Mozart pochádzal z Rakúska a bol to hudobný génius, ktorého poznajú aj dnešné generácie. Bol zázračným dieťaťom a ako dospelý sa na zoznam „nesmrteľných“ mien pridal nezmeniteľným spôsobom. Ak vás tento človek zaujíma, prečítajte si veľmi zaujímavé pikošky z jeho života.

mozart fotografia
Foto od Royal Opera House Covent Garden

Fakt č. 1: Tento hudobný génius bol výnimočným aj svojím menom. Možno neuveríte, no celé jeho meno znie: Johannes Chrysostomus Wolfgang Theophillus Amadeus Gottlieb Sigismundus Mozart

Fakt č. 2: Nebol obyčajným dieťaťom. Noty vedel písať už ako 5-ročný, čiže skôr ako sa bežní ľudia neučia písať písmená. A prvú symfóniu napísal už vo veku 9 rokov.

Fakt č. 3: Mal veľký talent aj v iných oblastiach ako hudbe. Údajne ovládal až 15 jazykov a bol tiež veľmi dobrý v matematike.

Fakt č. 4: Po jednom vypočutí dokázal skladbu okamžite prepísať do nôt.

Fakt č. 5: Je známe, že mal problém s autoritami, preto si bol radšej sám sebe pánom a robil to, čo chcel on. Nezniesol by, ak by mal niekto o jeho práci rozhodovať.

Fakt č. 6: Prišiel raz so svojím otcom do Ríma a počul Allegriho Miserera v Sixtínskej kaplnke. Mozart jeho skladbu prepísal z prvého počutia a vytvoril neoprávnenú kópiu diela, ktoré bolo strážené Vatikánom.

Fakt č. 7: Koncom 17. storočia bol jeho život zahltený finančnými ťažkosťami, ktoré obmedzili aj jeho vystupovanie.

Fakt č. 8: Nikto si nie je istý presnou príčinou jeho predčasnej smrti. Existuje až 118 možností, ktoré predpokladajú spôsob Mozartovej smrti.

Fakt č. 9: Už od svojich 7 rokov začal cestovať so svojím otcom po koncertoch, aby vystúpil na rôznych miestach po celej Európe. Pozoruhodnými miestami sú napr. cisársky dvor vo Viedni a Prahe, ako aj súdy v Mníchove, Paríži a Londýne.

Fakt č. 10: Mozart bol prvý, ktorý poskladal klavírne koncerty v takej podobe, ako ich poznáme dnes.

Fakt č. 11: Zložil viac ako 600 diel a väčšina z nich je vrcholom symfonickej, koncertnej, komornej, opernej a zborovej hudby.

Fakt č. 12: Mozartovo slávne partnerstvo s Lorenzom Da Ponte je jedným z najslávnejších v dejinách hudby.

Fakt č. 13: Hlavným rivalom Mozarta bol taliansky skladateľ Antonio Salieri, ktorý napísal viac ako 40 oper. O niekoľko rokov neskôr Salieri tvrdil, že Mozarta otrávil, hoci väčšina ľudí verí, že to bol len výmysel zmätaného starca.

Fakt č. 14: Najslávnejším sa stal až po svojej smrti. V skutočnosti, ako poznamenáva biograf Maynard Solomon z 20. storočia, došlo k „bezprecedentnej vlne nadšenia“ kvôli jeho úchvatnej práci.

Fakt č. 15: Mozart mal niekoľko domácich miláčikov vrátane psa, škorca, kanárika a koňa.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.