Nemať strechu nad hlavou je jednou z najnepríjemnejších vecí v živote človeka. Odhaduje sa, že na svete je 150 miliónov ľudí, ktorí nemajú svoj domov, čo predstavuje 2% z celej populácie. Každá krajina s tým bojuje iným spôsobom a dobrým príkladom by mohlo byť Fínsko.

Táto krajina je totiž momentálne jediná v Európskej únii, kde počet bezdomovcov klesá. Darí sa im to aj vďaka dobre nastavenej politike Housing First. Od roku 2008, kedy sa politika uviedla do praxe, sa podarilo znížiť dlhodobé bezdomovectvo o 40%, pričom na konci roka 2020 bolo hlásených len 4 341 ľudí bez domova.

Fínsko má 5,5 milióna obyvateľov, čo teda znamená, že iba 0,08% populácie je bez domova. Súčasná vláda sa navyše zaviazala, že do roku 2027 nebude v krajine ani jediný človek bez domova. Vláda to robí jednoducho tak, že bezdomovcom poskytuje bývanie, ktoré je podmienkou k tomu, aby si mohli nájsť prácu.

Vďaka spomínanej politike dokážu pomôcť týmto ľuďom s akýmkoľvek problémom a systém je nastavený tak dobre, že dokážu vrátiť až 4 z 5 ľudí späť k normálnemu životu. Aj toto je príklad toho, že tam kde je vôľa, tam je aj cesta. Investovať síce museli do výstavby bytov či opráv tých starých, no rozhodne to stojí zato.

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.