Veľmi zaujímavá tradícia počas temnej stredovekej histórie bola v Taliansku vzkriesená vďaka koronavírusu. Takzvané vínové okná zrejme málokto z vás pozná. Vie o nich zväčša len ten kto býva v meste, kde sa niečo také nachádza, alebo turista, ktorý zavítal v poslednom období do niektorého mesta v Toskánsku. Avšak, dnes sa všetci dozviete o čo ide, za týmito oknami totiž stojí veľmi zaujímavý príbeh.

S otvorením krčmičiek a barov po celom svete boli zavedené prísne bezpečnostné opatrenia na zaistenie bezpečnosti ľudí. Nie každý však je na takéto opatrenia tak celkom pripravený. Aj preto bol najvyšší čas priviesť „buchette del vino“ v talianskej Florencii späť k životu. Malé okná v stenách skutočne pôsobia ako bezpečný spôsob zabezpečenia alkoholického a iného občerstvenia. Ich vznik sa datuje až do 16. storočia, kedy panoval v taliansku mor a ten si vyžiadal asi milión životov. Dnes čelíme taktiež nepríjemnej pandémii, ktorá si priam vyžiadala, aby sa tieto okienka vrátili späť k životu, keďže zabezpečujú bezpečný a bezkontaktný prístup k pitiu a jedlu.

Webová stránka asociácie týchto vínnnych okienok napísala toto: „Počas tohto obdobia sa niektorí majitelia vinárstiev vrátili späť k používaniu svojich vínnych okien na výdaj vína, kávy, nápojov, sendvičov či zmrzliny. A to všetko bezkontaktne.“ Taliansko bolo obzvlášť postihnuté pandémiou koronavírusu s viac ako 249 000 potvrdenými prípadmi a 35 187 úmrtiami. Krajina sa však s nepríjemnosťami vysporadúva po svojom a celkom dobre sa im to darí. Tieto vínne okná sú dlhé storočia dôležitým prvkom architektúry Florencie a Toskánska.

Vínne okienka po mori postupne zanikali a mnoho z nich sa pri povodniach v roku 1966 natrvalo zničilo. Ďalším veľkým problémom bol vandalizmus, avšak mnohí teraz dúfajú, že ľudia dokážu kvôli súčasnej situácie zmeniť svoj postoj k ním a s ničením týchto vzácnych okienok sa nadobro prestane. Členovia asociácie vínnych okien plánujú do všetkých umiestniť štítky, na ktorých sa bude písať o ich histórii, aby ľudia pochopili akú majú hodnotu a možno aj to pomôže s ich zachovaním. Momentálne fungujú takmer všetky okná, ktoré sa podarilo zachovať. 

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.