Gotu kola je druh listovej rastliny z čeľade petržlenovej. Známa je aj ako „bylina dlhovekosti“. Tradične sa používa v ázijských kuchyniach a tvorí základ čínskej, indonézskej a ajurvédskej medicíny.  Možno ho nájsť aj pod názvom Pupočník ázijsky.

Táto trváca rastlina pochádza z tropických mokradí juhovýchodnej Ázie, kde sa bežne používa ako džús, čaj alebo zelená listová zelenina. Nadzemné časti rastliny sa používajú na výrobu liekov.

Gotu kola obsahuje chemikálie, ktoré znižujú zápal a krvný tlak v žilách. Zrejme tiež zvyšuje produkciu kolagénu, ktorý podporuje hojenie rán ako sú popáleniny, jazvy či strie. Odborníci tvrdia, že táto liečivá rastlina pôsobí na zvýšenie mozgového výkonu a podporuje zdravie pečene a obličiek. Okrem toho, Gotu kola má tiež antibakteriálne a antidiabetické vlastnosti.

Gotu Kola

 

Nutričné vlastnosti Gotu kola

V juhovýchodnej Ázii sa Gotu kola používa aj ako zdroj potravy. Obsahuje základné vitamíny a minerály potrebné na udržanie optimálneho zdravia.

V 100 gramoch čerstvej rastliny Gotu kola sa nachádza:

 • Vápnik: 171 miligramov (17% RDI- referenčného denného príjmu)
 • Železo: 5,6 miligramov (31% RDI)
 • Draslík: 391 miligramov (11% RDI)
 • Vitamín A: 442 mikrogramov (49% RDI)
 • Vitamín C: 48,5 miligramov (81% RDI)
 • Vitamín B2: 0,19 miligramov (9% RDI)

Gotu kola je tiež dobrým zdrojom vlákniny. Poskytuje 8% referenčného denného príjmu pre ženy a 5% referenčného denného príjmu pre mužov.

Účinky Gotu kola

Predpokladá sa, že Gotu kola má mnoho zdravotných výhod, a to od liečby infekcií, ako pásový opar, po prevenciu Alzheimerovej choroby, či krvných zrazenín. Niektorí tvrdia, že doplnok gotu kola môže liečiť alebo pomôcť predchádzať úzkosti, astme, depresiám, cukrovke, hnačkám, únave, tráviacim ťažkostiam a žalúdočným vredom. Predpokladá sa, že Gotu kola pomáha urýchliť hojenie rán a znížiť výskyt strií a jaziev. V rôznych obchodoch je označovaná ako nootropikum.

sústredenie

 

Vysoká pravdepodobnosť pozitívneho účinku Gotu kola na:

 • Popáleniny. Aplikácia Gotu kola na popáleniny druhého stupňa znižuje čas ich hojenia.
 • Slabá cirkulácia, ktorá môže viesť ku kŕčovým žilám a ďalším ochoreniam. Ukazuje sa, že užívanie Gotu kola alebo jeho špecifického extraktu po dobu 4 až 8 týždňov zlepšuje krvný obeh a zmierňuje opuchy u ľudí so zlým krvným obehom v nohách.

Potrebný ďalší výskum účinkov:

 • Kalenie tepien (ateroskleróza). Ľudia s aterosklerózou majú tukové usadeniny, tzv. plaky nachádzajúce sa pozdĺž výstelky svojich ciev. Existujú určité dôkazy, ktoré poukazujú na to, že užívanie Gotu kola po dobu 3 mesiacov až 4 rokov, spolu s alebo bez morskej borovice, by mohlo pomôcť stabilizovať spomínané plaky a znížiť tak pravdepodobnosť ich odlomenia a následne tvorby zrazeniny. To by mohlo znížiť riziko srdcového infarktu alebo mozgovej príhody.
 • Choroby malých krvných ciev u ľudí s cukrovkou (tzv. diabetická mikroangiopatia). Užívanie Gotu kola po dobu 6 – 12 mesiacov môže pomôcť zvýšiť cirkuláciu a znížiť zadržiavanie tekutín u ľudí s cukrovkou, ktorých malé cievy sú poškodené vplyvom choroby.
 • Nadbytočné jazvové tkanivo (keloidy). Aplikácia extraktu Gotu kola na pokožku by mohla znížiť výskyt keloidov. Výskumy ukazujú, že užívanie Gotu kola môže zlepšiť vzhľad keloidov.
 • Výskum naznačuje, že aplikácia špecifického krému Gotu kola na pokožku dvakrát denne po dobu 6 až 8 týždňov po odstránení stehov môže pomôcť znížiť zjazvenie.
 • Ochorenie spôsobené parazitickými červami (schistosomiáza). Existujú dôkazy, že injekcia Gotu kola môže lekárom pomôcť pri poraneniach močového mechúra spôsobených parazitárnou infekciou nazývanou schistosomiáza.
 • Aplikácia krému, ktorý obsahuje Gotu kola a ďalšie zložky môže zabrániť vzniku strií počas tehotenstva. Výskum tiež ukazuje, že jeho samotné užívanie v porovnaní s používaním krémov na strie zrejme spôsobuje, že strie sú pružnejšie.
 • Krvné zrazeniny, ktoré sa tvoria v žilách (venózny tromboembolizmus). Gotu kola môže pomôcť zabrániť tvorbe krvných zrazenín počas dlhých letov lietadlom. Výskumy ukazujú, že pomáha znižovať zadržiavanie tekutín v tele a zlepšovať krvný obeh u ľudí cestujúcich lietadlom dlhšie ako 3 hodiny.
 • Hojenie rán. Výskumy ukazujú, že aplikácia krému Gotu kola alebo používanie obkladov na pokožku pomáha zlepšovať hojenie rán. Súčasné dôkazy naznačujú, že typ triterpénu, známy ako asiatikozid, je schopný stimulovať produkciu kolagénu a podporovať vývoj nových krvných ciev v mieste poranenia.
 • Ekzém
 • Nálada, pamäť a myslenie. Gotu kola za už dlho používa ako bylinné tonikum na liečbu porúch nálady a na zlepšenie pamäte. Môže nepriamo ovplyvniť poznávanie a pamäť, avšak zdá sa, že má priamy vplyv na bdelosť, zmiernenie úzkosti, pocitu uspokojenia, čo sa často prejaví na lepšej koncentrácii, rýchlosti spracovania informácii a ich zapamätaní.
 • Silné vyvýšené jazvy (hypertrofické jazvy)
 • Úzkosť
 • Bežné prechladnutie a chrípka
 • Hnačka
 • Únava
 • Hepatitída
 • Žltačka
 • Úpal
 • Zápal mandlí
 • Infekcia močových ciest
 • Prevencia chorôb. Je známe, že Gotu kola má silné antioxidačné účinky a neutralizuje mnoho voľných radikálov, ktoré spôsobujú poškodenie buniek na molekurálnej úrovni. Predpokladá sa, že tieto vlastnosti Gotu kola, môžu poskytovať tiež ochranu pred žalúdočnými vredmi a niektorými druhmi rakoviny.

 

Nežiadúce účinky

Vedľajšie účinky sú zvyčajne veľmi zriedkavé, avšak u niektorých ľudí užívajúcich Gotu kola sa môže vyskytnúť podráždený žalúdok, bolesti hlavy a ospalosť, či závraty. Gotu kola tiež môže zvýšiť citlivosť na slnko, a preto je dôležité obmedziť slnečné žiarenie a používať krém na opaľovanie.

Pri lokálnom jeho použití môže spôsobiť svrbenie a začervenanie pokožky.

V prípade, že máte ochorenie pečene, neodporúča sa užívanie doplnkov Gotu kola, a to z dôvodu jeho metabolizácie v pečeni. Dlhodobé užívanie jeho doplnkov môže spôsobiť toxicitu pečene.

Dôležité je pamätať na fakt, že upokojujúci účinok Gotu kola sa môže zosilniť pri užívaní sedatív alebo alkoholu. Je potrebné sa vyhnúť užívaniu Gotu kola s liekmi Ambien, Ativan, Donnatal, Klonopin alebo inými sedatívami, pretože to môže viesť k extrémnej ospalosti.

Nepoužívajte Gotu kola ak ste tehotná, dojčíte, máte hepatitídu alebo iné ochorenie pečene, plánujete podstúpiť operáciu v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov, ste mladší ako 18 rokov, v minulosti ste mali rakovinu kože.

Pre použitím Gotu kola sa vždy obráťte na svojho lekára a to v prípade, ak máte ochorenie pečene, cukrovku, vysoký cholesterol, užívate lieky ako sedatíva na spánok alebo úzkosť, užívate diuretiká.

čaj

 

Formy Gotu kola a jeho užívanie

Gotu kola je bežne predávaný ako doplnok výživy vo forme kapsúl, prášku, tinktúry a topických formulácii. Vždy kupujte doplnky iba od renomovaného výrobcu, ktorého značku poznáte. Ceny doplnkov Gotu  kola sa líšia v závislosti od veľkosti balenia a výrobcu. Menšie 60 tabletové balenie je možné zakúpiť už od 7 eur. Prášok a listy viete ďalej pripraviť ako čaj.

Dávkovanie:

Doplnky Gotu kola sa odporúčajú iba na  krátkodobé užívanie z dôvodu možného poškodenia pečene. Väčšina výrobcov neodporúča viac ako 500 mg dávku užívanú dvakrát denne počas 14 dní. Iní sa však domnievajú, že dávky až 2000 mg denne sú bezpečné a účinné pri liečbe občasných záchvatov úzkosti.

Niekoľko tipov:

Dospelí, pri poruchách krvného obehu, ktorý môže viesť ku kŕčovým žilám a podobne, by mali užívať 60 – 180 mg extraktu Gotu kola denne. V prípade aplikácie Gotu kola na pokožku sa odporúča: V prípade aplikácie a na popáleniny krém s obsahom 3 % Gotu kola, nanášaný denne až do zahojenia popáleniny. Gázový obväz obsahujúci 5% Gotu kola a 2,5 % aloe vera, obviazaný okolo popálenín a menený každé 3 dni až do vyliečenia popáleniny.

pestovanie gotu kola

 

Pestovanie Gotu kola

Pestovanie Gotu kola je veľmi jednoduché. Možno ho pestovať v záhrade alebo kvetináči. Neobľubuje suché podmienky, a preto je dobré pestovať ho v blízkosti vodného zdroja alebo v tmavých tienistých miestach. Pred zasadeným Gotu kola je potrebné sa uistiť, že pôda na danom mieste nie je nikdy suchá.

Zdroj:

 

 

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.