V staroveku sa vykonávanie všetkých aktivít (jedenie, kreslenie, mávanie, gestikulácia, hádzanie lopty…) považovalo za nevhodné, zvláštne, niekedy dokonca aj diabolské. Časy sa, našťastie, zmenili a v dnešnej dobe existujú výskumy zaoberajúce sa otázkou, čo stojí za používaním preferovanej strany tela.
Prečítajte si niekoľko informácií o ľuďoch, ktorí používajú radšej ľavú stranu, a o tom, ako to ovplyvňuje ich život.

1. 1 z 10 ľudí je ľavák

V Apríli 2020 štúdie ukázali, že minimálne 10,6 % používa prevažne ľavú ruku, čo znamená, že z desiatich ľudí je to jeden človek.

2. Ľaváci sú súťaživejší

Zaujímavosťou je, že skutočnosť, že majú dominantnú ľavú stranu, im pomáha lepšie obstáť v súťažiach (najmä v bojových športoch). Je to preto, že praváci sú zvyknutí si merať sily s ľuďmi, ktorí využívajú rovnakú stranu ako oni.
V bežnom živote to však ľaváci nemajú jednoduché, keďže väčšina vecí je vyrobená pre pravákov.

3. Je to v génoch

To, či sa bábätko narodí ako pravák alebo ľavák, závisí od genetiky. V DNA existuje až 40 ukazovateľov, ktoré rozhodujú o tom, ktorú stranu bude malý človiečik preferovať.
Samozrejme, veľký vplyv má aj prostredie a stimuly počas tehotenstva a výchova dieťaťa.

4. Vo svete je viac ľavorukých mužov než žien

Svetu ľavákov dominuje mužské pohlavie. Tí majú až 12 % šancu stať sa ľavákmi, zatiaľ čo ženy 10 %.
Dobrým príkladom je Spojené kráľovstvo, kde je ľavorukých žien 8,6 % a mužov 10,6 %.

5. Aj kengury používajú väčšinou ľavú stranu

Štúdia publikovaná v Current Biology ukázala, že u kengúr je väčšia pravdepodobnosť, že sa narodia ako ľavoruké. Skúmali viaceré druhy kengúr a prišli na to, že je to do veľkej miery ovplyvnené aj druhom a pohlavím kengury.

6. Najviac ľavákov je v Holandsku

Už vieme, že minimálne 10 % ľudí sa narodia ako ľaváci. Ktoré štáty však v tejto štatistike dominujú? Údaje hovoria o tom, že najviac ľavorukých ľudí je v Holandsku, za nimi stoja Spojené štáty.
Krajiny, kde ich je najmenej, sú Japonsko (4,7 %) a Čína (3,5 %).

7. Aj u našich zvierat je veľká pravdepodobnosť, že budú ľaváci

Nie sú to len kengury. Štúdia ukázala, že až 63 % psov preferuje používanie jednej labky, zatiaľ čo u 37 % sa neprejavila preferencia žiadnej strany. 32 % psov využíva radšej pravú labku, 31 % ľavú.
U mačiek to bolo až 75 %, čo prejavili preferenciu jednej strany. Ukázalo sa, že ľavú stranu používajú prevažne kocúry.

Bonus: Známe osobnosti, ktoré preferujú používanie ľavej strany tela

Angelina Jolie, Sarah Jessica Parker, Tim Allen, David Bowie, Ben Stiller, Jennifer Lawrence, Owen Wilson, Scarlett Johansson, Hugh Jackman, Nicole Kidman, Tina Fey, Tom Cruise, Jim Carrey, Lisa Kudrow a mnoho ďalších.

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.