Trend budovania domácich minifitiek, priestorov na cvičenie, evidujeme už veľmi dlho. Tých pár metrov štvorcových, na ktorých sa budete potiť, vie pridať vášmu bývaniu významným spôsobom na funkčnosti a atraktivite. Mnohí z odborníkov na pohyb a fitnes odporúčajú 45-60 minút pohybu každý deň. Odborná strana je teda jednoznačne za cvičenie a rehabilitačné pomôcky ako fitlopta sú dlhodobo vyhľadávanou pomôckou pri udržaní zdravia.

Dynamický strečing, jóga, špecifické strečingové zostavy kombinujúce posilňovanie a uvoľňovanie… To všetko je v kurze !  Pridaním fitlopty alebo lopty na cvičenie do vašej tréningovej rutiny môže mať mnoho benefitov a ešte lepšie je, že táto rehabilitačná pomôcka nestojí vôbec veľa

 

 

Rýchly pohľad do histórie fitlopty

 

Swiss Ball (švajčiarska  lopta). Takto možno nazvať túto pomôcku s prihliadnutím na potrebu väčšej odbornosti vo vyjadrovaní. Jej anglický názov je trošku zavádzajúci, je totiž výtvorom taliana s menom Aquilino Cosani, ktorý vyrábal produkty z plastu a gumy. Cieľom bolo vytvoriť väčšiu loptu, ktorá bude využiteľná v prípade gymnastických cvičení. Podarilo sa mu to v skorých 60. rokoch minulého storočia. Svoj produkt nazval Pezzi Ball. Tento produkt sa dostal do povedomia lekárov a fyzioterapeutov naprieč celou Európou. Prečo je ale momentálne známa ako švajčiarska lopta?

Vďačiť za to môžeme Američanom, ktorí sa počas 80. rokov minulého storočia chceli naučiť niečo nové a tak cestovali za poznatkami do vzdelanej Európy. Ich cesty viedli zväčša do Švajčiarska a bolo to práve Švajčiarsko, kde sa im táto pomôcka s názvom Pezzi Ball zapáčila a následne ju dovliekli do Ameriky. Na počesť týchto ciest za poznaním ju premenovali na Swiss Ball (švajčiarska lopta) 1.

 

Prečo kúpiť fitloptu?

 

Fitlopta je perfektným pomocníkom pre tréning v domácich podmienkach. Samozrejme, je možné ju nájsť aj vo fitkách, posilňovniach. Môže byť náradím aj náčiním. Ako náradie nám slúži napríklad v prípade vykonávania brušákov (crunches) a kľukov s nohami na fitlopte, naopak úlohu náčinia splní napríklad v prípade krúžení trupom vo vzpažení s fitloptou alebo výpadom vpred s predpažením s fitloptou.

Fitlopta je považovaná za perfektnú tréningovú a rehabilitačnú pomôcku. Toto tvrdenie môžeme oprieť o množstvo výskumných prác podporujúcich využitie tejto pomôcky 2, 3, 4.

 

Fitlopta nájde svoje využitie v každej časti tréningovej jednotky – v rozcvičení, hlavnej časti a aj v tej záverečnej.

 

Fitloptu môžeme v prípade rozcvičenia využiť v prípade rotácií, úklonov, predklonov, kľaku, vzporov…

V prípade hlavnej časti môžete s touto pomôckou vykonávať výpady, drepy, kľuky, izometrické mosty…

V záverečnej časti môže významným spôsobom napomôcť uvoľneniu svalov s prílišným napätím, znížením stresu spojeného s tréningom, zefektívnením regeneračných procesov…

 

Jej zakomponovanie do tréningu v prípade, že na nej musíte udržať telo v požadovanej pozícii, kladie väčší dôraz na koordináciu a rovnováhu. Musíte sa viac sústrediť, čo má za následok to, že vás tá sústredenosť vtiahne viac do deja. Taktiež môže mať zakomponovanie fitlopty do tréningu významný rehabilitačný charakter (napr. posilňovanie svalov rotátorovej manžety ramena v prípade kľukov na fitlopte).

Ako vybrať správnu fitloptu?

Pri výbere fitlopty sa riadime predovšetkým výškou . V nasledujúcej tabuľke je veľkosť lopty priradená zodpovedajúcej výške jedinca.

Vaša výška v metroch Veľkosť lopty v cm
do 1,5 45
1,5 – 1,65 55
1,65-1,75 65
1,75-1,85 75
1,85-1,95 85
viac ako 1,95 95

 

Fitlopty Decathlon

Ak hľadáte kvalitnú fitloptu za príjemnú cenu u overeného predajcu môžete skúsiť predajcu Decathlon. Je to známy internetový predajca s množstvom pobočiek po celom Slovensku. Nákupom online si tak zabezpečíte skvelú cenu.

 

 

 

Aké cviky cvičiť s fitloptou?

 

Prostredníctvom niekoľkých cvičení si predstavíme jej možné využitie.

 

Kľuky / kliky na fitlopte

Kľuky ( kliky)  sú perfektným cvičením, ktoré bude skutočnou skúškou! Ak vás nudia notoricky známe kľuky alebo vám vadí prach na podlahe fitka, skúste túto variantu. Čím užšie bude postavenie rúk a chodidiel, tým náročnejšie bude udržať rovnováhu a stabilitu.

 

 

Hamstring Leg Curl s fitloptou

Cvičenie, pri ktorom perfektne zapojíte zadnú skupinu svalov stehna (vaše hamstringy) a sedacie svaly. Čiastočne sa pri ňom zapája aj chrbát. Je dôležité, aby ste udržali neutrálne postavenie hlavy a vyhli sa hyperextenzii chrbta.

 

 

Plank na fitlopte

Plank môže mať viacero podôb. Platia všetky pravidlá, ktorá platia pri štandardnom planku na dlážke. Z praxe evidujeme, že cvičenci si pri tomto cvičení chcú pomôcť záklonom hlavy a tlačením ramien smerom nahor. Tým pádom zapájajú svaly, ktoré v tomto cvičení zapájať nechceme. Vyhnite sa týmto chybám!

 

 

Viac cvičení s fitloptou

Komplexnejšie poňaté video vám prináša tréningovú inšpiráciu v podobe posilňovacích cvičení, ktoré môžu pokročilí cvičenci využiť aj v prípade rozcvičenia pred silovým tréningom s činkami.

 

 

Silný stred tela a perfektný 6-pack? Zhliadnite nasledujúce video a využite tieto cvičenia vo svojom tréningu brucha.

 

 

Ako sedieť na fitlopte ?

Obľúbeným využitím „švajčiarskej lopty“ je pri sedavej činnosti najčastejšie v modernom zamestnaní pri práci s počítačom.  Výhodou sedenia na tejto pomôcke je to, že ste nútený pracovať so svojím stredom tela (core) a aktívne zapájať svalové vlákna .  Výsledkom je zosilnenie stredu tela a zároveň odstránenie nepríjemných bolestí chrbta, ktoré sú spojené s neaktívnym sedením počas dňa.

Pravidlá pre zdravé sedenie na fitlopte

  • Držte vystretý chrbát
  • Hlava vám nesmie padať, držte pohľad horizontálne (pred sebou)
  • Držte sa pravidla 90 stupňov a dodržujte tento uhol pri ohnutí kolien a stehien
  • Keď začnete „padať“  dopredu alebo dozadu je čas na prestávku / zmenu stoličky
  • Nepreháňajte to so sedením najideálnejšie sedenie je také kedy striedate polohy (stánie, stolička, fitlopta ) , sedenie na fitlopte by nemalo presiahnuť 2-3 hodiny podľa štúdií

 

Mohlo by vás zaujímať:  Cviky na bolesť chrbta doma.

 

Výhody a nevýhody fitlopty

Medzi výhody filopty môžeme jednoznačne zaradiť jej široké možnosti využitia. Cvičení, ktoré s jej pomocou budete môcť vykonávať, je naozaj neúrekom.

Nevýhody? Ak dodržujete všetky pravidlá zdravého sedenia je iba jedna jediná. V menšom byte môže zabrať skutočne dosť miesta a občas je problém s tým kam ju dať.

 

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.