Od 60. rokov prešiel internet neuveriteľný kus cesty. Pre mnohých ľudí sa stal každodennou súčasťou života. Už to nie je len o informáciách – stal sa domovom rôznych sociálnych sietí, vzniklo množstvo “digitálnych kín” a je neodmysliteľnou súčasťou každého zamestnania.

1. Je starší ako si myslíte

Myšlienka internetu vznikla okolo roku 1900. Vedci a iní odborníci sa snažili prísť na spôsob, ako efektívne šíriť informácie prostredníctvom technológií. V 60. rokoch prišiel s prvým modelom internetu J. C. R. Licklider, a tak vznikol a postupne sa vyvíjal.

2. Má viac používateľov než niektoré krajiny obyvateľov

Podľa najnovších informácií je v súčasnosti vo svete zhruba 3,2 bilióna používateľov. Zaujímavosťou je, že na druhej strane, teda v offline svete, je až 4 milióny. Každým dňom však používateľov internetu pribúda.

3. Pamätáte si na World Wide Web?

V roku 1989 vytvoril Tim Berners-Lee World Wide Web (www). Prvú stránku zakódoval v roku 1990.

4. Facebook nebol prvou sociálnou sieťou

Prvenstvo drží verejná sociálna sieť SixDegrees.com. Vznikla v roku 1997, no vydržala len do roku 1999. Bolo to prvýkrát, čo mohli užívatelia zverejniť fotografiu a informácie v istom okruhu ľudí.

5. Hackerstvo je momentálne na svojom vrchole

Až 30000 stránok denne niekto napadne. Samozrejme, aj táto činnosť svoje podoby za tie roky zmenila. Dnes sa spája aj so zavádzajúcimi informáciami. S príchodom nových technológií sa hackeri neustále zlepšujú.

6. S názvom Wi-Fi prišla marketingová spoločnosť (a nič neznamená)

V roku 1999 prišla s týmto názvom istá marketingová spoločnosť. V skutočnosti sa za názvom Wi-Fi neskrýva žiadny význam. Ani jej pôvod nie je celkom jasný. Niektorí hovoria, že vznikla v 70. rokoch na Havaji, iní tvrdia, že to bolo začiatkom 90. rokov v Austrálii.

7. Každým rokom trávime online stále viac a viac času

Podľa prieskumov strávia dospelí ľudia na internete až takmer 6 hodín denne.

8. Najnavštevovanejšou stránkou je Google

Spomedzi viac než bilióna stránok vyhráva Google. Na druhom mieste je YouTube a tretie obsadil čínsky internetový vyhľadávač Baidu.

9. Prvý e-mail poslali v 60. rokoch

Bol celkom jednoduchý. Využíval sa systém ARPANET, ktorý poskytoval možnosť preniesť základné súbory medzi počítačmi. Až v 90. rokoch sa e-mailová komunikácia posunula na vyššiu úroveň, začali sa používať systémy ako AOL.

10. Každú minútu pribudne na YouTube 300 hodín rozličných videí

Denne si ľudia pozrú na YouTube zhruba 5 biliónov videí. Na druhej strane, každú minútu tam pribudnú videá s dĺžkou dokopy 300 hodín. Táto platforma bola spustená v roku 2005 a rýchlo sa stala jednou z najobľúbenejších stránok. Videoklip k piesni Despacito je video s doposiaľ najviac zhliadnutiami.

11. Najrýchlejší internet je v Minneapolise

V Spojených štátoch je na prvom mieste v rýchlosti internetu Minneapolis. Saint Paul obsadilo druhé miesto, Atlanta je na treťom.

12. 40% Američanov randí online

Okrem toho je tam 40 miliónov dospelých ľudí, ktorí využívajú zoznamky – toto číslo sa každým rokom zvyšuje.

13. Najpopulárnejšou činnosťou online je posielanie e-mailov

Až 90,8% Američanov používa internet na prijímanie a odosielanie e-mailov. Chatovanie sa ocitlo na druhom mieste (90,2%) a návšteva sociálnych sietí na treťom (74,4%).

Zdroj

Foto: RedBookMag

Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.