Fúzna reakcia po prvýkrát dosiahla rekordný výstup energie 1,3 MJ a po prvýkrát prekročila energiu absorbovanú palivom, použitým na jej spustenie. O tento mimoriadny úspech sa postarali vedci z Národného laboratória Lawrence Livermore v Kalifornii. 

Hoci majú vedci pred sebou ešte obrovský kus práce, výsledok predstavuje výrazné zlepšenie oproti predchádzajúcim výstupom. Ide totiž o osemkrát väčší výstup ako pri pokusoch uskutočnených pred pár mesiacmi a 25-krát väčší ako pri pokusoch z roku 2018.

V tomto prípade išlo o fúziu s inerciálnym udržaním, čo je jedna z metód, ako získavať energiu zo zlučovania jadier atómov. Táto metóda zahŕňa vytvorenie niečoho podobného malej hviezde. Začína to kapsulou paliva, ktorá pozostáva z deutéria a trícia – ťažších izotopov vodíka. Táto palivová kapsula je umiestnená v dutej zlatej komore (približná veľkosť gumy na ceruzke) nazývanej hohlraum. 

Potom sa na hohlraum vystrelí 192 vysokovýkonných laserových lúčov, kde sa premenia na röntgenové lúče. Vďaka nim sa mení palivo kapsule na malú kvapôčku plazmy.

Zdroj: Youtube

Cieľom tohto celého procesu je dosiahnuť zapálenie – bod, v ktorom energia generovaná fúznym procesom, prevyšuje celkový energetický vstup. Práca fyzikov a mnohých ďalších odborníkov sa však nekončí. Fyzici dúfajú, že prídu na to, ako ďalej zvyšovať energetickú účinnosť.

ZDROJ

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.