Okolo Harryho Pottera sa bezpochyby dejú rôzne diskutabilné veci a týchto 20 prekvapivých faktov o Harrym Potterovi vám to dokáže! Od používania dračej krvi ako čistiaceho prostriedku, cez epidémiu vší až po čmeliaky – možno vám dnes vyrazíme dych.

Čudné veci sa nediali len vo svete Harryho Pottera, ale aj na pľaci filmov. Producenti filmov mali plné ruky práce s mladými hercami. Draco Malfoy si rád podstrkoval občerstvenie, zatiaľ čo Harry Potter používal svoj prútik ako bubenícku paličku. Je Lord Voldemort naozaj neschopný cítiť lásku kvôli elixíru lásky? Bol Nicolas Flamel skutočnou osobou? Naozaj jazdila J. K. Rowlingová na rovnakom aute ako Weasleyovci? Zhody náhod?

1. Lord Voldemort nedokáže milovať

Albus Dumbledore veril, že Voldemortova matka použila na jeho otca nápoj lásky. Ak by to bola pravda, znamenalo by to, že Voldemort bol počatý počas používania elixíru, takže nemal schopnosť cítiť lásku. J. K. Rowlingová nakoniec Dumbledorovu teóriu o nápoji lásky potvrdila.

2. Oči Harryho Pottera sú zelené len v poslednej scéne Kameňa mudrcov

V knihách sú Potterove oči opísané ako jasne zelené, ale vo filmoch vidíte Pottera s modrými očami. Daniel Radcliffe dostal na začiatku natáčania zelené kontaktné šošovky, ale bol na ne alergický. Posledná scéna filmu bola prvou nakrútenou scénou, kde môžete zahliadnuť opuchnutú tvár Pottera so zelenými očami, keď sa lúči s Rubeusom Hagridom.

3. Lord Voldemort dal aj zobral Harrymu Potterovi schopnosť hovoriť parselčinou.

Voldemort dal Harrymu Potterovi schopnosť hovoriť parselčinou, keď urobil z Pottera jeden zo svojich siedmich Horcruxov. Keď však Voldemort Pottera na päť sekúnd zabil, zničil aj samotný horcrux, čím Potterovi túto schopnosť odobral. Keďže parselčina je jazyk, ktorý sa čarodejníci nemôžu naučiť, Potter ním už nikdy nebude vedieť hovoriť.

4. Len jeden z trojice dokončil siedmy a posledný ročník v Rokforte

Hermiona Grangerová bola jediná, ktorá sa vrátila po tom, čo odišla. Potom sa stala ministerkou kúziel.

5. Dvojník Daniela Radcliffa zostal po filme Dary smrti ochrnutý na celý život

David Holmes, Radcliffov kaskadérsky dvojník, v čase nehody nacvičoval kaskadérsky kúsok s výbuchom lietadla. Výbuch odhodil Holmesa do steny a potom sa zrútil na zem. Keď mu štáb pribehol na pomoc, povedal im, že si necíti nohy. Odvtedy je ochrnutý od pása nadol.

6. Weasleyovci a J. K. Rowlingová mali rovnaké auto

Rowlingovej prvé auto bol Ford Anglia z roku 1960. Weasleyovci vlastnili presne taký istý model a v presne takej istej farbe ako dospievajúca Rowlingová. Celkovo bolo zničených 14 takýchto áut, ktoré natáčali haváriu Rona Weasleyho a Harryho Pottera do Kvíliacej vŕby.

7. Dvanásť vydavateľov odmietlo Harryho Pottera

Knihu čítala osemročná vnučka člena predsedníctva z Bloomsburgu. Keď dievčatko vysvetlilo, že je to lepšie ako čokoľvek iné, Bloomsburg sa rozhodol knihy zobrať.

8. Nicolas Flamel nebol len postavou, ale skutočnou osobou

Skutočný Flamel žil vo Francúzsku v rokoch 1340-1418. Bol francúzskym pisárom a predavačom rukopisov. Po jeho smrti sa Flamel stal známym ako alchymista. Hoci neexistuje žiadny dôkaz, hovorí sa, že objavil kameň mudrcov a dosiahol nesmrteľnosť.

9. Rubeus Hagrid je založený na príbehu pekelného anjela, ktorého J. K. Rowlingová stretla na západe krajiny

Rowlingová opísala Pána ako obrovského a desivého, ktorý sedával a rozprával o svojej záhrade a o tom, ako zle sa darí jeho petúniám. Robbie Coltrane bol Rowlingovej prvou a jedinou voľbou na stvárnenie Hagrida a bol prvým hercom obsadeným do filmu.

10. Daniel Radcliffe má škaredý rukopis

Radcliffe mal pri natáčaní Ohnivej čaše zakázané písať „Harry“ kvôli hroznému rukopisu. Niekto z rekvizitného oddelenia dostal za úlohu napísať to za neho.

11. Slovo „mukel“ sa používalo dávno pred vydaním Harryho Pottera v roku 1997

Vo svete Pottera je mukel človek, ktorý nemá čarodejnícke schopnosti. Na začiatku až v polovici 20. storočia sa používal na označenie fajčiara marihuany.

12. Mladé hviezdy robili na pľaci skutočné domáce úlohy

Producenti chceli, aby školská práca vyzerala čo najautentickejšie, preto sa pri natáčaní v Rokforte robili skutočné domáce úlohy. Počas nakrúcania filmu Väzeň z Azkabanu dostalo trio dokonca za úlohu napísať eseje o svojich postavách.

13. Daniel Radcliffe využil množstvo rekvizít

Radcliffe vystriedal 80 prútikov. Hovorilo sa, že bol nepokojný a používal ich ako bubenícke paličky. Do dokončenia posledného filmu bolo vyrobených 160 párov okrúhlych okuliarov Harryho Pottera.

14. Rozsiahla epidémia vší zastavila natáčanie Tajomnej komnaty.

Vši sa dostali k väčšine detí a dokonca aj k niektorým dospelým. Ako sa vši rozšírili a koľko členov súboru bolo skutočne postihnutých, nie je známe. Výskyt vší však nikdy nebol taký veľký, aby boli do štábu privolané zdravotné sestry a produkcia sa zastavila, kým sa ich celý štáb a herci nezbavia.

15. Hedviga mala sedem hercov

harry potter photo
Photo by pirkerchri (Pixabay)

Gizmo bol prvý, kto hral Hedvigu so svojimi hlavnými dvojníkmi, Ookom a Sproutom. Elmo, Kasper, Oh Oh, Swoops a Bandit sa tiež ujali tejto úlohy. Na stvárnenie samičky Hedvigy boli vybraní samčekovia sovy snežnej, pretože bola biela. Samce sov sú belšie ako samice. Okrem toho boli menšie a mladí herci ich ľahšie zvládali.

16. Dračia krv má 12 využití

Hagrid používa na zranenia krvavý dračí steak. Slughorn použije krv na predstieranie útoku Smrťožrútov. Ale nejaké praktické využitie? Odstraňovač škvŕn a čistič rúry.

17. Daniel Radcliffe si musel pre Tajomnú komnatu oholiť nohu

Keď si producenti uvedomili, že Radcliffe je pre 12-ročného Pottera príliš chlpatý, rozhodli sa mu oholiť jednu nohu. Našťastie scéna potrebovala ukázať len to, že Potterovi chýba ponožka, takže sa ušetrila celá noha. Oholili mu len asi dva centimetre od členka.

18. Richard Harris trikrát odmietol hrať Albusa Brumbála, kým úlohu prijal

Harris uviedol, že vedel, že filmy majú veľký potenciál, ale vo veku 71 rokov nechcel stráviť zvyšok života nakrúcaním. K prijatiu úlohy ho presvedčila jeho vnučka. Povedala mu: „Ak nebudeš hrať Dumbledora, tak s tebou už nikdy neprehovorím!“

19. Emma Watson venovala cenu Britannia pre britskú umelkyňu roka Millie

Millie bol Emmin škrečok, ktorého si vzala so sebou na natáčanie. Millie zomrela v polovici natáčania filmu Kameň mudrcov. Štáb jej postavil malú rakvu pre škrečka so zamatovou výstelkou a usporiadal jej riadny pohreb.

20. Vrecká na rúchu Draca Malfoya boli zašívané

Thomas Felton, ktorý hral Malfoya, mal vo zvyku si tajne nosiť jedlo na natáčanie. Keď na to producenti prišli, až pri treťom filme, zašili mu vrecká. Felton sa priznal so slovami: „Chcem to objasniť, pretože je to absolútna pravda!“

Zdroj

Barbora Piatková
Ahojte, volám sa Barbora a som študentkou informatiky na Masarykovej univerzite v Brne. Rada objavujem nové veci, športujem, trávim čas v prírode a nepohrdnem ani dobrým jedlom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.