Dalo by sa povedať, že celý tento príbeh začal, keď bol Dan Price na túre so svojou kamarátkou Valerie v horách, ktoré sa týčia nad Seattlom. Keď si tak kráčali, tak Valerie povedala Danovi, že jej život sa komplikuje, pretože jej zvýšili mesačný nájom o 200 dolárov a ona má ťažkosti s platením. Dan sa vtedy poriadne nahneval.

Koniec koncov, je to žena, s ktorou dlho pracoval a tvorili kedysi pár. „Je to niekto, koho služba, česť a tvrdá práca definujú,“ povedal o Valerie. Aj keď Valerie zarábala v tom čase okolo 40 000 dolárov ročne, tak v Seattli to nestačilo na to, aby si mohla dovoliť slušne bývanie. Dan bol naopak milionárom. Firmu založil už ako tínedžer. V tej dobe mal asi 2 000 zákazníkov a hodnota firmy bola na úrovni niekoľkých miliónov dolárov. Zarábal 1,1 milióna dolárov ročne, ale Valerie skutočne prinútila Dana uvedomiť si, že veľa jeho zamestnancov môže mať podobné problémy ako ona. Preto sa rozhodol všetko zmeniť.

Pri čítaní novín narazil na ďalší nápad. Zistil, že ďalší príjem môže významne zmeniť emocionálnu pohodu človeka. Zvýšil tak platy všetkých 120 zamestnancov, ktorí teraz nezarobia menej ako 70 000 dolárov ročne a sám si znížil plat o 1 milión dolárov, teda o 90%, aby mohol pridať svojim zamestnancom.

„Ľudia hladujú, sú prepúšťaní alebo využívaní, aby niekto mohol mať milióny,“ uviedol Dan. „Chválime chamtivosť ako spoločnosť. Tak to funguje v našej kultúre. A viete, zoznam od Forbes je tým najhorším príkladom – Bill Gates preedbehol z Jeffa Bezosa a je najbohatším človekom na svete. Ale koho to zaujíma!?“ – rozhovoril sa Dan. Keď sa zamestnanci nestrachujú o to, ako vyžijú, tak sú logicky viac zameraní na svoju prácu a šťastnejší, pretože pracujú pre spoločnosť, ktorá si uvedomuje ich hodnotu. A zjavne to funguje.

Dana robí veľmi šťastným, že jeho zamestnanci sú spokojní. „To, čo so sa mi na oplátku vrátilo, bolo lepšie ako čokoľvek iné. Zamestnanci si zakladajú veľké rodiny, počet detí sa zvyšuje a je to vzrušujúce. Tie deti nesú so sebou takmer nekonečný potenciál, budú riešiť existenčné krízy ľudstva, liečiť rakovinu a riešiť napríklad aj globálne otepľovanie. Ktovie, čoho všetkého budú v budúcnosti schopné a pravdepodobne nebudem pri tom, aby som zistil všetky kaskádové efekty, ktoré z toho budú plynúť,“ uzavrel chlapík.

 

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.