John Lennon bol zakladateľ jednej z najznámejších hudobných skupín The Beatles. Taktiež mal úspešnú sólovú kariéru. Okrem toho, že bol textár a hudobník sa toho v jeho živote dialo oveľa viac. Preto sa dnes pozrieme na niekoľko zaujímavostí a faktov o tomto slávnom umelcovi.

Zdroj: YouTube Screenshot

1. Narodenie Johna Lennona

John Lennon sa narodil 9. októbra 1940 počas náletu na Liverpool. Jeho rodičia mu dali druhé meno Winston ako vlastenecký krok!

2. John Lennon mal veľa pseudonymov

Lennon tiež nahrával pod menom Dr Winston O’Boogie, reverend Fred Ghurkin, Fred Zimmerman, Johnny Rhythm a Mel Torment.

Zdroj: YouTube Screenshot

3. Mladý John Lennon

Keď sa jeho otec stratil, Johna vychovávala jeho teta Mimi na 251 Menlove Avenue v Liverpoole. Jeho matka zomrela po tom, čo ju v roku 1958 zrazilo auto.

4. Začiatky Johna Lennona

John prvýkrát publikoval svoje písanie v domácom časopise s názvom The Daily Howl. Lennon napísal dve knihy poézie a príbehov: In His Own Write a A Spaniard In The Works.

Zdroj: YouTube Screenshot

5. Lennonova prvá kapela

Jeho prvou kapelou boli The Quarrymen, ktorí začali život ako skiflová skupina v Quarry Bank School v Liverpoole. Bol tiež v The Silver Beetles, Johnny And The Moondogs, The Plastic Ono Band a The Dirty Mac (s Keithom Richardsom).

6. John Lennon bol smetiar

Lennon neprešiel vodičskými skúškami, až keď mal 25 rokov. Ani potom veľa nešoféroval, najznámejšie je, že v roku 1969 havaroval na svojom bielom Mini na výlete do Škótska.

7. John Lennon a Paul McCartney

John sa stretol s Paulom McCartneym na cirkevnej slávnosti vo Wooltone 6. júla 1957. Po rozchode Beatles hovoril o Paulovi ako o „môjom starom odcudzenom snúbencovi“.

Zdroj: YouTube Screenshot

8. John Lennon a jeho fóbia z okuliarov

Lennon bol veľmi krátkozraký, no hanbil sa nosiť okuliare. Väčšinu svojho pôsobenia v The Beatles nosil kontaktné šošovky.

9. John Lennon rád točil „umelecké“ filmy

Avantgardný film Autoportrét bol 15-minútovým časovým odstupom Lennonovho vzpriameného penisu. Aký chalan. Je iróniou, že film Lennon/Ono Erekcia bol v skutočnosti časovým odstupom výstavby panelového domu.

10. Slávne okuliare Lennon

Keď koncom roku 1966 natáčal film How I Won The War, John dostal pre svoju postavu Private Gripweeda okrúhle „babské okuliare“ – Napokon zostali a stali sa súčasťou Lennonovho imidžu.

11. Beatles sa rozdelili

 Hoci Paul „oznámil“ rozchod The Beatles verejne v apríli 1970, Lennon vyzval skupinu v septembri ’69 a tvrdil, že chce „rozvod“. Obchodné rokovania znamenali, že nemohol svetu povedať, že skupina skončila.

12. Balada o Johnovi a Yoko

John sa stretol so svojou druhou manželkou Yoko Ono na výstave japonského umelca v umeleckej galérii Indica v Londýne 9. novembra 1966. O dva roky neskôr sa rozviedol so svojou prvou manželkou Cynthiou a krátko nato sa oženil s Yoko.

13. Lennona vyšetrovala FBI

Po jeho príchode do New Yorku v roku 1971 FBI otvorila spis o Lennonovi a podozrievala ho, že sa snaží radikálnou politikou ovplyvniť mládež v krajine. Rozsah ich sledovania sa zistil až v 90. rokoch.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.