Opäť vám prinášame článok o našich slovenských klenotoch. Tentoraz sú to zas raz výnimočné miesta z východného Slovenska. Ak ste z okolia Košíc či Gelnice, tieto miesta zrejme mnohí aj poznáte. A ak nie, tak to musíte čo najrýchlejšie napraviť. Folkmarská skala, Turniská i Lajoška sú miesta hodné každej návštevy. Poďme si ich trochu bližšie predstaviť.

Folkmarská skala

Nachádza sa len niečo okolo 30 kilometrov od Košíc, alebo 10 kilometrov od Gelnice. Folkmarská skala sa však nenachádza priamo v dedine Veľký Folkmar, no v jej tesnej blízkosti. Ak odstavíte auto na Folkmarskom sedle, vydajte sa po žltej značke. Túra nie je veľmi náročná, cesta je dobre udržiavaná a prevýšenie nie je výrazné, je vhodná pre deti aj starších ľudí. Záleží akým tempom pôjdete, no cesta vám bude trvať približne hodinu a pol. Prostredie je naozaj nádherné a počas cesty budete mať niekoľko nádherných výhľadov. Môžete sa zastaviť aj v krásnom altánku a opiecť si tam slaninku. Skala je v nadmorskej výške 915 m. n . m.. Z vrcholu uvidíte šíre okolie či dedinu Kojšov.

Autor: zaujimavysvet

 

Autor: zaujimavysvet
Autor: zaujimavysvet
Autor: zaujimavysvet
Autor: zaujimavysvet

Turniská 

Tento skvost sa nachádza pri obci Kojšov, čo je len 5 kilometrov od Veľkého Folkmara. Je to veľmi zaujímavé miesto známe tým, že je tam horolezecká stena. Skalolezecké preteky sa tam organizujú už od 80. rokov. Nájdete tam tiež viac ako 30 metrov vysoké skalné veže, ihly a zaujímavé skalné útvary. Táto oblasť patrí k vôbec najväčším prírodným atrakciám vo Volovských vrchoch. Najznámejším útvarom je skalná brána Klenba, ktorá je vysoká 10 m a je tak najväčším útvarom svojho druhu na východnom Slovensku.

https://www.instagram.com/p/BlVgCFHgxjC/?hl=sk&taken-at=104466839956612

Lajoška

Chata Lajoška sa nachádza v katastrálnom území obci Vyšný Klatov. Pre Košičanov je veľmi obľúbenou turistickou destináciou. Každoročne sa tam v auguste koná odpust, ktorý je takisto veľmi populárny a smeruje tam slušný počet ľudí. Jej nadmorská výška predstavuje 908 m. n. m.. Ak milujete turistiku, môžete sa tam vybrať napr. aj z Jahodnej. A už keď budete prechádzať cez Jahodnú, môžete sa tam v zime zastaviť a zalyžovať si.

View this post on Instagram

#lajoska #kosice #slovakia

A post shared by Laura (@fabiannka) on

Zdroj: Zaujímavý svet

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.