Na základe vašich odporúčaní sme si pre vás pripravili článok o rockovej legende, ktorá  je symbolom rockovej hudby. Freddie Mercury sa narodil 5. Septembra 1946 a zomrel 24. Novembra 1991 . Známy bol vďaka svojmu extravagantnému vystupovaniu na pódiu a jeho nezameniteľným hlasom.

Freddie Mercury bol autor mnohých hitov britskej rockovej skupiny Queen a zároveň hlavný spevák. Viac sa dočítate v knihe, ktorá vyšla nedávno a je plná zaujímavostí zo spevákovho života . Medzi jeho najznámejšie hity patria napríklad “Bohemian Rhapsody”, “Killer Queen”, “Somebody to Love”, “Don’t Stop Me Now”, “Crazy Little Thing Called Love”, alebo  “We Are the Champions”.  V roku 1970 založil skupinu Queen spolu s gitaristom  Bryanom May a bubeníkom Rogerom Taylor .

Freddie MercuryZaujímavosti zo života Freddieho Mercuryho

1. Freddie sám nadizajnoval emblém kapely vďaka svojmu umeleckému vzdelaniu. Študoval grafický dizajn na Ealing Art College.

Logo skupiny Queen

2. Freddie raz vlastnil až 10 mačiek naraz a dokonca im venoval aj album. (Mr. Bad Guy)

3. V 70-tych rokoch mal Freddie Mercury vážny vzťah so ženou menom Mary Austin. Po svojej smrti jej zanechal väčšinu svojich peňazí, majetku a licenčných práv.

4. Freddie bol zanietený filatelista (zberateľ známok). Jeho rozsiahla zbierka doteraz koluje po výstavách po celom svete.

5. V rebríčku od BBC -- 100 najväčších Britov, sa umiestnil na 59. mieste. Aj napriek tomu, že sa narodil v Zanzibare.

6. Jeho rodné meno bolo Farrokh Bulsara. Legálne si ho zmenil niekedy v roku 1970, keď vznikli Queen.

7. Pieseň “Craze Little Thing Called Love” napísal keď sa kúpal. Práve bol vo vani, keď dostal inšpiráciu k tejto piesni. Vraví sa, že mu do kúpelne doniesli klavír, aby mohol skladať túto pieseň ako poctu Elvisovi Presleymu.

8. Do Rock N Rollovej siene slávy sa Freddie Mercury zapísal v roku 2001 ako člen Queen.

9. Keď sa ho pýtali, čo znamená najznámejšia pieseň od Queen -- Bohemian Rhapsody, odpovedal

“V skutočnosti to nemá žiaden význam, je to rýmujúci sa nezmysel.”

10. Česká sochárka Irena Sedlecká postavila sochu v meste Montreux vo Švajčiarsku ako poctu rockovej legende.  Socha meria približne 3 metre a upiera svoj pohľad na ženevské jazero.

Socha

11. Freddie Mercury mal rozsah hlasu skoro 4 oktávy.

12. Napriek jeho extravagantným vystúpeniam na pódiu bol v skutočnosti Freddie veľmi hanblivý a horko ťažko poskytoval rozhovory.

13. Pôvodným spevákom Queen bol Freddieho kamarát, Tim Staffell, ktorý mu odporučil, aby pracoval s kapelou.

14. Posledné mesiace svojho života strávil v štúdiu nahrávaním rôznych vokálov, ktoré by mohla skupina použiť na dokončenie nahrávok po jeho smrti.

15. Predtým, než sa stal Freddie slávnym predával oblečenie z druhej ruky a svoje grafické práce na London’s Kensington Market so svojou priateľkou Mary Austin.

16. Odmietal chirurgickú operáciu zubov (mal predkus), pretože sa bál, že mu to zmení hlas.

17. Odhaduje sa, že Freddie odohral s Queen asi 700 koncertov.

18. Nikdy sa nenaucil šoférovať, raz to skúšal, nevyšlo mu to, tak to vzdal.

19. To, že mal Freddie Mercury AIDS sa oficiálne potvrdilo až deň pred jeho smrťou.

20. Jeho posledné vystúpenie s Queen bolo 9. Augusta 1986 v Knebworth Park v Angilcku. Tohto koncertu sa zúčastnilo 160,000 ľudí.

22. V roku 2018 prišiel do kín film Bohemian Rhapsody, ktorý vznikol ako pocta skupine Queen.  Freddieho Mercury stvárnil Rami Malek a film v dobe písania článku vypredáva kiná a získava nadpriemerné hodnotenia od kritikov aj divákov.

Film Bohemian Rhapsody -- Fakty a fikcia

Ako to už vo filmoch býva niektoré veci sa “prikrášlia” alebo “pozmenia” . Nemôžme to tvorcom zazlievať film musí byť pútavý a zároveň sa držať deja, čo najviac to ide . Preto niektoré scény z filmu sa v skutočnosti udiali inak. Ako to bolo?

  • Bohemian Rhapsody FilmVo filme sa Freddie Mercury (Rami Malek)  s Rogerom a Bryanom zoznámi v zákulisí koncertu v klube, kde ich presvedčí svojím vokálnym vystúpením.  V skutočnosti sa skupina stretla počas štúdia na umeleckej škole, kde ich zoznámil spevák vtedajšej skupiny ” Smile”, ktorý sa rozhodol odísť.
  • Sólo karíera Freddieho nebola “kameň úrazu” ako to ukazuje film. V skutočnosti prvý solo album nahral už predtým bubeník Roger Taylor a počas prestávky od koncertovania svoj album nahral aj Bryan May. Kapela sa v skutočnosti ani nerozpadla aj keď nekoncertovali nahrali album.
  • Koncert ” Live Aid” nebol v skutočnosti prvým koncertom po rokoch. Skupina koncertovala so svojím predošlým albumom ešte pred týmto koncertom. Rovnako o tom, že má Freddie AIDS sa členovia skupiny aj verejnosť dozvedeli až 2+ roky po tomto vystúpení nie pred ním.

Smrť a pohreb Freddieho Mercuryho

Freddie bol pochovaný 27. Novembra v londýnskom krematóriu (West Londom Crematorium) ceremóniu odslúžil zoroastrismuský duchovný . Pohrebu sa zúčastnila iba rodina a  35 najbližších priateľov vrátane pozostalých členov skupiny Queen a speváka Eltona Johna . Jeho truhlu prenášali do kaplnky za zvuku hudby od Anethy Franklin, konkrétne išlo o pesničky “Take My Hand, Precious Lord”/”You’ve Got a Friend “ . Na základe želania Freddieho sa jeho spoplnených  pozostatkov ujala “jeho životná láska” Mary Austin, ktorá splnila jeho posledné želania a pochovala na neoznačené miesto. Kde je Freddie Mercury pochovaný doteraz nikto nevie a Mary vyhlásila, že to ani nikdy nikomu nepovie.

Okrem Mary zanechal Freddie dedičstvo aj jeho rodičom a sestre, osobnému kuchárovi zanechal 500 000 libier , osobnému asistentovi  zanechal rovnako 500 000 libier , nezabudol ani na svojho osobného vodiča, ktorému zanechal 100 000 libier.   Vo Freddieho dome doteraz býva Mary Austin so svojou rodinou,  vonkajšie múry domu sa stali jednou z “najväčších svätýň  Rock ‘n’Roll-u”  a zdobia ju stovky odkazov od fanúšikov či graffity.

Dom Frieddieho MercuryhoPosledná pieseň Freddieho Mercuryho

Poslednou Freddieho  vokálnou náhravkou je skladba ” Mother Love”, počas ktorej Mercury povedal, že ” Sa necíti veľmi dobre a dokončí ju nabudúce”  . Bohužiaľ už sa do štúdia nikdy nevrátil a song dokončil Queen bez neho po jeho smrti.

Queen - Mother Love

Zdroje: podstránky wikipédie

Fotografie: Wikimedia

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu

7 KOMENTÁRE

  1. Freddie Mercury nemohol zložiť peiseň Who Wants To Live Forever cestou z kina z filmu Highlander, pretože pieseň vznikla ešte pred filmom a bola v ňom použitá !

  2. Speváčka ktorej tvorbu si dal Freddie zahrať na koncerte sa volá ARETHA FRANKLIN, nie ,,Anetha”.
    Prosím vás, keď už sa rozhodnete písať články a dávať ich na očí verejnosti, tak “pán redaktor” nech si najprv doplní vzdelanie a naučí sa správne písať mená a potom nech smelo zverejňuje články, budem sa na ne tešiť. V opačnom prípade tento portál nemožno brať vážne ale s velkou rezervou a súcitom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.