Spoločnosť Google pohrozila Austrálii, že zruší pre Austrálčanov vyhľadávací nástroj kvôli zákonom, ktoré majú za úlohu regulovať Big Tech v krajine. Austrálski zákonodarcovia totiž uvažujú o zavedený legislatívy, ktorá by vyžadovala, aby spoločnosti ako Facebook či Google platili autorským vydavateľom poplatky za zdieľanie ich obsahu.

Google sa však k tomuto záveru vyjadril tak, že je to pre neho nezrealizovateľné a neudržateľné riziko. Výkonný riaditeľ spoločnosti pre Austráliu, Mel Siva, uviedol, že ak by sa spoločnosti Big Tech dohodli na spravodlivej odmene pre spravodajské austrálske organizácie za ich obsah, Googlu by to nedalo inú možnosť ako prestať sprístupňovať vyhľadávací nástroj pre Austráliu.

Google už síce zablokoval svoje služby v niektorých regiónoch, napríklad v Číne, no v tomto prípade by išlo o prvý prípad, kedy by svoj vyhľadávací nástroj zrušili v celej krajine. Nie je síce jasné ako by sa tento zákaz uplatnil, či by sa týmto krokom napríklad zakázalo Austrálčanom využívať aj služby ako Gmail alebo mapy od Googlu. Niektorí austrálski zákonodarcovia však obvinili spoločnosť za šikanovanie.

Austrálsky premiér Scott Morrison sa nechal počuť, že legislatívu aj napriek tomu presadia a z hrozby si ťažkú hlavu nerobí. „Poviem vám to jasne: Austrália si stanovuje vlastné pravidlá, ktoré platia na jej území. Takto to robíme v našom parlamente.“ Vláda totiž tvrdí, že austrálsky spravodajský priemysel zaznamenal až 75% pokles výnosov z reklamy hlavne kvôli rastu sociálnych médií. Sú teda toho názoru, že finančná podpora od týchto veľkých spoločností im patrí.

Google dokonca spustil vo svojich prehliadačoch reklamy, ktoré vyzývajú Austrálčanov, aby s touto snahou prestali. Facebook tiež pohrozil, že ak sa takáto legislatíva príjme, budú konať a zablokujú austrálsky obsah na svojej platforme. Spor prichádza v čase, kedy je Google účastníkom v niekoľkých protimonopolných súdnych sporoch, ktoré sa konajú práve kvôli postaveniu spoločnosti, keďže tá má monopol na trhu online vyhľadávania.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.