Predstavte si, že by ste stretali popri ceste jelene so žiariacimi parohami. Nuž, niečo také funguje vo Fínsku, nejde však o jelene, ale o soby. Vo fínskom Laponsku im striekajú parohy tak, aby v noci žiarili. Môže sa vám to zdať divné, ale má to svoje opodstatnenie a veľmi ľahko im to dokáže zachrániť životy.

Reindeer glowing in the dark…sounds like fiction? Not quite! The antlers of reindeer in Finnish Lapland will be painted…

Zveřejnil(a) All About Lapland dne Pondělí 3. listopadu 2014

Ľudia nazývajú tento fínsky región „Santovým domovom“ a niet divu. Táto krajina je plná nekonečného snehu a stád sobov. Jediný obrovský problém je, že tam dochádza aj k 11 nehodám za deň, ktoré sa týkajú sobov. Fínske orgány si s tým nevedia dať rady. Častokrát dochádza pri strete soba s autom k usmrteniu zvieraťa. Aj keď vezmeme do úvahy odškodnenie vlády, pastieri stále strácajú zvieratá, čo je obrovská škoda.

Anne Ollila, riaditeľka Asociácie sobov vo Fínsku, sa jedného dňa rozhodla, že vymyslí niečo nové, čo by mohlo pomôcť. Prišla s nápadom využívať žiariacu farbu. Tú totiž dokážu vidieť vodiči s veľkej vzdialenosti a vyhnúť sa tak prípadnému stretu. Zatiaľ tento plán prešiel skúškou a bezpečnosť na cestách sa stále zvyšuje, aj keď je projekt stále vo vývoji. Združenie navyše pracuje na vyvinutí aplikácie, ktorá doplní plán zvýšenia bezpečnosti sobov.

Zveřejnil(a) Paliskuntain yhdistys – Reindeer Herders' Association dne Čtvrtek 20. února 2014

Predchádzajúce úsilie o zníženie počtu nehôd tým, že sa na obojky zvierat umiestnili reflektory, zlyhalo. Reflektorové svetlá napodobňovali svetlá iných áut a dokázalo to zmiasť vodičov. Mnohí si totiž mysleli, že ide o auto. Tento plán s farbou sa však zdá byť oveľa efektívnejší.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.