Fínsko je krajinou známou tým, že tam žijú veľmi srdeční a milí ľudia. Určite ste však počuli aj o množstve sáun či o ohromnom počte jazier, ktoré nájdete práve v tejto krajine. Prečítajte si teraz ďalšie fakty, ktoré ste doteraz možno ani nepočuli, no zaslúžia si, aby ste o nich vedeli.

finsko flag fotografia
Foto od sbamueller

Fakt č. 1: Fínsko má 187 888 jazier, ktoré majú viac ako 500 m². V tomto sú aj držiteľmi svetového rekordu. Najväčšie jazero v meste Saimaa je zároveň štvrtým najväčším jazerom v celej Európe.

Fakt č. 2: Hlavné mesto Fínska – Helsinky, sú po Reykjavíku najsevernejšie položenou krajinou.

Fakt č. 3: Vzdelávací systém Fínska sa radí medzi najlepšie na svete.

Fakt č. 4: Fíni sú skromní, zdvorilí a vyjadrujú sa jasne a otvorene. Vyslovené slovo je totiž pre nich záväzkom a verbálne záväzky považujú za dohody, ktoré dodržujú.

Fakt č. 5: Fínsko má najvyššiu ročnú spotrebu mlieka v prepočte na obyvateľa na svete.

finland fotografia
Foto od Juho Holmi

Fakt č. 6: Fíni tiež milujú kávu. Priemerný Fín spotrebuje 12 kg kávy ročne, čo je najviac na svete a dvakrát toľko, koľko vypijú napríklad Taliani.

Fakt č. 7: Fínski športovci vyhrali viac olympijských medailí na letnej olympiáde v prepočte na jedného obyvateľa, ako ktorýkoľvek iný národ na svete.

Fakt č. 8: Sauna má osobitné miesto v životnom štýle Fínov. Mnoho ľudí má saunu aj doma. A zaujímavé je, že takmer každý z tamojších občanov navštívi saunu aspoň raz za týždeň. Odhaduje sa, že vo Fínsku je približne 2,2 milióna sáun.

Fakt č. 9: Tradičné chleby, ako je rusleip – chrumkavý kyslý chlieb, sú súčasťou takmer každého jedla.

Fakt č. 10: Fínska tlač je hodnotená ako najslobodnejšia na svete. A Fínsko je tiež označované ako jedna z najmenej skorumpovaných krajín.

finland fotografia
Photo by Pexels

Fakt č. 11: Fínsky vodný tunel s názvom Päijänne a dĺžkou 120 km je najdlhším tunelom v Európe a druhým najdlhším tunelom na svete.

Fakt č. 12: Telekomunikačná spoločnosť Nokia patrí medzi najväčších svetových výrobcov mobilných telefónov.

Fakt č. 13: Krajina je nespornou svetovou liahňou heavy metalu. Má totiž najviac heavy metalových kapiel na svete, a to v prepočte na jedného obyvateľa.

Fakt č. 14: Fínsko bolo prvým národom, ktorý zákonným spôsobom sprístupnil internet pre svojich občanov.

Fakt č. 15: Vo Fínsku oslavujú deň zlyhania. Je to deň venovaný neúspechom, ktorý si ľudia zažili. Zmysel spočíva v tom, aby ľudia pochopili, že úspech a neúspech idú ruka v ruke.

finland fotografia
Photo by jackmac34

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.