8 najrozšírenejších filmových lží, ktoré ľuďom skresľujú realitu

34125

Filmy sú oknami do sveta, ktorý by mohol byť, ale nie je. Preto tolerujeme všetko to zveličovanie a slobodu, ktorú so sebou nesú. Keby filmy odrážali skutočnosť, veľmi rýchlo by nás prestali baviť.

Je však problém, keď ľudia na základe filmov začnú istým veciam veriť. Neovplyvňuje to len ich vnímanie sveta, v extrémnych prípadoch to môže byť aj životunebezpečné.

1. Chloroform takto nefunguje

Chloroform je vykresľovaný ako ultimátna zbraň, ktorá v priebehu pár sekúnd zloží na kolená aj toho najväčšieho chlapa. Bez ohľadu na to, ako vedecky korektný je zvyšok filmu, scenáristi často zabúdajú na doštudovanie tejto skutočnosti.
V realite takto chloroform nefunguje. Aj keď je pravda, že aj malá dávka človeka uspí, nestane sa to hneď. Aj pri väčších dávkach treba aspoň päť minút, aby začal účinkovať.
Pár kvapiek na vreckovke, ako to robia vo filmoch, určite nie je väčšia dávka. Takisto sa nevyužíva pri kriminálnych záťahoch. V skutočnosti má zmysluplné využitie – používa sa ako anestetikum.

2. Policajti vám pred zadržaním nemusia vymenovať vaše práva

Kedykoľvek dôjde vo filme alebo v seriáli (minimálne v americkom) k zatknutiu, policajti vždy začnú recitovať práva zadržaného. Pre ľudí, ktorí nikdy nemali na rukách putá, môže byť toto celkom zavádzajúca informácia.
Aj keď je pravda, že nejaký čas po zadržaní k spomenutiu práv príde, nedeje sa to počas nasádzania pút.

3. Meteority sú v skutočnosti ľadovo studené

Filmov o meteoritoch rútiacich sa na Zem je čoraz menej, keďže sme prežili koniec sveta v roku 2012. Aj tak sa však nájde niekoľko na túto tému.
Napriek tomu, že sú meteority zobrazované ako horúce a horiace telesá, ak sa aspoň trochu vzdelávate v tejto oblasti, viete, že v skutočnosti sú ľadovo studené.
Ten horiaci chvost, ktorý za ním vidíme, je oheň okolo meteoritu, ktorý vzniká v dôsledku jeho rýchlosti – on sám o sebe je stále rovnako studený.

4. Streľba vás nezrazí na zem

Každý z nás už videl scénu, v ktorej sa strieľa, a postreleného odhodilo dva metre dozadu. Je to však mylná predstava toho, ako zbrane fungujú.
Ak by to tak naozaj bolo, rovnaká sila by pôsobila aj na strieľajúceho, to je jednoduchá fyzika. Keby to však takto bolo aj vo filmoch, vyzeralo by komicky, keby odhodilo strieľajúceho a postreleného naraz, preto to vykresľujú nesprávne.

5. Zadržaní nemajú k dispozícii len jeden telefonát

Nie sme si istí, či scenáristi nebývajú často zadržaní, alebo len nepoužívajú Google, ale v mnohých filmoch a seriáloch majú zadržaní k dispozícii len jeden hovor.
V skutočnosti neexistuje pravidlo, koľko telefonátov môžete urobiť. Ak je dôvod vášho zadržania závažný zločin, nemusíte mať k dispozícii žiadny telefonát. Funguje to však aj naopak – môžete ich mať k dispozícii hneď niekoľko, všetko to závisí na okolnostiach.

6. Granát neodistíte zubami

Ku granátom vo filmoch sa viaže niekoľko mýtov. Jeden z nich, na ktorý sa dnes pozrieme, je ten, že ho dokážete odistiť zubami. V skutočnosti to takto nefunguje.
Keďže obsahuje trhavinu, môže vám vážne ublížiť a v prípade, že ho použijete zblízka, môže vás aj zabiť. Preto je poistka navrhnutá tak, aby sa nedala ľahko odstrániť.

7. Tekutý piesok nemusí vždy skončiť smrťou

Nešťastný pád do tekutého piesku bez akejkoľvek pomoci okolo znamená vo filmoch automaticky smrť. Toto je ten prípad, ktorý môže mať tragické následky, pretože ľudia kvôli filmom začnú v takýchto situáciách v reálnom živote panikáriť.
Tekutý piesok je v podstate hlina zmiešaná s vodou. Ak doňho spadnete, môže to byť trochu lepkavé a zničiť vám to oblečenie, nič horšie sa vám však pravdepodobne nestane, keďže vás väčšinou udrží na hladine. Dôležité je nezačať panikáriť a nerobiť v strese zlé rozhodnutia.

8. Čuch žraloka býva vo filmoch extrémne preceňovaný

Nie sme si istí, kto je v tejto veci skutočným vinníkom – filmy alebo virálne vedecké stránky na Facebooku? Čeľuste však do veľkej miery prispeli k šíreniu tohto mýtu. Niektorým ľuďom dokonca “fakt”, že žralok dokáže vycítiť kvapku krvi na kilometre ďaleko, spôsobuje fóbiu.
Nejdeme tvrdiť, že majú zlý čuch, pretože to by bola lož. Nemajú ho však vyvinutý tak dobre, ako sa hovorí. Všetky štúdie hovoria, že kvapku krvi dokáže vycítiť “len” na diaľku olympijského bazéna.

Zdroj

Foto: Listverse

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre