História elektromobilov: Kedy sa objavil prvý model?

665

Elektromobily považujú mnohí za novinku, ktorá pred krátkym časom zasiahla trh. V skutočnosti to však nie je úplne pravda. Tento typ vozidiel jazdil po cestách už pred niekoľkými stovkami rokov. Bohužiaľ, neuchytil sa tak ako ostatné automobily fungujúce na iný pohon. Kedy sa objavil prvý elektromobil a akým smerom sa dnes tento segment uberá?

1

zdroj: Unsplash.com

Elektromobil jazdil už v 19. storočí

Elektrina je súčasťou našich životov už dlhú dobu. Elektrický prúd je známy od 18. storočia, presnejšie od roku 1794. V tomto období bol objavený Voltov článok – prvý zdroj stáleho elektrického prúdu.

Od tohto momentu bola elektrina vo veľkej obľube. Ľudia začali zisťovať, kde a na aký spôsob sa dá použiť. Počas veľmi krátkej doby sa okrem svietenia v domácnostiach začalo premýšľať aj o tom, či by nemohlo ísť o dobrú pohonnú látku. Predsa len, prvé prototypy áut už chodili po cestách. Prečo nevyskúšať ich pohon na elektrinu?

Prvý zdokumentovaný elektromobil sa objavil v roku 1835. Navrhol ho profesor Sibrandus Stratingh v holandskom meste Groningen. Návrh prešiel niekoľkými úpravami, až sa dostal do rúk Christophera Beckera, asistenta profesora Stratingha. Ten sa pustil do jeho konštrukcie.

2

zdroj: Unsplash.com

Ďalší rozvoj elektromobilov

Samozrejme, pri prvom elektromobile to nezostalo. Ľuďom sa tento návrh páčil, a preto sa doň pustili aj mnohí ďalší. K nim sa radí napríklad Robert Anderson zo Škótska. Svoj prvý elektromobil skonštruoval v roku 1839. O niekoľko rokov neskôr, v roku 1870, sa k nemu pridal sir David Salomon.

Všetky tieto vozidlá však boli nepraktické a nedali sa pravidelne využívať. Nehovoriac o ich vysokých cenách. Dovoliť si ich mohli len skutočne vysoko postavení šľachtici. Zlom nastal v roku 1884, keď sa na trh dostal prvý použiteľný elektromobil. Navrhol a zostavil ho Thomas Parker.

Ku skupine významných a úspešných konštruktérov sa radí aj Čech František Křižík. Jeho vozidlo uzrelo svetlo sveta v roku 1885. Bolo poháňané jednosmerným elektromotorom s výkonom 3,6 kW.

Rokmi sa pridávali ďalšie mená a ďalšie zaujímavé vozidlá. Napríklad v roku 1888 sa objavila prvá elektrická trojkolka Magnusa Volka. O desať rokov neskôr sa pridal aj Ferdinand Porsche. Maximálna rýchlosť jeho 130-kilogramového auta bola 35 km/h.

Pád elektromobilov

Elektromobily boli veľmi obľúbené aj v 20. storočí. Veľký podiel na ich popularite mala spoločnosť Holtzer Cabot Electric. Na rozdiel od spaľovacích a parných pohonov mali vozidlá na elektrinu viacero výhod:

  •     neboli hlučné,
  •     netrpeli toľko na vibrácie,
  •     nemuseli sa štartovať kľukou,
  •     nemali problémy s radením.

V roku 1913 sa však všetko zmenilo a obľuba elektromobilov začala klesať. Dôvodom bola hlavne spoločnosť Ford, ktorá v USA začala predávať svoj Model T.

3

zdroj: Unsplash.com

Myšlienka elektromobilov ožíva

Predaj a celková produkcia elektromobilov sa nasledujúce roky spomalila a padla na veľmi nízke čísla. Menší náznak ich návratu sa odohral v 70. rokoch. V tomto období sa ceny ropy dostali na rekordné hodnoty, čo prinútilo jednotlivé štáty premýšľať nad inou alternatívou. Bohužiaľ, ceny ropy po čase opäť klesli a myšlienky na iný typ vozidiel sa vytratili.

Tretia vlna elektromobilov

Tretia vlna elektromobilov prišla v roku 2008 spolu s celosvetovou hospodárskou krízou. Počet predaných vozidiel sa každým rokom zvyšuje. A kým v minulosti išlo skôr o lacnejšiu možnosť, ako sa presunúť z bodu A do bodu B, dnes ide o spôsob, ako pomôcť životnému prostrediu.

Elektrina sa v súčasnosti dá vyrábať z obnoviteľných zdrojov. Náklady na jej výrobu sa pravidelne znižujú a umožňujú ľuďom pohybovať sa za omnoho lepšie ceny. Jedinou nevýhodou tohto typu vozidiel je ich dojazd. To by sa však v blízkej budúcnosti malo zlepšiť.

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre