Spoznávať rôzne kultúry a tradície je zábava – nezáleží na tom, či ide o niekoľkomiliónovú krajinu alebo o ostrov s pár obyvateľmi. Každý kút sveta má čo ponúknuť a dnes sa pozrieme na sever, do krajiny fjordov.

1. Knihy

Ak sa niekto chystá publikovať knihu a prejde kontrolou kvality, Rada Nórska pre umenie kúpi 1000 výtlačkov a rozdá ich do knižníc (v prípade detských kníh je to 1500 ks). Dôvodom je podporiť a zviditeľniť spisovateľov.

2. Ropa

Hodnota Ropného fondu v Nórsku je vyše 1 trilión dolárov, krajina z neho však ročne minie len 3%, aby zvyšok ušetrili pre budúce generácie.

3. Svalbard

Je to jediné miesto na zemi, kde neplatia víza. Hocikto sem môže prísť, založiť si tu život a pracovať.

4. Jens Stoltenberg

V roku 2013 šiel bývali predseda vlády Jens Stoltenberg inkognito ako taxikár v Osle. Urobil tak preto, lebo chcel počuť, čo naozaj voliči chcú a taxík je jedno z miest, kde ľudia hovoria o čomkoľvek.

5. Väznica v Haldene

Dozorcovia sa s väzňami zbližujú – robia rôzne športy, jedia a venujú sa iným aktivitám – aby tak predišli agresii z oboch strán a vytvorili si priateľské prostredie.

6. Tacos

Nóri sa za ním idú zblázniť. Síce k nim prišlo až v 90. rokoch, ihneď sa stalo obľúbeným. Je také populárne, že si dokonca každý týždeň doprajú “Taco piatok”.

7. Striptíz

Kvôli zdaňovaniu sa striptíz ráta ako forma umenia. BBC v roku 2006 uviedlo, že nórsky súd rozhodol o tom, že striptíz zaradia medzi formy umenia, aby nepodliehal zdaneniu.

8. Troll

Používali autá značky Troll. Vlastne ich táto firma vyrobila len 5 a všetky sa dnes nachádzajú v múzeách. Firma fungovala medzi rokmi 1956 a 1958 a továreň bola v okrese Telemark.

9. Polárne medvede

Keďže sa na Svalbarde nachádzajú polárne medvede, každý, kto sa tam vyberie, by mal byť vybavený ochrannými prostriedkami, ako napríklad strelnou zbraňou.

10. Televízia

Nórska televízia je známa tým, že vysiela dlhé programy. Je celkom bežné, že v štátnej televízii beží 376-hodinová cesta loďou, 60-hodinový zborový spev alebo 12-hodinové štrikovanie.

Zdroj

Foto: BoredPanda

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.