Po dlhých rokoch vnímania resp. uzákonenia kanabisu došlo k výraznej zmene. Po nekonečnom procese rozhodovania dospela Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) k ráznemu kroku a tešia sa tomu aj tí, ktorí nesúhlasia s bojom proti tejto droge a považujú ju najmä za látku, ktorá má veľmi prospešné zdravotné účinky. Táto organizácia tak došla k záveru, že odstránia kanabis z kategórie „najnebezpečnejších drog“.

cannabis fotografia
Foto od rexmedlen

V súčasnej dobe sa marihuana a kanabisová živica považujú za látky zaradené v harmonograme IV. V roku 1961 stanovila OSN prísny medzinárodný rámec využívania marihuany na lekársky výskum, obchod aj legislatívu. Ak sa teraz táto droga odstráni zo schémy IV, kde patria aj látky ako je heroín či kokaín, znamenalo by to, že svetoví experti v oblasti zdravia budú oficiálne uznávať lekárske aplikácie kanabisu v oveľa väčšom množstve ako doteraz, keďže dnes obsahujú lekárske potreby len nepatrné množstvo danej látky. Znamená to tiež, že štáty OSN budú môcť voľnejšie pokračovať v reforme ohľadom drogy a zdravotnícki odborníci budú mať oveľa viac voľnosti pri aplikácií marihuany v zdravotníctve.

„Takéto umiestnenie kanabisu v zmluve z roku 1961 a pri absencii vedeckých dôkazov, bolo toto umiestnenie veľmi nespravodlivé,“ povedal Michael Krawitz, obhajca reformy marihuany. „Dnes sa Svetová zdravotnícka organizácia vydala na dlhú cestu. Je načase, aby sme my všetci podporili odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie a zabezpečili, aby politika nezasahovala do vedy.“

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.