Skupina siedmich ekonomických veľmocí vyzvala Rusko, aby „deeskalovalo“ svoje vojenské nahromadenie v blízkosti ukrajinských hraníc a krajinu tiež varovala, že invázia by mala masívne následky a spôsobila by Moskve vážne ekonomické problémy

Ministri zahraničných vecí Spojených štátov, Británie a zvyšku G7, ku ktorým sa pripojil aj šéf zahraničných vecí Európskej únie, vydali spoločné vyhlásenie. „Akékoľvek použitie sily na zmenu hraníc je prísne zakázané podľa medzinárodného práva. Rusko by nemalo pochybovať o tom, že ďalšia vojenská agresia proti Ukrajine by mala obrovské následky,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Zdroj: Youtube

Ruský presun zbraní a vojsk do pohraničného regiónu dominoval víkendovým rozhovorom medzi ministrami zahraničných vecí z bohatých demokracií G7 v anglickom meste Liverpool. USA a ich spojenci sa obávajú, že nahromadenie by mohlo byť predzvesťou invázie, a prisľúbili, že ak sa tak stane, uvalia na ruskú ekonomiku prísne sankcie. Moskva popiera, že by mala akékoľvek plány na útok a obviňuje Kyjev z jeho vlastných, údajne agresívnych plánov.

Čínske napínanie svalov v indicko-pacifickom regióne a chorá jadrová dohoda s Iránom boli tiež na programe stretnutia najvyšších diplomatov zo Spojeného kráľovstva, Spojených štátov, Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska a Japonska. 

Krajiny G7 sú čoraz viac znepokojené rastúcou ekonomickou a technologickou dominanciou Číny, a to najmä v rozvojových krajinách. Skupina G7 spustila iniciatívu „Build Back Better World“ s cieľom ponúknuť rozvojovým krajinám financovanie veľkých infraštruktúrnych projektov ako alternatívu k peniazom z Číny, ktoré, ako tvrdí Západ, často prichádzajú s určitými obmedzeniami.

ZDROJ

 

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.