Podľa Americkej oftalmologickej akadémie sa farbosleposť alebo nedostatok farby vyskytuje vtedy, keď nevidíte farby normálnym spôsobom alebo keď niekto nedokáže rozlíšiť určité farby. To sa často stáva medzi červenou a zelenou, no niekedy aj modrou farbou. Farbosleposť postihuje najmä mužov, a to približne jedného z 12. S týmto problémom bojujú aj mnohé celebrity. Toto je 9 z nich. 

Keanu Reeves

Zdroj: Wikimedia

Herec Keanu Reeves nemal oficiálne potvrdenú farbosleposť. V jednom rozhovore však uviedol, že je zrejme farboslepý. 

Mark Zuckerberg

Zdroj: flickr

Zakladateľ Facebooku trpí červeno-zelenou farbosleposťou. Modrú farbu loga sociálnej siete si vybral preto, lebo je jednou z najbohatších farieb pre jeho oči. 

Logan Paul 

Zdroj: wikimedia

Logan dostal kritiku od iných youtuberov a verejnosti, keď zverejnil video, v ktorom mal na sebe farebné okuliare. Podľa neho vyriešili jeho problém s farbosleposťou. Neskôr priznal, že svoju reakciu mierne prikrášlil. 

Bill Clinton 

Zdroj: flickr

Bývalý prezident Spojených štátov amerických je tiež farboslepý. Túto poruchu zdedil po svojich rodičoch, má problém rozlíšiť červenú a zelenú farbu. Na to, aby určil farbu určitého predmetu, potrebuje špeciálne svetlo. 

Princ William 

Zdroj: wikimedia

Vojvoda z Cambridge, princ William, verejne vyhlásil, že je farboslepý. Údajne trpí poruchou červeno-zelenej farbosleposti, čo môže znamenať aj problém s rozlíšením žltej farby. 

Eddie Redmayne 

Zdroj: wikimedia

Herec Eddie napísal tézu (30 000 slov) o obraze IKB74 od Yvesa Kleina. Modrá je totiž jediná farba, ktorú vidí jasne, a práve tento obraz je celý modrý. 

Howie Mandel 

Zdroj: flickr

Komik Howie hovoril o svojich problémoch vždy otvorene. Či už išlo o úzkosti, OCD alebo farbosleposť. 

Christopher Nolan 

Zdroj: wikimedia

Napriek zelenej farbosleposti vytvára oscarový režisér Christopher Nolan skvelú kinematografiu. 

Matt Lauer

Zdroj: wikimedia

Bývala osobnosť televízneho spravodajstva, Matt Lauer, je mierne farboslepý. Podľa jeho slov ho minimálna farbosleposť v bežnom živote príliš neovplyvňuje. 

ZDROJ

 

 

 

 

 

 

 

 

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.