Grónsko je známe takmer neľudskými podmienkami pre život. No stále sa nájdu miesta, kde ľudia prežívajú a nehodlajú odtiaľ odísť. A my vám dnes jedno z takých trochu bližšie predstavíme. Ide o odľahlé arktické mestečko s názvom Qaanaaq, ktoré sa nachádza v severozápadnom Grónsku. Bežne tam stretnete človeka s vrecúškom plným veľrybieho mäsa. Žijú tam totiž zvláštne druhy veľrýb nazývané narwhal, ktoré tamojší prezývajú „jednorožci“.

Qaanaaq fotografia
Foto od euphro

Práve mäso z tejto druhy veľryby je hlavným zdrojom potravy pre prevažne sebestačnú komunitu Inuitov. „Všade, kde sa obrátim, vidím dôkazy o jeho význame – a ďalší človek, do ktorého narazím, má vychádzkovú palicu vyrobenú z narvalského kla,“ vyjadril sa dobrodruh, ktorý sa rozhodol túto časť zeme preskúmať.

Na ďalšom mieste zas sušia črevá. Tie využívajú na výrobu odevov, pretože tento odolný materiál je vodotesný a ideálny pre tamojšie podmienky. „Počas predchádzajúcej expedícii po Arktíde som ochutnal veľrybie mäso, ktoré bolo pripravené tradičným spôsobom, ako to robia inuiti,“ dodal dobrodruh.

Photo by youtube

Ďalšia miestna pochúťka je známa ako muktuk, tá sa však údajne veľmi ťažko hĺta. Aj keď sú to veľmi netradičné jedlá, pre tamojších ľudí sú, dá sa povedať, nutnosťou. A to aj z toho dôvodu, že sú extrémne bohaté na vitamín C a mastné tuky. Miestni dokonale využijú každú časť každého zvieraťa, ktoré ulovia.

Photo by youtube

Aleqatsiaq, ktorý na krátky čas žil v Dánsku a tiež na južnom Grónsku, povedal, že nikdy neopustí toto odľahlé mestečko. Qaanaaq založili v zime roku 1953, keď Spojené štáty rozšírili leteckú základňu v blízkej oblasti a násilne presťahovali populáciu. Momentálne tam žije iba 620 obyvateľov.

Photo by youtube

„Tamojšie životné prostredie je čarovné, toto miesto vyžaruje pokoj, ktorý sa vám určite dostane pod kožu.“

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.