ZSSR bolo počas Stalinovej éry miestom čistiek a krvilačnej tajnej polície. Gulag je vlastne akronym pre pojem Glavnoe upravlenie Ispraviteľno-trudovykh Lagerej, čo vo voľnom preklade znamená Hlavná správa nápravných pracovných táborov. Išlo o desiatky táborov, ktoré väznili a nútili pracovať svojich väzňov. V sibírskych Gulagoch museli ľudia pracovať v ukrutných mrazoch bez nároku na teplé oblečenie a to aj po dobu 16 hodín denne alebo viac.

Gulagy slúžili najčastejšie ako politické väzenie, do ktorého umiestňovali filozofov, básnikov či spisovateľov, ktorí neboli na fyzickú prácu zvyknutí, preto často pod náporom extrémnej fyzickej aktivity, minimálneho prídelu jedla a oblečenia umierali v krátkom čase. Narozdiel od vyhladzovacích koncentračných táborov, ľudia v Gulagoch boli niekoľkonásobne viac vystavovaní enormnej zime, sadistickému správaniu, odopieraniu lekárskej starostlivosti, hladu a práci bez adekvátnych nástrojov.

1.Gulagy síce boli väznice, v ktorých sa nachádzali aj kriminálnici ako násilnící, vrahovia či pašeráci, z drvivej väčšiny v nich však boli politickí väzni, intelektuáli, ktorí sa postavili proti represívnemu režimu vlády za čias Stalina a Hitlera a verejne ju kritizovali vo svojich prejavoch či literatúre.

siberiantimes.com
siberiantimes.com

 

2.V Gulagu v Kazachstane sa v roku 1954 uskutočnila takzvaná Kengir revolúcia, kedy sa väzni vzbúrili a zaútočili na stráž, ktorú z Gulagu vyhnali. Nakoniec boli porazení. Niektorí väzni spáchali samovraždu, aby nemuseli čeliť krutej a zdĺhavej pomste strážcov Gulagu.

disney.wikia.com
disney.wikia.com

3.Otrocká práca v Gulagoch mala za cieľ dobre a efektívne využiť svojich väzňov pri realizovaní rôznych stavieb po celej ZSSR. Jeden z najväčších stavbárskych projektov bol Bielomorský-baltský kanál, ktorého stavba trvala 20 mesiacov medzi rokmi 1931 a 1933. 227 kilometrový kanál spája Biele more a Onežské jazero. Tento kanál nebol vykopaný vtedajšími modernými nástrojmi, ale primitívnymi nástrojmi ako krompáče a lopaty.

Počet obetí tohto projektu je neznámy, ale historici odhadujú stratu na životoch okolo 25 až 100 tisíc ľudí pri výstavbe kanála. Čo robí tento kanál ešte viac tragickejším je fakt, že bol z veľkej časti k ničomu. Síce na     ňom pracovali aj väznení inžinieri, ich práca bola príliš plytká na to, aby sa kanálom mohli presúvať väčšie lode.

uznaika.com
uznaika.com

4.Leon Theremin, známy vynálezca hudobného nástroja teremínu (mnohí ho možno poznáte z amerického seriálu The Big Bang Theory), bol zatknutý a väznený v Gulagu. Po tom ako bol nútený pracovať v baniach, zistili, že jeho talent sa dá využiť aj lepšie. Preto bol využitý pri rozvoji odpočúvacieho zariadenia pre tajnú políciu. Po prepustení z Gulagu spolupracoval aj s KGB do roku 1966.

time.com
time.com

5.Známy ruský spisovateľ, Alexander Solženicyn, ktorý sa po napadnutí Sovietskeho zväzu Nemeckom stal poručíkom a velil jednotkám protilietadlovej obrany. V roku 1945 ho zatkli za kritizovanie Stalina, čo bolo vnímané ako protištátna činnosť. Umiestnili ho do Gulagu, kde strávil 2 roky. Táto skúsenosť je opísaná v jeho populárnom diele Jeden deň Ivana Denisoviča. Túto skvelú novelu nájdete napríklad v tomto kníhkupecte ← so zľavou 5%.

www.nytimes.com
www.nytimes.com

6.Alexander Dolgun, narodený v USA, bol spolu s rodinou zajatý v Sovietskom zväze, pretože mali podozrenie, že je súčasťou sprisahania. Bol brutálne mučený hladom a bitím, podrobený nedostatku spánku po dobu viac ako jedného roka. Tvrdil, že násilné bitie na ňom praktizovali každý deň okrem nedele.

Dolgunova matka bola mučená tak extrémnym spôsobom až sa zbláznila. Dolgun sa psychicky držal spevom piesní a prehrávaním si starých filmov v predstavách. Neskôr sa zistilo, že nemá nič spoločné so špionážou a sprisahaním, tak bol poslaný do Gulagu na prácu do medenej bane. Po jeho vyslobodení sa jeho príbehmi inšpiroval aj Alexander Solženicyn v knihe Súostrovie Gulag.

 

Tip! : Skvelé dielo opisujúce život v Gulagoch s názvom ” Sústrovie Gulag” veľmi detailne a zaujímavo opisuje život v daných podmienkach. Do obchodu ←

 

Medená baňa v Rusku, www.thetravelclub.org
Medená baňa v Rusku, www.thetravelclub.org

 

 

Zdroj: listverse

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.