Odborníčka varuje, že stále klesajúce množstvo spermií u mužov a zmeny sexuálneho vývoja predstavujú reálnu hrozbu pre prežitie ľudstva. Všetko napokon vedie ku globálnej kríze plodnosti. Shanna Swan ďalej tvrdí, že táto kríza môže predstavovať rozsahovo podobnú hrozbu ako napríklad zmena podnebia.

Foto od Pixabay

Tieto tvrdenia vyplývajú najmä zo štúdie z roku 2017, ktorou sa zistilo, že počet spermií v západných krajinách poklesol od roku 1973 do 2011 až o 59%, čo je naozaj veľa. Toto v kombinácii s klesajúcimi hladinami testosterónu, pribúdajúcimi prípadmi rakoviny semenníkov i erektilnej dysfunkcie vedie ku každoročnému zvýšeniu nepriaznivých reprodukčných zmien u mužov.

„Ak sa pozrieme na krivku, ktorá ukazuje počet spermií a premietneme si ju do budúcna, tak v roku 2045 dosiahne nulu. Je to mimoriadne znepokojujúce,“ povedala Shanna. Počet pôrodov pripadajúcich na jednu ženu klesol oproti roku 1964, kedy bol na úrovni 5,06, na iba 2,4 v roku 2018. A v niektorých krajinách je miera plodnosti ešte nižšia.

Foto od Wikimedia

Shanna tvrdí, že veľkým problémom sú zmeny v hormónoch a endokrinoch, najmä teda v mužských pohlavných orgánoch. Je to podľa nej spôsobené najmä chemikáliami narušujúcimi endokrinný systém v životnom prostredí, ako sú ftaláty a bisfenol-A. Tieto látky sú prítomné v každodenných predmetoch ako sú pesticídy, kozmetika či iné.

Chemické látky a nezdravý životný štýl narúšajú hormonálnu rovnováhu a spôsobujú rôzne stupne reprodukčnej katastrofy. 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.