Predstavíme si ďalšiu super rastlinu zvanú Gymnema Sylvestre z ktorej sa získava výťažok zvaný gurmar. Rod gymnema zahruňuje približne 25 druhov, pričom sú rozšírené v subtrópoch a trópoch Ázie, Oceánie a Afrike. Veľký rozsah pôsobenia má práve gymnema lesná, nájdeme ju od tropickej a južnej Afriky cez Madagaskar, Áziu až po ďaleký východ ako je Japonsko a Indonéziu. Využitie gymnemy lesnej siaha do ďalekej minulosti. V tradičnej indickej medicíne pri liečbe cukrovky sa používa už 2000 rokov. Predstavíme si niektoré jej  zdravotné benefity a čo hovoria skúsenosti užívateľov.

gurmar rastlina

Gurmar môže znížiť chuť na sladké

Gymnea vie pomôcť znížiť chuť na sladké jedlo. Jednou z hlavných aktívnych zložiek v rastline je kyselina gymnemová, ktorá má skvelú schopnosť potlačiť sladkosť. Pri konzumácií pred sladkým jedlom alebo nápojom blokuje kyselina receptory cukru na chuťových bunkách.
Výskumy ukazujú, že konzumáciou výťažkov gymnemy môžu znižovať schopnosť cítiť sladkosť v ústach a tým sa pokrm stáva menej atraktívny.

V štúdií uskutočnenej na respondentoch s naordinovaným pôstom bolo zistené, že tí, ktorí dostávali výťažok z rastliny, mali menšiu chuť na sladké jedlá a bolo pravdepodobnejšie obmedzenie príjmu potravy. Na rozdiel od tých respondentov, ktorí neužívali tento doplnok stravy (1,2).

Pomáha znižovať hladinu cukru v krvi

Podľa WHO – Svetovej zdravotníckej organizácie má viac ako 420 miliónov ľudí svetovo cukrovku a očakáva sa ďalší nárast.  Diabetes melitus je metabolická choroba charakterizovaná vysokým obsahom cukru v krvi kvôli nedostatku prísunu inzulínu, neschopnosti tela správne využiť inzulín alebo dokonca kombinácia oboch prípadov.

Gymnema sylvestre je používaná ako antidiabetikum. Používa sa v kombinácií s inými liekmi na cukrovku znižujúcimi hladinu cukru v krvi. Môžete ju poznať aj pod názvom ,,gurmar´´, čo v hidštine znamená – ničiteľ cukru.

Podobne ako pri účinkoch na chuťové poháriky, gymnema môže blokovať receptory v črevách, a tým absorpciu cukru. Tým docieli zníženie hladiny cukru v krvi po jedle. Doterajšie výskumy nedokázali dostatočne schopnosť gurmaru znižovať hladinu cukru a preto sa nepoužíva ako samostatný liek. Avšak štúdie ukazujú na jej silný potenciál (3,4,5).

Môže prispieť k priaznivým hladinám inzulínu zvýšením jeho produkcie

Úloha  gurmaru v sekrécií inzulínu a regenerácií buniek môže tiež prispieť k znižovaniu hladiny cukru v krvi. Vyššie hladiny inzulínu znamenajú rýchlejšie vylúčenie cukru z našej krvi. Pokiuaľ trpíte diabetom typu 2, má vaše telo tendenciu nevytvárať dostatočné množstvo inzulínu, alebo naň bunky začnú byť menej citlivé postupom času. Týmto procesom nastane trvalo zvýšená hladina cukru v krvi.

Gymnema môže stimulovať produkciu inzulínu v pankreasy a podporiť regeneráciu buniek produkujúcich inzulín. Zaujímavosťou je, že metformín, prvý antidiabetický liek bol bylinnou formou izolovanou práve z tejto rastliny(6,7,8).

Zlepšuje hladinu cholesterolu a triglyceridov, znižuje riziko vzniku srdečných chorôb

Môže pomáhať so znižovaním hladiny LDL cholesterolu, známeho tiež ako ,,zlý´´ a tiež triglyceridov. Slávu  gurmar získal  najmä kvôli jej schopnosti znižovať chuť na sladké a tým zlepšiť hladinu cukru v krvi. Výskumy ukazujú, že tiež dokáže ovplyvniť vstrebávanie a hladinu tukov.

Štúdia na potkanoch s vysokým príjmom tukov v strave dokázala, že príjem gurmaru napomáhal udržať hmotnosť a potlačiť hromadenie pečeňového tuku. U zvierat kŕmených extraktom a stravou s bežným obsahom tuku  bolo zaznamenané tiež zníženie hladiny triglyceridov.

Vysoká hladina LDL cholesterolu a triglyceridov patrí medzi rizikový faktor vzniku srdečných ochorení. Preto užívanie výťažkov gymnemy môže prispievať k znižovaniu tohto rizika. Keďže práve gurmar napomáha znižovať ich hladinu (9,10,11).

Gurmar môže pomáhať so stratou hmotnosti

Vyzerá to tak, že výťažok gurmar pomáha pri chudnutí zvierat ale aj ľudí. V jednej trojtýždňovej štúdií bolo preukázané zníženie hmotnosti u potkanov, ktorým bol podávaný vodný extrakt z gymnemy lesnej. Iná štúdia preukázala menší nárast váhy u potkanov s vysokým príjmom tukov v potrave.

Výskum na 60 stredne obéznych ľuďoch užívajúcich gurmar zistil zníženie hmotnosti o 5 až 6 % a dokonca aj znížený príjem potravy. Tým, že gymnema blokuje sladké receptory na chuťových pohárikoch dochádza k níženiu chuti na sladké a tým k zníženému príjmu kalórií. Konzistentný deficit kalórií môže mať práve za následok úbytok kalórií (10,11,12).

Pomáha redukovať zápal vďaka obsahu taninu a saponínu

Zápal hrá dôležitú úlohu v hojení vášho tela. Niektoré zápaly sú prospešné, keďže pomáhajú chrániť telo pred škodlivými organizmami v prípade zranenia alebo infekcie. Chronické zápaly môžu spôsobovať rôzne zdravotné problémy. Štúdie potvrdili súvislosť medzi nadmerným príjmom cukru a zvýšením zápalových markerov u zvierat ale aj ľudí. Schopnosť gurmaru znížiť vstrebávanie cukru v črevách a tým znížiť zápal spôsobený práve jeho nadmerným príjmom.  Listy gymnemy sú považované za imunostimulačné, čo znamená, že môžu regulovať imunitný systém a tým znižovať zápal (13,14,15,16,17).

Formy Gurmaru

Tak ako iné doplnky výživy aj gurmar viete nájsť vo viacerých podobách avšak najčastejšie vo forme tabliet .  Doplnok sa volá  DIAMizin Gurmar a dávkuje sa 1 tableta 3x denne alebo podľa odporúčaní lekára.

Ďalšia možnosť ako konzumovať rastlinu Gurmar je vo forme čaju.

gurmar
V interentových lekárňach viete nájsť tento doplnok s prívlastkom DIAMizin

Čo hovoria užívatelia a ich skúsenosti?

Samozrejme aj tu platí individualita. Čo svedčí jednému nemusí inému. Avšak celkové recenzie na doplnky stravy z gymnemy sú vo všeobecnosti priaznivé. Nie všetci to konzumujú len kvôli cukrovke, ale aj napríklad len na potlačenie chuti na sladké. Preukázalo to priaznivý efekt. Avšak upozorňujú často na zmenu chuti daných sladkých jedál (napríklad smoothie), že chutia naozaj divne. Ale tiež to závisí na jedincovi.

Bezpečnosť a vedľajšie efekty užívania

Pre väčšinu ľudí je gymnema považovaná za bezpečnú, ale mali by sa jej vyvarovať deti a tehotné alebo dojčiace ženy prípadne tie, ktoré chcú otehotnieť. Nesmieme zabudáť na to, že aj keď  znižuje hladinu cukru v krvi nenahradzuje lieky na cukrovku. Gurmar užívajte spolu s liekmi na diabetes mellitus len pod dohľadom lekára.

Nežiaduce účinky môžu nastať v prípade, keď vám klesne hladina cukru až veľmi nízko. Čo sa môže stať v prípade kombinácií práve so silnými liekmi na zníženie hladiny cukru v krvi. Príznaky sú bolesť hlavy, nevoľnosť, závraty a triaška.

Doplnok stravy by sa nemal užívať v kombinácií s aspirínom alebo trezalkou, pretože môže nastať prudké zníženie obsahu cukru kvôli zvýšeniu účinku s gurmarom (18,19).

Slovo na záver

Gymnema  alebo gurmar môže pomáhať bojovať s vysokou hladinou cholesterolu a cukru v krvi. Nesmieme však zabúdať na to, že nenahradzuje lieky na tieto choroby. Preto ak už beriete lieky na upravenie hladiny cukru alebo cholesterolu, konzumujte to so svojím lekárom. Vždy si nechajte poradiť a nemixujte nič, čo by ste nemali.

Pokiaľ vás oslovil gurmar ako dobrý doplnok stravy, stavte na kvalitu. Nekupujte to len tak spontánne, ale urobte si prieskum. Pozrite si viacero predajcov pričom dbajte na zloženie a celkovú kvalitu produktu. Existuje viacero foriem tohto doplnku stravy. Môžete si vybrať od práškov cez tobolky až po kapsle. Preferencie užívania by ste mali tiež zahrnúť do kritérií vášho výberu produktu.

 

Zdroje

https://www.healthline.com/nutrition/gymnema-sylvestre-benefits#TOC_TITLE_HDR_9

https://cs.wikipedia.org/wiki/Gymnema

https://www.amazon.com/product-reviews/B003Q5612C

 

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.