Vzdelanie je mimoriadne dôležité pre každého človeka. Jedným z jeho cieľov je aj rozpoznávanie mýtov od právd. Všetci ste si počas života prečítali minimálne jeden mýtus. A my sme sa rozhodli zozbierať niekoľko takýchto nepravdivých informácii a trochu vám ich objasniť. Dnes si prečítate o všeobecne zaužívaných mylných predstavách z histórie. Dokonca aj niektorí učitelia dejepisu nevedomky učia niektoré mýty ako fakty. Pravda, ako sa hovorí, vás vyslobodí. Ak sa zaujímate o históriu odporúčame vám tento svetový bestseller v ktorom sa dozviete ešte viac mýtov, ktoré vás učili napríklad aj v škole ! 

Mýtus č. 1: Dnes žije viac ľudí ako ich zomrelo v priebehu dejín

Predpokladá sa, že od doby, keď boli postavené egyptské pyramídy, zomrelo asi šesť miliárd ľudí. Aj tie najkonzervatívnejšie metódy datovania však pripisujú Zemi vek niekde medzi 6 000 – 10 000 rokov. Muselo tak pred nami žiť mnoho miliónov ľudí, možno miliardy, ktorí v priebehu dejín zomreli. Naša súčasná globálna populácia jednoducho nestíha. Okrem toho je potrebné vylúčiť vraždenie novorodencov, ktoré má relatívne dlhú históriu a napriek tomu je často prehliadané. Je pravda, že priemerná dĺžka života sa v mnohých častiach sveta všeobecne predlžuje, ale nie až o toľko.

Mýtus č. 2:  Ľudia v minulosti verili v plochú Zem

Niektorí ľudia stále veria, že Zem je plochá. Je to jeden z najčastejších mýtov. Avšak, len málokto v histórii si vážne myslel, že Zem je plochá. Je to iba moderný mýtus. Aj  ľudia v minulosti totiž videli, že žiara počas východu a západu slnka tvorila oblúk nad horizontom. Taktiež pozorovali, že vrchol prichádzajúcej lode pri pohľade z pobrežia sa objavil skôr ako zvyšok lode. Z týchto a mnohých iných faktov je zrejme, že Zem plochá byť nemôže.

Mýtus č. 3: Ježiš sa narodil 25. decembra

Zimný slnovrat slávili Rimania od 17. do 25. decembra. Tento každoročný festival zahŕňal obdarúvanie, čas strávený s rodinou a veselie. Keď cisár Konštantín začiatkom 4. storočia konvertoval na kresťanstvo, tradičný rímsky sviatok si kresťanská cirkev prisvojila ako narodenia Ježiša. Veľká noc už vtedy bola sviatkom, a preto bolo potrebné začať s oslavou dátumu, kedy sa narodil Ježiš. Neexistujú však žiadne záznamy, ktoré by naznačovali, že Ježiš sa v ten deň skutočne narodil. Oficiálny dátum narodenia ani nie je jednomyseľný a mnoho vedcov sa domnieva, že Ježiš sa narodil niekedy medzi jarou a jeseňou.
TIP na zaujímavú knihu
Jedna z najlepších historických kníh posledného desaťročia. Besteller, ktorý napísal Dr. Yuval Noah Harari s názvom Sapiens vám pútavým rozprávaním odhalí najzaujímavejšie momenty ľudskej histórie. Ako ľudstvo dospelo k tomu, že verí v bohov? A ako sa bude na základe histórie bude uberať budúcnosť druhu Sapiens? Dozviete sa v knihe !

Mýtus č. 4: Hitler postavil diaľnicu

Nemecko je známe pivom, strojárstvom, Hitlerom a diaľnicou. Hitler však nemal nič spoločné s pivom ani diaľnicou. Nebol ani inžinierom. Tento diktátor jednoducho nemohol dohliadať na stavbu diaľnice, pretože tá už existovala v roku 1931, teda dva roky predtým, ako sa stal nemeckým kancelárom. Jeho nástup k moci a rozvoj diaľnice sa uskutočnili takmer súčasne, ale došlo k nim v inom poradí, preto si Hitler nemôže pripísať zásluhy.

Mýtus č. 5: Mussolini dosiahol to, že vlaky začali jazdiť načas

Vlaky v dobe Mussoliniho nikdy neboli dostatočne včasné alebo jednotné. Tento mýtus pravdepodobne vzišiel z fašistickej propagandy propagujúcej jeho činy. Vlaky boli hlavnou súčasťou obchodu a cestovania, takže pohotové a efektívne vlakové systémy boli dôležité pre všetkých štátnikov, ktorí by si to mohli právom nárokovať. Ale v tomto prípade to jednoducho nebola pravda.

Mýtus č. 6: Julius Caesar sa narodil cisárskym rezom

Caesar sa narodil prirodzeným spôsobom. Procedúra cisárskeho rezu chirurgickým pôrodom bola spomenutá v Lex Caesarea (zákon Caesar), v ktorom sa uvádza, že dieťa má byť vyrezané z maternice, ak matka zomrela počas pôrodu.

cesar, mussolini

 

Mýtus č. 7: Krištof Kolumbus ako prvý objavil Ameriku

Amerika bola pre Kolumbusa novým svetom, ale predpokladá sa, že ju objavil staroveký severský misionár Leif Erickson. Historici sa všeobecne zhodujú, že Leif Erickson prvýkrát zakotvil na kanadských brehoch takmer 500 rokov predtým, ako Kolumbus pricestoval na Bahamy. Leif tam vyplával ako prieskumník a obchodník, ale tiež aby evanjelizoval národy. Pri pokuse o dosiahnutie Grónska vyplával zo správneho kurzu a zakotvil v Helluland v štáte Markland, ktorý nazval Vinland (Nové Škótsko). Pred návratom do Grónska strávil sezónu alebo dve v Severnej Amerike.

Mýtus č. 8: Ostrov Manhattan bol zakúpený za korálky v hodnote 24 dolárov

Je pravda, že ostrov Manhattan bol zakúpený od pôvodných Američanov, ale nie je jasné aké položky boli zapojené do obchodu. Peňažný ekvivalent bol 60 guldenov, čo je dnes zhruba 1 000 dolárov. Rovnaká suma bola zaplatená za ostrov Staten Island. Podľa názorov je táto suma stále dosť nízka, ale niektorí historici poukazujú na to, že pôvodní Američania mohli chápať vlastníctvo pôdy odlišne. Pre nich to bola skôr cena za nájom, pretože verili, že pozemky, vzduch a vodu nemožno vlastniť ako majetok.

Mýtus č. 9: Väčšina mužov v koloniálnej ére nosila parochne

V tom čase boli v móde parochne a  objemné vlasy, ale nosilo ich iba asi 5% populácie. Parochne boli drahé a nosili ich hlavne právnici, štátnici a ženy z pánskej triedy. Väčšina ľudí si teda nemohli dovoliť parochňu, aj keby ju chceli.

Mýtus č. 10: Thomas Edison vynašiel žiarovku

Napriek všeobecne rozšírenej viere bola žiarovka (základ moderného života a v rozvinutom svete všadeprítomná), vymyslená už roky predtým, ako ju Thomas Edison vylepšil. Áno, Edison ju v skutočnosti iba vylepšil. Predchádzajúce verzie žiarovky boli totiž nespoľahlivé, drahé a nevydržali veľmi dlho. To isté ako Edison v tom čase robilo až 20 ďalších vynálezcov, ktorí sa pokúšali vyrobiť lepšiu žiarovku. Thomasova verzia žiarovky však bola tá najlepšia  a práve tá sa rokmi zdokonaľovala.

Mýtus č. 11: Albert Einstein bol zlý v matematike

Iróniou tohto mýtu je, že legendárny fyzik Albert Einstein je autorom revolučnej teórie relativity. Aj keď bol zlým študentom, ktorý nedokázal pokračovať v predmetoch, ktoré ho až tak nezaujímali, tak Einstein v skutočnosti vynikal v matematike a jej aplikáciách vo fyzike.
Einstein a parochna

Mýtus č. 12: Fernão de Magalhães oboplával zemeguľu

Fernão de Magalhãesposádka 260 mužov vyplávali v septembri 1519 s cieľom oboplávať celý svet. Dnes sa mu často pripisuje úspešná misia, ale jej súčasťou bol iba do polovice výpravy. Bol totiž zabitý na Filipínach počas potýčky na ostrove Mactan. Plavbu dokončil druhý veliteľ výpravy. Tá teda úspešná bola, ale sám Magellanovi nikdy nedošiel do cieľa.

Mýtus č. 13: Samovrahovia z Wall Street

Pri veľkom krachu na trhu s akciami z roku 1929 prišlo nespočetné množstvo bankárov, maklérov a investorov o svoje peniaze. Miera samovrážd však v skutočnosti po tomto roku klesla. Jedným z vysvetlení môže byť to, že veľká tragédia ukazuje ľuďom hodnotu života a tiež jeho krehkosť. Ďalšou teóriou je, že ľudia sa v takýchto časoch vzdajú pocitu sklamania, namiesto toho tvrdšie pracujú a snažia sa hľadať spôsoby, ako aj naďalej žiť šťastne.

Mýtus č. 14: Smrť Kataríny Veľkej

Ruská panovníčka v skutočnosti zomrela na následky choroby vo vlastnej posteli. O jej smrti dodnes kolujú mýty, že bola udupaná koňom. To ale nie je pravda.

Mýtus č. 15: Ľudia v stredoveku používali na prekrytie pachu hnijúceho mäsa korenie

Kedysi bola trvanlivosť potravín veľmi krátka. Na zakrytie chuti hnijúcich potravín sa však nepoužívalo žiadne korenie. Korenie bolo na takéto použitie príliš drahé a nakoniec by ani nezabránilo stravníkom v žalúdočných problémoch, ktoré boli výsledkom konzumácie pokazeného jedla.
Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.