, tak to všetko rýchlo tlačí tieto medvede na pokraj vyhynutia.
Fotograf, autor a ochranár prírody Ole Jørgen Liodden strávil štyri roky prípravou projektu zameraného na vážne nebezpečenstvá, ktorým čelia nevinné a krásne stvorenia. Svoje zistenia publikoval v knihe Polar Bears and Humans.

Ole Liodden na svojej webovej stránke uviedol:

„Väčšina projektov zameraných na ochranu ľadových medveďov sa dnes zameriava iba na zmenu podnebia a globálne otepľovanie. Je veľmi dôležité chrániť arktické prostredie, aby sa chránil aj ekosystém pre arktické zvieratá, ale je tiež dôležité chrániť samotné zvieratá. Ľadové medvede sa stali hlavným symbolom globálneho otepľovania a uverejňujú sa veľké kampane s ich obrázkami. V týchto kampaniach sa zriedkavo spomínajú ľudské vplyvy, najmä zabíjanie ľadových medveďov kvôli trofeji. Veľkým problémom pri práci so zachovaním ľadového medveďa je skutočnosť, že informácie o love sa taja, sú veľmi obmedzené a tiež ťažko dostupné.“

View this post on Instagram

Four days ago we parked our expedition ship in the drifting ice at approx. 81,5 degree North. There were no polar bears to see in the evening and early night, but when the fog lifted in the morning a polar bear visited our ship. I had my polcam UW setup ready and got some nice wide angle split photos. One of the best ways of photographing polar bears in Svalbard is to just wait in the ice, and let the polar bears decide if they want to come close or not. ⁠⠀ ⁠⠀ #svalbard #polarbear #liodden #instaanimal #animals #earthpix #natureaddict #earthimage #allnatureshots #special_shots #exklusive_shot #igworldclub #wildlifeplanet #earthimage #globaldaily #WildlifeAddicts #Wildlifepage #discoverwildlife #anmlsworld #exclusive_animals #animalplanet_Fan #wildlifecentral #insta_animal #naturegeography #Instagram #ilovenorway #igscwildlife #cewejapanphoto #sonynordic #sailracingofficial

A post shared by Ole Jørgen Liodden (@ojlwildphoto) on

Podľa Lioddena možno zníženie počtu ich populácie za posledné tri desaťročia pripísať najmä neudržateľnému lovu. Okrem toho očakáva, že lov bude ďalších 10 až 15 rokov pravdepodobne naďalej zohrávať hlavnú úlohu v tom, koľko kusov vo voľnej prírode zostane. Pozoruhodný je tiež nedostatok povedomia o tom kto sú ich lovci a ako sa lovecká činnosť zmenila za posledných 40 až 50 rokov.

Liodden v rozhovore zdôraznil potrebu zastaviť ich lov kvôli trofejam skôr, ako ľadové medvede úplne zmiznú:

„Musíme zastaviť lov pre trofeje a komerčný obchod s kožušinou. Je to jediná šanca ako môžu polárne medvede prežiť.“ Liodden navyše vysvetlil, že lovci sa zameriavajú na najzdravšie a najsilnejšie samce, pričom nechajú iba tie najslabšie zvieratá reprodukovať a odovzdávať svoje gény. Zároveň dodal, že ľadový medveď je jedným z najexkluzívnejších druhov, ktorý je na muške práve takýchto lovcov. Lov týchto zvierat pre trofeje sa začal ešte v štyridsiatych rokoch minulého storočia na Aljaške v USA a na Svalbarde v Nórsku, kde ich bolo zabitých len niekoľko. Expedície však rýchlo prilákali bohatých klientov a poháňali priemysel až do takého rozmeru, že sa stal nezastaviteľným.

V roku 1957 Rusko zaviedlo zákaz lovu ľadových medveďov, pričom USA ho nasledovalo v roku 1972 a Nórsko o rok neskôr. Kanadský arktický región je teraz jediným miestom na Zemi, kde je lov ľadových medveďov stále legálny. Na záver je ešte potrebné dodať, že v divočine zostalo už len 20 000 – 25 000 ľadových medveďov.