Kórea je všeobecne známa svojou rozmanitou kultúrou, veľkolepými mrakodrapmi, chutným jedlom a tiež vysoko rozvinutou technológiou. Ale juhokórejský fotograf Sim Kyu-Dong sa rozhodol ukázať druhú stranu mince tým, že nám pomocou fotografií a opisu ukazuje „Goshiwon“ – malú, stiesnenú a lacnú bytovú jednotku, v ktorej žijú tí najchudobnejší obyvatelia Južnej Kórei. Ukázalo sa, že slúži aj ako domov pre ľudí, ktorí nechcú skončiť na ulici alebo pre tých, ktorí si musia našetriť na lepšie bývanie. V takýchto prípadoch sa tento byt stáva akýmsi majákom nádeje.

Toto bývanie je zväčša dočasné

„Izba je maličká, vhodná len na spanie či štúdium,“ povedal Sim. Súčasný Goshiwon sa však stal lacným bývaním a nevyžaduje si od nájomcu žiadnu zálohu. Keď si chcú tamojší obyvatelia prenajať malý byt v Soule, tak by museli na začiatok poskytnúť drahú zálohu a nájomné je skutočne veľmi vysoké. Preto niektorí ľudia, ktorí nemajú veľa peňazí, žijú aspoň istý čas v Goshiwone.

Život v tomto malom priestore má svoje výhody a nevýhody

Izby v Goshiwone majú zvyčajne posteľ, písací stôl a skrinku na súkromné veci, ale všetko ostatné je zdieľané s ostatnými obyvateľmi. Po prvé, keď človek spí vo veľmi malej posteli, tak sa skutočne bude cítiť nepohodlne. Aj keď zatvorí dvere a zostane sám, nikdy nebude mať pocit, že je sám. Hluk z iných miestností a chodby sa jednoducho nedá ignorovať.Moje prvé bývanie v Goshiwone však bolo lepšie, ako som čakal. V malej miestnosti by som mohol žiť jednoduchý život s niekoľkými kusmi oblečenia a batožinou. Bolo to miesto, ktoré ma donútilo cítiť kúzlo minimalistického života,“ povedal Sim. Takéto bývanie teda rozhodne nie je pre každého.

Goshiwon je dobrý začiatok

Sim uviedol, že Goshiwon sa môže javiť ako typ bývania, ktorý je takou alternatívou k vysokým nákladom za bývanie nájom v Soule, ale podľa neho bez tohto bytu by ľudia nepremýšľali o odchode do Soulu. „Z tohto dôvodu niektorí mladí ľudia, ktorí práve urobili prvý krok do skutočného sveta, žijú v Goshiwone, kým si neušetria dosť peňazí na prenájom domu,“ vyjadril sa Sim.

Cena sa líši pre každú izbu

Náklady závisia od kvality konkrétneho zariadenia. Goshiwon zachytený na fotografiách od Sima, ktoré vás sprevádzajú celým článkom, je ten najlacnejší a jeho nájom stojí okolo 200 dolárov na mesiac. Iní majú o niečo lepšie vybavenie a prenájom je už podstatne vyšší, pretože stojí až okolo 500 dolárov. Izba vrátane kúpeľne je drahšia a zvyčajne si za to nájomcovia priplatia ďalších 5 dolárov. Taktiež miestnosť s oknom je drahšia ako miestnosť bez okna. Nájomné sa ďalej líši podľa toho či je okno otočené smerom k chodbe, alebo vonku.

 

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.