Vianoce – čas v roku, kedy sa oslavuje narodenie Krista. Ľudia okolo sveta varia špeciálne jedlá, dávajú si darčeky, spievajú, pijú a zúčastňujú sa omší. Dnes si na počesť vianočných sviatkov povieme o niekoľkých faktoch.

1. Dátum

Kedysi cirkev nepovažovala Vianoce za “hlavný” sviatok. Prvý záznam o snahe zaviesť sviatok na deň narodenia Krista je z roku 200, kedy sa teológovia z Alexandrie rozhodli, že sa bude oslavovať 20. mája. V 80. rokoch 3. storočia sa talianska cirkev pokúsila spojiť regióny tým, že stanovila 25. decembra ako deň D.

2. Darčeky

Darovanie darčekov, vianočných prianí a podobné tradície k nám prišli až zo starovekého Ríma. Rimania si totižto vymieňali predmety na Nový rok. Starých zvykov sa ťažko zbavíme, preto táto tradícia nezanikla a transformovala sa do Vianoc.

3. Zakázané!

V Anglicku boli podľa zákona v roku 1644 Vianoce zakázané. Obchody museli byť otvorené a na žiadnom stole nemohlo byť typické vianočné jedlo. Ani reforma protestantov nepomohla, pretože Vianoce boli podľa nich “kresťanský vynález”. Aj v anglickom Bostone boli oslavy Vianoc považované od roku 1659 do 1681 za ilegálne. Do módy sa dostali a boli povolené až v polovici 19. storočia.

4. Zneužitie

Ako je to už pri ľuďoch bežné, aj k Vianociam sa viaže niekoľko mýtov. Najznámejší je ten, že vznik Vianoc je vymyslený a je založený na počesť boha Mithra, ktorý je známy v súvislosti s pohanstvom. 25. december bol v Ríme sviatok slnka, ktorého boh je práve Mithras. Hovorí sa, že sa narodil rovnako ako Ježiš Kristus. Mýtus o rovnakom narodení však vznikol dávno po tom, čo bolo známe narodenie Ježiša. Preto je jasné, že je to “krádež” zo strany pohanov, nie naopak.

5. Vianočný stromček

Niektorí možno počuli príbeh o tom, ako dal Martin Luther svetu vianočný stromček (v niektorých príbehoch sa hovorí o vianočných svetielkach). Nie je to pravda. Prvé zmienky o vianočnom stromčeku pochádzajú od svätého Bonifáca zo 7. storočia. Bolo to však až v 15. storočí, kedy si ľudia začali na Vianoce zdobiť príbytky živými stromčekmi. Bola z toho už dávno zaužívaná tradícia, keď sa objavil Luther.

6. Svätý Mikuláš

Táto postava vznikla na základe biskupa svätého Mikuláša. Narodil sa v 3 storočí (okolo roku 270) v tureckej dedinke Patara. Potajme dával chudobným rôzne dary a peniaze. Moderná podoba príjemného starého pána v červenom pochádza z básne z roku 1823 s názvom Návšteva svätého Mikuláša (A Visit from St. Nicholas).

7. Vianočné lízanky

Začiatkom 19. storočia chcel cukrár v Indiane vyjadriť zmysel Vianoc prostredníctvom sladkostí. Prišiel s nápadom ohnúť jednu z cukrových paličiek do tvaru dnešnej vianočnej lízanky. Biela farba symbolizuje čistotu a bezhriešnosť Ježiša Krista. Tri malé červené pásiky symbolizujú jeho utrpenie na kríži. Hrubý červený pásik je symbolom jeho krvi, ktorú pre ľudstvo obetoval. Ak otočíte lízanku naopak, vznikne z nej písmeno J, čo je prvým písmenom Ježišovho mena.

Zdroj

Foto: Listverse

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.