Dnes si predstavíme jedného zo slovenských cestovateľov, ktorého možne nepoznáte, ale odteraz ho budete chcieť sledovať. Nie je len cestovateľom ale tiež zakladateľom zaujímavého projektu PEOPLEIMEET.

14302410_10154543998794310_1737357540_n

Gábor je mladý slováčisko, ktorý je už 7 rokov na cestách a má za sebou 56 krajín. Jeho cestovateľská púť začala v roku 2009 v Prahe, kedy študoval a pracoval ako architekt. Jednoducho si kúpil letenku do New Yorku a vyrazil. Teraz má už za sebou množstvo krajín a prejdených kilometrov a jeho túžba po poznaní je čím ďalej, tým silnejšia. Keď sa ho raz niekto opýtal, čo by robil, keby mal všetko, jeho odpoveď bola jednoznačná – Cestovanie. Tvrdí, že cestovanie je pre neho momentálne vecou, ktorá mu dáva najväčší zmysel a stalo sa pre neho svojim spôsobom návykom, či drogou. Keďže je vďačný za to, že mal toľko príležitostí stretnúť zaujímavých ľudí a poznávať nové prostredia, rozhodol sa že dá svetu niečo na oplátku. A tak vznikol jeho projekt PEOPLEIMEET.

 

Projekt PEOPLEIMEET

O čom vlastne tento projekt je? Je jednoducho o ľuďoch. Je poctou ľuďom  poctu všetkým ľuďom, ktorí ho nejakým spôsobom inšpirovali, ktorí mu pomohli alebo ho jednoducho obdarovali úsmevom na jeho cestách.

Nápad na projekt vznikol už v roku 2009 pri jeho prvej ceste okolo sveta a má za úlohu vyrozprávať príbehy ľudí z rôznych krajín kultúr, či prostredí. Jeho príspevky sú vlastne portréty ľudí z rôznych miest sveta s ich príhodami, ktoré publikuje na sociálnych sieťach.

Video k Projektu:

Momentálne budete mať možnosť ho stretnúť aj osobne a svoje skúsenosti a zážitky odovzdá formou 2 prednášok na slovensku v Košiciach a Bratislave.

Košice (13.9.2016) – Facebook udalosť

Bratislava (21.9.2016) – Facebook udalosť

 

Jeden z príbehov, ktoré si Gábor vypočul a podelil sa s ním ďalej.

Jedna z legiend hovorí, že bola raz jedna rodina so siedmimi dcérami. Dievčatá boli veľmi krásne, keď vyrástli, chceli si nájsť len toho najlepšieho muža. Ich rodičia im teda sľúbili pomoc a vyslali ich do hôr, aby nazbierali rôzne listy, kvety a bylinky, s ktorých pomocou potom navarili farebnú ryžu.

Rodina potom pozvala mladíkov z ďalekých dedín, ale aj z okolitých obcí, na ryžové hody. Cez deň sa spievali ľudové piesne a celú noc sa potom tancovalo. Non-stop spev a tanec umožnilo dievčatám otestovať a sledovať mužov. Po troch dňoch a nociach spevu a tanca si konečne dievčatá vybrali z približne 100 mužov tých sedem najlepších. Darovali im farebnú ryžu s ukrytým posolstvom a povedali im, aby sa včas vrátili na svadbu. Vďaka vareniu farebnej ryže, spevu a tancu sa sestry stali prvými z ľudu Hmongov, ktoré sa vydali z lásky.

Hmongovia veria, že striebro, ktoré predstavuje svetlo, zaháňa zlých duchov. Striebro je tiež symbolom bohatstva a krásy, to preto niektoré mladé ženy nosia niekoľko kilogramov striebra naraz.

fotojet-collage

 

Portréty ľudí s ktorými sa Gábor stretol a ich príbehy zdieľa so svetom v rôznych svetových jazykoch na svojich sociálnych sieťach (Facebook, Tumblr, Instagram).

peopleimet1

peopleimet2 peopleimet3 peopleimet4 peopleimet5 peopleimet6

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.