Zvykli sme si na novú generáciu Z a už ju opäť nahradí ďalšia. Ľudia, ktorí sa narodili po roku 2010, sú tzv. Alfa alebo generácia A. Tento názov predpokladá, že zoznam generácií sa skončil a že ľudstvo začína od začiatku podľa abecedy. Ide o generáciu deti, ktoré majú jedinečnú inteligenciu a dokonca ani demografickí odborníci nechápu, čo z nich vyrastie a aká bude ich hodnota pre ľudstvo. Je ale isté, že rastú spolu s rozmachom umelej inteligencie. Je však príliš skoro na to, aby sme urobili predčasné závery, ale môžeme sa aspoň pokúsiť pochopiť, aký druh generácie nahradí generáciu Z.

Generácia A – prispôsobenie a individuálny prístup
Každá generácia má svoje zvláštne črty. Pokiaľ ide o generáciu A, tak tá od detstva používa najrôznejšie zariadenia, preto sa vedia naučiť používať YouTube skôr, ako sa naučia čítať a písať. Nie je preto prekvapujúce, že sa tieto deti učia vybrať si, čo budú pozerať a preto je pre nich sloboda výberu aj personalizácia veľmi dôležitá. Sú zvyknutí na to, že existuje inteligentný algoritmus, ktorý dokáže zostaviť zoznam kreslených filmov a hudby na základe toho, čo predtým sledovali a počúvali.

Okrem toho zvážte skutočnosť, že asi 90% moderných detí už používa tablety vo svojich dvoch rokoch a 1 z 5 detí má svoje vlastné zariadenie vo veku 3 rokoch. Preto pripadá do úvahy myšlienka, že v čase, keď ľudia tejto generácie vyrastú, budú žiť v špeciálnej komunite, kde bude všetko prispôsobené ich potrebám.

Nerozlišujú skutočný svet od virtuálnej reality

Pre deti, ktoré sa narodili v digitálnej ére, sú virtuálny a skutočný svet takmer rovnaké. Môžu ľahko cestovať z jedného do druhého, pretože sú zvyknutí na to, že obraz na obrazovke sa čoraz viac podobá tomu, čo vidia aj vo svojom skutočnom živote. V súčasnosti pre deti nie je veľký rozdiel v tom, ako sa učia nové informácie, či už je to v reálnom živote alebo prostredníctvom obrazovky smartfónu. Virtuálna realita je pre nich rovnako dôležitá.

Mnoho moderných detí malo svoje vlastné vlogy už od raného detstva a zdieľali veci, ktoré sa im každý deň stávajú s ľuďmi z celého sveta. A nerobia nič pre to, aby ich život vyzeral lepšie, ako je. Pre deti generácie A je dôležité zdieľať svoje dobré aj zlé emócie nielen so svojimi priateľmi a rodinou, ale aj s ľuďmi, ktorých vôbec nepoznajú.


Majú lepšie vzťahy so svojimi rodičmi
Dnes je princíp vedomého rodičovstva veľmi populárny. Ide o to, aby sa dospelí cítili mimoriadne zodpovední za život svojich detí a snažili sa s nimi tráviť čo najviac času. Podľa informácií z denníka The New York Times trávia súčasní rodičia so svojimi deťmi 3-krát viac času v porovnaní s tým, ako to bolo v sedemdesiatych rokoch. Rodičia sa skrátka snažia so svojimi deťmi viac rozprávať. Aj preto, že deti sú často vyspelejšie v oblasti technológií, rodičia počúvajú ich rady. A má to veľmi pozitívny vplyv na ich vzťah.

Okrem toho má generácia A veľa spoločného so svojimi rodičmi, pretože majú podobné preferencie. Stáva sa, že hrajú spolu online hry alebo spoločne vytvárajú blogy, či chodia na nákupy. Mladí rodičia súhlasia s tým, že pokiaľ ide o niektoré otázky, sú dokonca menej kompetentní. Vďaka tomu sa dospelí a deti často vyrovnajú, takže dospelí už nebudú dominovať. Výskum ukazuje, že rodiny sú silnejšie vo zvyku robiť niečo spoločne.

children and parents fotografia
Foto od Flickr

Majú vysoké morálne štandardy a takmer okamžite dokážu odhaliť podvod

Generácia A si cení transparentnejší svet, ktorý nemá žiadne tajomstvá a neexistujú v ňom ani podvody. Reputácia je pre nich veľmi dôležitá. Ak niekto, kto je pre nich dôležitý im klame alebo nie je dostatočne otvorený, tak túto chybu len ťažko odpustia. Vo svete sociálnych sietí je všetko otvorené, už sa nemôžete schovávať za masky, pretože skôr alebo neskôr budú odhalené všetky tajomstvá. V niektorých školách existujú dokonca špeciálne hodiny o tom, ako rozprávať fakty.

Moderné deti majú veľmi vysoké morálne štandardy. Od útleho detstva sa im hovorí, že je dôležité starať sa o životné prostredie, nenechať zvieratá vyhynúť, recyklovať odpadky a učia sa myšlienky za vedomou konzumáciou. Snažia sa dodržiavať tieto vysoké štandardy a zabezpečujú, aby všetci ostatní robili to isté.

Nedokážu sa dlho sústrediť na jednu vec
Táto mladá generácia má vážne problémy s dlhodobou koncentráciou. Konzumujú informácie asi 10 hodín denne, takže ich mozog musí urobiť niečo, aby si oddýchol. Priemerný čas sústredenia sa na jeden príspevok sa skrátil na jednu sekundu, hoci generácia Z sa môže sústrediť asi 8 sekúnd. Dnes je jedna sekunda dosť času na to, aby človek pochopil, čo je pre neho zaujímavé a čo nie. Preto má generácia A veľmi dobre rozvinuté kritické myslenie: jednoducho nemajú čas na nedôležité činnosti.


Asi 40% detí nezíska vysokoškolské vzdelanie
Podľa niektorých predpovedí do roku 2030 zmizne 67 povolaní. Áno, vzniknú nové, ale v tomto okamihu nikto nevie, čím tieto deti budú. Svet sa mení tak rýchlo, že nikto netuší, aké obchodné zručnosti sa budú musieť naučiť. Je veľmi pravdepodobné, že generácia A bude musieť robiť inštinktívne odhady, aké zručnosti budú v budúcnosti úspešné. Za týchto okolností je veľmi zvláštny nápad stráviť 5 rokov vysokoškolským vzdelaním, ktoré sa pravdepodobne stane zbytočným. Nová generácia bude musieť rýchlo získať nové zručnosti a zmeniť svoje zamestnanie, pretože ich príjem bude závisieť od toho, ako dobre pochopia situáciu a prispôsobia sa podmienkam. Podľa niektorých odborníkov deti generácie A v priebehu života zmenia okolo 20 zamestnávateľov. A očakáva sa tiež, že generácia bude veľmi inteligentná.

Foto od Brightside

Generácia A bude žiť dlhé životy, možno v priemere aj 100 rokov

Pretože sa medicína v modernom svete vyvíja veľmi rýchlo a kvalita života sa každým rokom zlepšuje, moderné deti môžu žiť až 100 rokov alebo aj dlhšie. Všeobecne platí, že deti, ktoré sa narodili v rozvinutejších krajinách, sa majú stať najzdravšou a najdlhšie žijúcou generáciou.


Budú musieť rozvíjať svoju emočnú inteligenciu
V súčasnosti čoraz viac vedcov hovorí o umelej inteligencii, ktorá sa vyvíja tak rýchlo, že je veľmi pravdepodobné, že s ňou budeme musieť súťažiť. Jediným spôsobom, ako súťažiť s robotmi, je rozvíjať svoju emočnú inteligenciu, pretože to je niečo, čo je pre stroje neprístupné. Mnoho zamestnávateľov je presvedčených, že na to, aby si dieťa vybudovalo úspešnú kariéru, musí mať 3 základné zručnosti – schopnosť prispôsobiť sa, nájsť a spracovať informácie a tiež komunikovať s akoukoľvek osobou. Preto je emočná inteligencia taká dôležitá.


Budú hnacou silou pokroku
Poprední odborníci na demografiu sa zhodujú v tom, že humanitné misie budú popularizovať moderné deti a budú presadzovať pokrok. Generácia A je stabilnejšia a menej agresívna tá predošlá. Sú proti akýmkoľvek formalitám. V skutočnosti existuje tendencia, že každá nová generácia je oslobodená od všetkých zaužívaných stereotypov. Generácia A bude okrem toho dosť dobre informovaná, pretože ich vzdelávanie sa začne vo veľmi ranom veku a bude pokračovať celý život.

A nakoniec, vďaka rozvoju internetu sa všetky možné hranice, či už politické alebo kultúrne, odstránia ešte viac. Preto sa nová generácia bude viac zameriavať na budovanie globálneho sveta, ktorý bude flexibilnejší a spoločensky zodpovednejší, pričom ľudia budú venovať väčšiu pozornosť dôležitým problémom ako sú terorizmus, ekológia a vyčerpanie zdrojov.
Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.