V otvorenom liste, adresovanom generálnemu riaditeľovi spoločnosti Meta Markovi Zuckerbergovi, medzinárodná koalícia viac ako 300 vedcov špecializovaných na oblasť psychológie, zdravia a technológie, požiadala podnikateľa, aby im umožnil prístup k internému výskumu o duševnom zdraví detí a dospievajúcich. Z tohto výskumu sa zistilo, že jedno z troch dospievajúcich dievčat sa cíti horšie vo svojom tele kvôli používaniu Instagramu.

List bol napísaný v reakcii na interné dokumenty, ktoré do denníka The Wall Street Journal zverejnila Frances Haugen, bývala zamestnankyňa Facebooku. V otvorenom liste sa uvádza, že informácie, ktoré zverejnila Haugen definitívne nepreukazujú nepriaznivý vplyv platforiem Meta na duševné zdravie tínedžerov a detí. Spoločnosť však dodáva, že problémy, o ktoré ide, sú príliš vážne na to, aby sa na ne nereagovalo. 

„Vy a vaše organizácie máte etickú a morálnu povinnosť zosúladiť svoj interný výskum o deťoch a dospievajúcich so zavedenými štandardmi dôkazov vo vede o duševnom zdraví,“ píše sa v liste adresovanom Markovi Zuckerbergovi.

Zdroj: flickr

V liste sa tiež uvádza, že Meta sa môže zaviazať k ochrane duševného zdravia detí a tínedžerov zavedením „transparentnosti zlatého štandardu“, čo umožní externým výskumníkom kontrolovať a podieľať sa na výskume. 

List končí požiadavkou, aby Meta vytvorila nezávislý dozorný fond, ktorý by monitoroval duševné zdravie dospievajúcich a detí.

ZDROJ

 

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.