Prvá vec, ktorá vám napadne, keď sa povie Grónsko je zvyčajne sneh alebo ľadový medveď. Áno, je tam veľa snehu a žijú tam aj medvede, no poďme sa teraz pozrieť na zaujímavosti, ktoré ste doteraz o Grónsku možno ani netušili. Je to veľmi zaujímavá a jedinečná krajina, ktorá si zaslúži našu pozornosť.

greenland fotografia
Photo by Barni1

Fakt č. 1: Grónsko má približne 56 000 obyvateľov, z čoho až 90% žije v 16 mestách a zvyšok v malých osadách.

Fakt č. 2: S 2 175 600 km² je Grónsko také veľké ako Francúzsko, Veľká Británia, Nemecko, Španielsko, Taliansko, Rakúsko, Švajčiarsko a Belgicko dokopy. Je to najväčší ostrov na svete.

Fakt č. 3: Zo severu na juh je cesta dlhá 2 670 km, čo je rovnaká vzdialenosť ako z nórskeho Bergenu do Tuniska, ktoré sa nachádza v Severnej Afrike.

Fakt č. 4: Mesto Sisimiut sa rozprestiera priamo na arktickom kruhu.

greenland sisimiut fotografia
Foto od Greenland Travel

Fakt č. 5: V Grónsku je zriadených 16 veľkých miest, z ktorých každé má okolité osady. Žiadne z tamojších miest ani osád však nie sú prepojené cestami. A to aj napriek tomu, že príroda často predstavuje bariéru v podobe vysokých hôr, hlbokých a širokých fjordov alebo ľadovcových jazykov. Keďže tam nie je vybudovaná žiadna cestná sieť, tak cestná infraštruktúra je založená na leteckej a lodnej doprave.

Fakt č. 6: Grónsko má viac ako 60 osád, no mnohé z nich sú neobývané.

greenland midnight sun fotografia
Foto od Markus Trienke

Fakt č. 7: Najvyšší vrch je Mount Gunnbjørn, ktorý sa týči v nadmorskej výške 3 733 m. n. m..

Fakt č. 8: Strava v Grónsku je založená najmä na mäse z morských cicavcov, a to najmä tuleňov a veľrýb. Sobie či vtáčie mäso sa tam taktiež bežne konzumuje. Národným jedlom je mäsová polievka nazývaná suaasat. Zvyčajne obsahuje mäso veľryby či soba a je ochutená soľou, korením a bobkovým listom.

greenland Mount Gunnbjørn fotografia
Foto od Markus Trienke

Fakt č. 9: Slová, ktoré sú bežne známe a používané na celom svete ako napríklad iglu a kajak, pochádzajú z grónskych slov – Igdlo a Qajaq.

Fakt č. 10: Prví usadlíci prišli do Grónska už pred 4000 – 5 000 rokmi z Kanady.

greenland animal fotografia
Foto od ReneS

Fakt č. 11: V Grónsku sú bežné veľmi veľké výkyvy v počasí, teplota sa tam veľmi rýchlo mení. V južnom Grónsku môže byť leto, zatiaľ čo ľad a sneh sa v Severnom Grónsku ešte stále drží.

Fakt č. 12: Grónsko je parlamentnou demokraciou a súčasťou dánska spolu s Faerskými ostrovmi. V roku 1953 sa krajina stala dánskou kolóniou a získala autonómiu. Od roku 2009 je Grónsko samosprávne.

greenland flag fotografia
Foto od Free Grunge Textures – www.freestock.ca

Fakt č. 13: Rybolov je najdôležitejším odvetvím, pretože tvorí väčšinu celkového vývozu. Hlavnými vyvážanými produktmi sú krevety a halibut grónsky.

Fakt č. 14: Každý rok, severne od polárneho kruhu – od 25. mája do 25. júla Slnko nezapadá a je viditeľné počas celého dňa i noci. Polnočné Slnko je obrovský prírodný fenomén.

greenland midnight sun fotografia
Foto od Greenland Travel

Zdroj

, Grónsko nemá vybudovanú žiadnu cestnú infraštruktúru a v niektorých častiach Slnko v lete vôbec nezapadá
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.