Fikus patrí medzi trendy izbových rastlín. Pravdepodobne pre to, že sa tak priblížite k tomu, aby ste starali o vlastný izbový strom. Starostlivosť či pestovanie  nie je úplne jednoduché. Avšak pri správnom nastavení, môžete žiť spolu s ním až 20 rokov. Preto si povieme, ako udržať túto rastlinu dlho zdravú a silnú!

Fikus

Odkiaľ pôvodne fikus pochádza?

Z tropických oblastí východnej Ázie, od Indie až po severnú Austráliu. Je to oficiálny strom Bangkoku. Ďalším prirodzeným miestom výskytu sú aj štáty Florida a Arizona v Spojených štátoch. 

V pôvodných oblastiach sú malé plody fikusu obľúbené u niektorých vtákov, ako napríklad hrdlička ovocná, hrdlička vompoo, hrdlička  škvrnitá či holub cisársky. 

Fikus benjamina je strom dosahujúci v prírodných podmienkach až 30 metrov. Má krásne previsnuté konáre a lesklé listy. Jeho vrchol je široko rozvetvený a priemer môže dosahovať až 10 metrov. 

Fikus v skratke

Názov: Ficus, figoník plačlivý, plačúci fikus
Typ rastliny: trvalka
Veľkosť: až 180 cm
Svetlo Nepriame slnečné žiarenie
Pôvod India a juhovýchodná Ázia
Kvety žlté, biele
pH pôdy 6,5 až 7
Cena Od 5 EUR

 

Fikus a jeho druhy

Pod rastlinkou fikus si vieme predstaviť až 800 rôznych druhov, preto si predstavíme iba tie najčastejšie a na Slovensku populárne

 • Fikus lýrovitý (Ficus lyrata )asi najpopulárnejší druh fikusu na Slovensku
 • Ficus pumila
 • Fikus bonsaj
 • Ficus cyathistipula
 • Ficus deltoidea
 • Ficus carica
 • Ficus congesta

Vegetačná sezóna

Vegetačné obdobie pre fikus je apríl až september. V priebehu tejto doby môžete svoj fikus kŕmiť univerzálnym tekutým hnojivom. Na začiatku vegetačného obdobia môžete použiť aj paletky s pomalým uvoľňovaním. 

Fikus môže produkovať lepkavú šťavu, ktorá pri konzumácii vie spôsobiť žalúdočne problémy. Udržujte svoju rastlinku mimo dosahu nenažraných domácich zvierat alebo malých zvedavých detí. Taktiež pravidelne oprašujte a vlhčite listy napríklad handričkou alebo zvlhčovačom. 

Ako sa postarať a pestovať fikus

Vytvorte vhodné podmienky na rast: 

 • Udržujte teplotu od 18 do 24 °C 
 • Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu
 • Vyhnite sa prievanu
 • Udržujte dobrú vlhkosť
 • Udržujte vhodnú zeminu a veľkosť kvetináča
 • Pravidelne zalievajte 
 • Aplikujte hnojivo vo vegetačnom období
 • Čistite listy
 • Bojujte proti parazitom
 • Koncom leta rastlinu zastrihnite

Aká zemina funguje pre fikus najlepšie?

Bude pre neho fungovať akákoľvek zalievacia zmes, ktorá umožňuje rýchle vsiaknutie. Svojmu krásavcovi nemusíte dodávať pôdu s extrémne vysokým obsahom organických látok alebo živín, ale ak presádzate, použite pôdu z kvetináča, ktorá obsahuje piesok a vermikulit. Zlepšíte tak drenáž. Črepník by mal mať samozrejme drenážny otvor a mali by ste z neho vylievať prebytočnú vodu. Predídete tak hnitiu koreňov. 

 

Koľko slnka potrebuje fikus?

Aj keď fikusy rastú vo svojom prirodzenom prostredí v polotienistých stanoviskách, vo vašej domácnosti budú potrebovať svetlú miestnosť s nepriamym svetlom. Hľadajte vo svojom dome miesto, kde môže stromček fikus dostať nepriame slnečné žiarenie v priebehu celého dňa. Veľmi veľa priameho silného žiarenia vie spáliť jeho listy. A to predsa nechcete. Takže ak je to možné, držte ho ďalej od okien orientovaných na západ. Ak sa tak predsa rozhodnete, doprajte oknu aspoň záves. Inak rastlina skončí ako Dracula na poludňajšom slnku. 

Aká teplota funguje najlepšie pre fikus?

Fikusu sa darí v prostredí s vyššou teplotou. Udržujte teplotu aspoň na 21 °C a v noci aspoň na 16 °C – to je minimálna teplota šťastia tejto izbovej rastliny. V priebehu zimy sa nesmie stať, aby bol fikus vystavený teplote nižšej ako 13 °C a tomu vystavený studenému prievanu alebo sa v jeho okolí aspoň nachádzal. Nepristane mu ani prúdenie vzduchu spôsobené klimatizáciou. 

Má fikus rád vlhkosť?

Izbové rastliny ako fikus majú vo všeobecnosti radšej vyššiu úroveň vlhkosti. Existuje niekoľko spôsobov, ako dosiahnuť požadovanú úroveň v prípade, že vaše obydlie ním nedisponuje. Svoj stromček môžete pravidelne zahmlievať, prípadne zvlhčovať vzduch v miestnosti, kde je umiestnený. 

Ako často potrebuje zalievať fikus? 

Musí byť neustále vlhký ale nie mokrý! Ak ho necháte namáčať vo vode, listy klesnú a izbová rastlina môže trpieť na hnilobu koreňov. Avšak je dôležité udržiavať jej dôkladný pitný režim. 

Ak chcete skontrolovať, či váš fikus potrebuje vodu, vložte ukazovák do zeminy. V prípade, že je vlhký, tak nie je potrebné zalievať. Ak medzi polievaním necháte vyschnúť 75 % pôdy, budete mať šťastný fikus. A to predsa chcete, nie?

Najčastejšie problémy a choroby

Tým najbežnejším problémom, čo sa týka fikusov, je opadávanie listov. K situácii dochádza z niekoľkých dôvodov. Môže sa to týkať presádzania, prelievania, slabého osvetlenia, nového stanoviska, či nízkych teplôt. Avšak, akonáhle sa oň budete starať podľa odporúčaní z odbornej literatúry, či podľa bodov vyššie – mali by ste sa tomuto problému vyhnúť. 

Najčastejšie parazity

Fikusy sú náchylné na múčniky a roztoče. Znakom zamorenia je to, že ak z vašej izbovej rastlinky vidíte kvapkať miazgu, aplikujte insekticídne mydlo alebo neemový (nimbový) olej na listy, aby ste vyliečili napadnutie a zachránite váš fikus pred väčším poškodením. Hmyz utrite mäkkou, teplou mydlovou handričkou. Zdravý fikus pravdepodobne nepodľahne škodcom, avšak vystresovaný jedinec môže veľmi rýchlo strácať aj listy

Ako rozmnožiť fikus?

Fikusy sa môžu rýchlo množiť z odrezkov. Obstarajte si nový kvetináč a naplňte ho zeminou. Potom odrežte jeden výhonok fikusu, ktorý nie je zelený, ale má vyvinutú kôru. Postup sa nazýva – rezanie ,,polotvrdého dreva´´.  Následne vložte odrezok do nového črepníka. Udržujte ho na mieste s jasným nepriamym slnečným žiarením.  Zalievajte ho každý druhý deň, v prípade že odrezok nie je preliaty. Potrebu zaliať mladú rastlinku zistíte rovnako ako pri materskej rastline. Pomocou prsta v hline. Niekto nehovoril, že to nebude špinavá práca. 

Okolo ôsmich týždňov sa začne objavovať nový rast. Následne to bude potrebné časom presadiť do väčšieho kvetináča. Priestor na expanziu je dôležitý!

Alergické reakcie

Rastlina je hlavným zdrojom alergénov v interiéri. Zaradila sa tam spolu s prachom a domácimi zvieratami. Medzi bežné príznaky alergie zahŕňajú alergickú astmu a nádchu. Fikusy môžu byť veľmi nepríjemné pre alergikov na latex. Pretože ho produkujú v dostatočnom množstve. Preto by sa mu mali ľudia s touto diagnózou vyhnúť. V extrémnych prípadoch dochádza až k anafylaktickému šoku. Alergia na rastliny z rodiny fikusov sa vyvíja postupom času.

Slovo na záver

Ak sa budete o svoj fikus starať s láskou a podľa pokynov. Bude vám rozhodne radosť robiť dlhý čas. Impozantná rastlina s pomerne veľkými rozmermi. Nezabúdajte dostatočne zalievať a presádzať podľa potrieb vášho interiérového stromu. Netreba nič zanedbať. Avšak, dajte si pozor ak ste alergik a v prípade akýchkoľvek problémov spojených s rastlinou sa poraďte s odborníkom.

Mohlo by vás zaujímať: Ako pestovať zamiokulkas alebo syngonium

Na našom webe toho o izbových rastlinách a ich pestovaní nájdete omnoho viac. Ak vám z nejakého dôvodu nevyhovuje pestovať fikus môžete sa zamerať na zamiokulkas alebo syngnonium. Prečo sú tieto rastlinky výnimočné?

 • Tak napríklad zamiokulkas sa často označuje za „zanzibarský drahokam“. Zamiokulkas alebo zamioculcas je známy tým, že ide o nenáročnú izbovú rastlinku.
 • Druhou menej populárnou rastlinkou je syngonium. Má až 30 druhov a je nádhernou minimalistickou rastlinkou, ktorá sa hodí do každého interiéru. Prečítajte si ako pestovať syngonium.

 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Ficus_benjamina#:~:text=Ficus%20benjamina%2C%20commonly%20known%20as,native%20to%20Asia%20and%20Australia.

https://plantlegend.com/blogs/info/how-to-take-care-of-a-ficus-tree-plant/

https://www.wikihow.com/Care-for-Ficus

https://www.gardeningknowhow.com/houseplants/ficus/ficus-tree-care.htm

 

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.