Gibraltár je jedinečná krajina aj napriek tomu, že má rozlohu iba 6,7 km štvorcových a počet obyvateľov sa pohybuje okolo 30 000, no je o to viac zaujímavá. Nachádza sa na juhu Pyrenejského polostrova a je pomerne blízko k Afrike. Ak sa o tejto krajine chcete dozvedieť viac, neprestávajte čítať.

gibraltar fotografia
Foto od OpenClipart-Vectors

Fakt č. 1: Voda je tam veľmi vzácna a ešte stále mnoho ľudí ju zachytáva pomocou striech a rúr, ktoré sú nastavené tak, aby odviedli vodu do zberných nádob.

Fakt č. 2: Čo sa týka dopravy, je tu jeden fenomén. Nachádza sa tam totiž taká križovatka, kde sa budete križovať s lietadlami. Takže ak tam smerujete autom, odporúčame na nej dodržiavať pravidlá, pretože následky môžu by fatálne. Cesta križuje pristávaciu dráhu.

Fakt č. 3: Počas II. svetovej vojny boli všetci obyvatelia na istý čas odvezení z tejto krajiny a nahradili ich vojaci.

Fakt č. 4: Jediné voľne žijúce opice, ktoré v Európe žijú, sa nachádzajú práve v tejto krajine. Rovnaký druh makakov žije napr. v Maroku.

gibraltar fotografia
Foto od Roselie

Fakt č. 5: Gibraltár je britské zámorské územie, čo znamená, že je pod jurisdikciou Spojeného kráľovstva, ale z technického hľadiska nie je jeho súčasťou.

Fakt č. 6: Počet obyvateľov predstavuje iba okolo 30 000, no zaujímavé je, že krajina má 5. najvyššiu hustotu zaľudnenia na svete.

Fakt č. 7: V zásade tam neexistuje žiadna daň za tovar. Zatiaľ čo balíček cigariet v Spojenom kráľovstve vás bude stáť asi 10 libier, v Gibraltáre to budú cca 2 libry. A ceny alkoholu sú taktiež oveľa nižšie.

Fakt č. 8: Gibraltár požiadal o účasť na olympijských hrách, no doteraz mu nebolo vyhovené a zdá sa, že tak skoro ani nebude.

gibraltar fotografia
Foto od Ruben Nadador

Fakt č. 9: Rovnako ako v Spojenom kráľovstve, aj v tejto krajine sú telefónne búdky namaľované na červeno a vyzerajú identicky.

Fakt č. 10: Čo je naozaj zaujímavé je, že tam existuje viac ako 50 kilometrov vykopaných tunelov.

Fakt č. 11: Hoci asi 78% z populácie sú katolíci, nájde sa tam aj viacero moslimov, židov či hinduistov. Je tam tiež množstvo kostolov, synagóg, mešít a dokonale zapadajú do malebných častí krajiny.

Fakt č. 12: Ktokoľvek sa môže v Gibraltáre vziať hneď na druhý deň po tom, ako o to požiada a sobáš je uznávaný na celom svete. Množstvo celebrít sa v tejto krajine kvôli tomu aj berie.

gibraltar fotografia
Foto od quinntheislander

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.