Havana – Dôležitá zastávka počas vašej dovolenky na Kube, aké zaujímavé miesta ukrýva?

1065

Hlavné mesto, dôležitý prístav a hospodárske centrum Kuby. Je to bývalá kolónia Španielska, čo je cítiť ešte dnes, pretože návšteva tohto mesta je ako cestovanie späť v čase. Mesto sa však veľmi rýchlo mení. Za rozpadajúcimi koloniálnymi fasádami sa ukrývajú butiky, koktejlové bary a idylické lokálne hotely.

Nachádza sa v zálive La Habana na severnom pobreží ostrova. Je to najväčšie mesto v celom Karibiku a nájdete v ňom jedné z najväčších koloniálnych pokladov na celej západnej pologuli. Taktiež ste iste počuli o kubánskom rume či o kubánskych cigarách.

Havana

História Havany

Mesto bolo založené v 16. storočí kedy nahradilo Santiago de Cuba ako najdôležitejšie mesto ostrova a stal sa z neho hlavný prístav pre Atlantickú námornú prepravu (vďaka jeho jednoduchému prístupu ku Golfskému prúdu, ktorý bol využívaný ako hlavný spôsob dopravy z Ameriky späť do Európy).

Najväčší rozvoj pocítilo mesto v 17. storočí. Nové budovy boli postavené z materiálov, ktorých bolo na ostrove hojne (najmä drevo), v typickom Španielskom architektonickom štýle s určitými znakmi Kanárskej architektúry. V polovici 18. storočia malo mesto už 70 tisíc obyvateľov a bolo tretím najväčším na Americkom kontinente (väčšie než Boston a New York). Predbehli ho len Lima a Mexico City.

očas rokov republiky (1902-1959) prešlo mesto úplne iným vývojom. Obchod a priemysel rástol veľmi rýchlo a krajina sa rýchlo spamätala z vojny, pričom mala tretiu najväčšiu strednú triedu na svete. V týchto rokoch sa Havana stála známa ako „Paríž Karibiku“. Tento vývoj pôsobil ako obrovský magnet pre imigrantov a do Kuby v časoch republiky imigrovali milióny ľudí. Len zo samotného Španielska prišlo toľko ľudí, že dnes ich potomkovia tvoria až štvrtinu celej populácie krajiny.

Mesto bolo aj populárnou turistickou atrakciou. V roku 1958 ju navštívilo až 300 tisíc Amerických turistov. Jedným z najznámejších turistov bol Ernest Hemingway (neskôr aj obyvateľ), ktorý povedal že len Benátky a Paríž v kráse prekonajú Havanu. Napísal tu niekoľko slávnych noviel, z ktorých najznámejšia je Starec a More.

Po revolúcii v toku 1959, boli privatizované súkromné majetky a následne na Kubu uvalilo USA embargo, čo postihlo celú republiku veľmi tvrdo. Výsledkom toho je dnes veľká časť Havany v schátranom stave. Havana a Kuba sa týmto zmenila z jedného z najväčších magnetov pre imigrantov na krajinu, z ktorej ľudia utekali.

Po rozpade Sovietskeho Zväzu sa očakávalo že komunistický režim padne v Kube podobne ako vo východnej Európe. Režim však prežil 90. roky a trvá do dnes.

História Havany

Kubánska mena

Najprv by sme vás chceli upozorniť na Kubánske meny, majú totižto dve. CUC – Cuban Convertible Peso (Kubánske konvertibilné peso) a CUP – Cuban Peso (Kubánske Peso). Prvá mena, CUC, je zakotvená na americkú a má teda hodnotu jedného doláru (1 USD). Ak však budete meniť americké doláre za kubánske konvertibilné peso, tak vám naúčtujú ešte extra 10% poplatok, keďže sa USA a Kuba nemajú veľmi v láske. Táto taxa však neplatí pre ostatné meny, čiže ak budete meniť naše eurá, tak zaplatíte len klasickú cenu.

Za 24 Kubánskych pesos (CUP) dostanete jedno Kubánske konvertibilné peso (CUC). Niektoré podniky budú mať ceny v CUP a niektoré v CUC. Väčšinou podniky pre domácich používajú Kubánske peso a zasa podniky, ktoré sú určené pre turistov majú ceny v konvertibilnom pese.

Kubánska menaHavana – Zaujímavé miesta a aktivita

Ak sa počas vašej dovolenky na Kube dostanete do Havany (čo by ste určite mali) odporúčame nasledujúce možnosti využitia voľného času.

Klasická „turistika autom“

Najlepším zážitkom, ktorý nemôžete vynechať v Havane je takzvaná turistika autom. Jedným z hlavných dôvodov prečo Havana pôsobí ako zaseknutá v čase je to, že na ulici prevládajú klasické, pestrofarebné autá. Jednou z najlepšie platených prác v tomto meste je šofér, ktorý je 100% závislý na turistoch. Auto vlastní iba približne 20% Kubáncov, čiže vás nebude obmedzovať ani hustá premávka.

Na rozdiel od výletov pre chodcov, ktoré chodia po kompaktných uličkách starého mesta, vás auto vezme po celom regióne. Perfektne zachované staromódne kabriolety vám dovolia preskúmať aj ďaleké pamiatky a budú jedným z vašich najlepších momentov z dovolenky. Ako budete jazdiť po meste a popri pamiatkach, tak vám o nich bude rozprávať váš vodič.

Nemôže ani uškodiť ak sa oblečiete v retro štýle a spravíte si zopár fotiek na týchto nezabudnuteľných autách. Ceny takýchto výletov sa pohybujú okolo 50 amerických dolárov (alebo CUC) za dospelého človeka.

Turistika autom
Foto od szeke

Kokteily

Esenciu mesta Havana tvorí viacero vecí. Medzi tie patria aj kokteily, ktoré sú známe po celom svete. Havana je známa svojimi drinkmi už od 30. rokov minulého storočia a obľuboval ich aj Ernest Hemingway.

Jedným z najznámejších koktejlov, ktorý určite poznáte a pravdepodobne ste ho aj ochutnali, je Mojito. Pravé Mojito sa vyrába z rastliny hierba buena, nie z mäty. Má podobnú no stále svoju špecifickú chuť oproti mäte. Dávajte si však pozor na známy bar La Bodeguita Del Medio. Bar je totálna turistická pasca a dokonca tvrdí, že Mojito vymysleli oni, pričom účtujú nehorázne ceny za priemerné drinky.

Ak sa vám váš drink zdá príliš slabý, tak si jednoducho môžete poprosiť viac rumu. Väčšina barov to spraví bez otázok a nebude ani žiadať žiadny ďalší príplatok. Ak vám nebudú rozumieť v angličtine, tak môžete povedať „Mas fuerte, por favor“ alebo prípadne len „fuerte“.

Ak vás Mojito nenadchlo, tak rozhodne vyskúšajte nejaké to Daiquiri alebo Cuba Libre. Všetko sú to drinky pochádzajúce z Havany a patria k jednému z dovolenkových zážitkov. Taktiež poskytujú príjemné osvieženie počas horúcich Kubánskych dní.

cuba libre fotografia
Foto od Bryn B Jones

Malecón

jMalecón e známa, historická stena, ktorá oddeľuje Havanu od vôd tyrkysového oceánu. Desaťročia sem chodili rodiny, priatelia a páry na prechádzky, kokteily a západy slnka. Aj kvôli tomu môžete očakávať, že tu večer nebudete sami. Je to populárne miesto ako pre turistov, tak aj pre domácich. Každý večer sa tu ochladí vzduch, obloha sa sfarbí do oranžova až ružova a pláže zaplavia davy ľudí.

Malecón fotografia
Foto od twicepix

 

 

Daiquiri s Hemingwayom

Toto meno sme spomínali už viackrát, keďže je pevne späté s Kubou a Havanou. Ak dostanete chuť na osviežujúci drink, tak zvážte navštívenie podniku El Floridita. Hemingway nazval Daiquiri tohto podniku ako „najlepšie Daiquiri na svete“. Ak sa však sem rozhodnete prísť, tak očakávajte davy ľudí, keďže sa z toho stalo populárne turistické miesto.

Daiquiri
Foto od Marcus Meissner

Kubánske cigary a prehliadka výrobne

Keď sa už dostanete do Kuby, tak ochutnanie pravej kubánskej cigary nestačí! Jednoznačne sa oplatí aj pozrieť sa na to, ako sa vyrábajú. Partagrás je jednou z najstarších a najväčších výrobní cigár v Havane. Z tejto výrobne vychádzajú známe značky cigár ako Cohiba alebo Romeo and Juliet.

V prehliadke tejto výrobne vám vysvetlia, ako sa konkrétne vyrábajú cigary, ako ovplyvňujú rôzne druhy tabaku a tabakových listov koncovú chuť a aký je presne rozdiel medzi jednotlivými značkami. Cigary nájdete v mnohých kamenných obchodoch, no dávajte si pozor na pouličných predajcov, ktorí sa vám ich budú snažiť predať nelegálne. Ak budete ubytovaní v hoteli, tak sa radšej opýtajte vrátnika kde sa nachádza nejaký legitímny obchod.

Cigary
Foto od kuhnmi

Lokálne trhy

Počas vašich prehliadkach mesta určite uvidíte mnohé lokálne trhy. Takže ak budete mať chuť na čerstvé mango, melón či banány, tak sa zastavte pri jednom z nich. Dávajte však pozor na to, že väčšina týchto trhov používa kubánske peso (CUP) nie kubánske konvertibilné peso (CUC), ktoré budete využívať častejšie.

Pri týchto trhoch s ovocím zvyknú byť aj malé obchodíky so suvenírmi. Ak chcete priniesť rodine domov niečo malé z Kuby, tak je toto dobrá voľba na milé (a častokrát aj lacné) darčeky. Tieto obchody so suvenírmi zvyknú akceptovať aj konvertibilné peso, no radšej doneste aj domácu menu.

Lokálne trhy

Havanské opevnenie la Cabańa a živá ukážka streľby z kanónov

Toto masívne opevnenie nemôžete minúť pokiaľ ste v Havane. Nachádza sa priamo za zálivom Bahia a dostanete sa sem taxíkom cez podzemný tunel. Bolo postavené ku koncu 19. storočia a stále tu je veľa starých kanónov, ktoré sa používali na ostreľovanie nepriateľských lodí. Na tomto opevnení vás prekvapí aj jeden z najkrajších výhľadov na Havanu.

Tieto kanóny o 9. večer predvádzajú streľbu. Pred tým sa koná malé predstavenie a ak chcete vidieť všetko, tak by ste tam mali prísť o 19:30.

 

Tropicana Show

Ikonické Kubánske predstavenie sa zaplňuje dlho dopredu, čiže ak ho chcete navštíviť, tak musíte riešiť lístky dopredu. Pri vstupe dostanete cigaru a fľašu rumu pre stôl. Po skončení predstavenia môžete ísť na pódium a s ostatnými odvážlivcami tancovať salsu.

 

Dajte si autentické Kubánske jedlo (nemáte ani veľmi na výber)

Snáď vám Kubánske jedlo chutná, pretože žiadne iné v Havane nenájdete. V typických Kubánskych jedlách nájdete mäso (väčšinou kura, hovädzinu, ryby a krevety), populárnou prílohou je ryža s fazuľami, banány a šalát z uhoriek či kapusty. Pokiaľ budete spať u lokálneho obyvateľa a nie v hoteli, tak vám možno navarí aj on sám.

Na ostrove sú populárne aj Kubánske sendviče, ktoré sú plné mäsa, syra, uhoriek, horčice a niekedy aj salámy. Ak nechcete mäso, tak vám ich väčšina obchodov urobí aj vegetariánske. Na ulici nájdete aj mnoho stánkov s pizzou, no niektorí turisti sa sťažovali že to bolo najhoršie jedlo, ktoré zjedli počas ich dovolenky. Samozrejme takéto nemusia byť všetky pizze, ale objednávajte s ostražitosťou.

Kubánske jedlo
Foto od stu_spivack

Múzea

Havana má bohatú kultúru a históriu, vďaka čomu je mesto plné múzeí. Určite by ste ich mali navštíviť, ak vám to čas dovolí.

  • Národné Múzeum Dekoratívneho Umenia – pre nadšencov keramiky, porcelánu, nábytku, obrazov a sôch
  • Múzeum Koloniálneho Umenia – samotná budova je súčasťou výstavy, keďže ide o zrekonštruovanú budovu z roku 1720. Vo vnútri nájdete dekorácie a nábytky z rôznych zámkov z rôznych období od 17. do 19. storočia. Okrem nábytku tu sú vystavené poháre, porcelán, dvere a dobové vagóny
  • Národné Múzeum Hudby – ukazuje historický vývoj Kubánskej hudby a jej inštrumentov od 16. do 20. storočia, ktorá bola silno ovplyvnená africkou kultúrou
  • Múzeum Revolúcie – nachádza sa v budove, ktorú využívala Kubánska vláda 40 rokov. Dnes je múzeum o čase od revolúcie až po dnešok (história, archeológia, zbrane, obrazy a sochy)

 

Kedy navštíviť Havanu a Kubu?

Najlepším obdobím na navštívenie je jar, konkrétnejšie obdobie od marca do polovice apríla. Počas tohto obdobia je na Kube stále teplo a slnečno no nie je vysoká vlhkosť vzduchu ani vás neprekvapia prudké búrky.

Najviac turistov navštevuje Kubu v období od polovice decembra do polovice marca a počas letných mesiacov. Počas týchto období sú priemerne najvyššie ceny ako za ubytovanie, tak za jedlo či drinky. Ak navštívite veľké mestá (Havana a Santiago) mimo týchto sezón tak stále zažijete nočný život a nájdete málo prázdnych ulíc. Ak pôjdete mimo týchto lokácii mimo hlavnú sezónu, tak vám môže mesto pripadať prázdne a nezaujímavé. Budete ale mať nižšie ceny.

Kuba

Na čo si dávať pozor

Dobrým miestom na vybratie peňazí je hneď na letisku v Havane z bankomatu. Ak budete vyberať z lokálnych zmenárni, tak si poriadne prepočítajte koľko peňazí dostanete a radšej porovnajte kurzy s internetom alebo inými zmenárňami. Viacero turistov hovorí, že sú miesta ktoré ponúkajú až neprimerane zlé kurzy alebo zámerne vydávajú zle, dúfajúc že si to zákazník nevšimne.

Oznámte svojej banke že idete na Kubu . Niektorým ľudom sa stalo, že im banka z podozrenia ukradnutia zrušila počas dovolenky kartu. Medzinárodné hovory do banky sú drahé a radšej sa im snažte vyhnúť. Internet taktiež nemusí byť dostupný všade.

Budete si musieť kúpiť víza. Zoznam krajín, z ktorých ak pochádzate, tak si musíte kúpiť víza (patrí medzi nich aj Slovensko a Česko). Víza si môžete kúpiť buď na kubánskej ambasáde, alebo si ho budete musieť kúpiť na letisku. Niektoré aerolinky ponúkajú víza v cene letenky.

Stiahnite si offline mapy. Na mobile pravdepodobne už máte stiahnutú aplikáciu Google Maps, no keď nie tak si ju môžete zadarmo stiahnuť. Aplikácia vám ponúka možnosť stiahnuť si mapy do mobilu a nemusíte potom hľadať wifi, aby ste mohli zistiť kde sa nachádzate.

Zdroje:

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre