Prvá vec, ktorá vám napadne, keď sa povie Grónsko je zvyčajne sneh alebo ľadový medveď. Áno, je tam veľa snehu a žijú tam aj medvede, no poďme sa teraz pozrieť na zaujímavosti, ktoré ste doteraz o Grónsku možno ani netušili. Je to veľmi zaujímavá a jedinečná krajina, ktorá si zaslúži našu pozornosť.

greenland fotografia
Photo by Barni1

Fakt č. 1: Grónsko má približne 56 000 obyvateľov, z čoho až 90% žije v 16 mestách a zvyšok v malých osadách.

Fakt č. 2: S 2 175 600 km² je Grónsko také veľké ako Francúzsko, Veľká Británia, Nemecko, Španielsko, Taliansko, Rakúsko, Švajčiarsko a Belgicko dokopy. Je to najväčší ostrov na svete.

Fakt č. 3: Zo severu na juh je cesta dlhá 2 670 km, čo je rovnaká vzdialenosť ako z nórskeho Bergenu do Tuniska, ktoré sa nachádza v Severnej Afrike.

Fakt č. 4: Mesto Sisimiut sa rozprestiera priamo na arktickom kruhu.

greenland sisimiut fotografia
Foto od Greenland Travel

Fakt č. 5: V Grónsku je zriadených 16 veľkých miest, z ktorých každé má okolité osady. Žiadne z tamojších miest ani osád však nie sú prepojené cestami. A to aj napriek tomu, že príroda často predstavuje bariéru v podobe vysokých hôr, hlbokých a širokých fjordov alebo ľadovcových jazykov. Keďže tam nie je vybudovaná žiadna cestná sieť, tak cestná infraštruktúra je založená na leteckej a lodnej doprave.

Fakt č. 6: Grónsko má viac ako 60 osád, no mnohé z nich sú neobývané.

greenland midnight sun fotografia
Foto od Markus Trienke

Fakt č. 7: Najvyšší vrch je Mount Gunnbjørn, ktorý sa týči v nadmorskej výške 3 733 m. n. m..

Fakt č. 8: Strava v Grónsku je založená najmä na mäse z morských cicavcov, a to najmä tuleňov a veľrýb. Sobie či vtáčie mäso sa tam taktiež bežne konzumuje. Národným jedlom je mäsová polievka nazývaná suaasat. Zvyčajne obsahuje mäso veľryby či soba a je ochutená soľou, korením a bobkovým listom.

greenland Mount Gunnbjørn fotografia
Foto od Markus Trienke

Fakt č. 9: Slová, ktoré sú bežne známe a používané na celom svete ako napríklad iglu a kajak, pochádzajú z grónskych slov – Igdlo a Qajaq.

Fakt č. 10: Prví usadlíci prišli do Grónska už pred 4000 – 5 000 rokmi z Kanady.

greenland animal fotografia
Foto od ReneS

Fakt č. 11: V Grónsku sú bežné veľmi veľké výkyvy v počasí, teplota sa tam veľmi rýchlo mení. V južnom Grónsku môže byť leto, zatiaľ čo ľad a sneh sa v Severnom Grónsku ešte stále drží.

Fakt č. 12: Grónsko je parlamentnou demokraciou a súčasťou dánska spolu s Faerskými ostrovmi. V roku 1953 sa krajina stala dánskou kolóniou a získala autonómiu. Od roku 2009 je Grónsko samosprávne.

greenland flag fotografia
Foto od Free Grunge Textures – www.freestock.ca

Fakt č. 13: Rybolov je najdôležitejším odvetvím, pretože tvorí väčšinu celkového vývozu. Hlavnými vyvážanými produktmi sú krevety a halibut grónsky.

Fakt č. 14: Každý rok, severne od polárneho kruhu – od 25. mája do 25. júla Slnko nezapadá a je viditeľné počas celého dňa i noci. Polnočné Slnko je obrovský prírodný fenomén.

greenland midnight sun fotografia
Foto od Greenland Travel

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.