Pravda býva často zvláštnejšia než fikcia a história býva v skutočnosti divnejšia než si myslíme. Kto by si bol pomyslel, že už Vikingovia mali súťaže v rape? A že v Železnej dobe mali teleskop a klimatizáciu? Toto a ešte viac sa dočítate v dnešnom článku.

1. Vikingovia súťažili v rape

Ľudia si často predstavujú Vikingov ako neohrabaných barbarov, ktorí sa neustále plavia na mori a plienia dediny. Pravda je však niekde úplne inde. V skutočnosti mali komplexný demokratický systém, rešpektovali žena a práva detí. Okrem toho trávili voľný čas niečomu, čo sa podobalo rapovým súbojom.
Nebol to, samozrejme, súboj, aký býva dnes. Dalo by sa to skôr prirovnať k hlasnej výmene názorov. Účastníci sa poeticky konfrontovali, obviňovali sa z rôznych výmyslov a publikum sa medzitým rozhodlo, komu budú fandiť.

2. Starovekí Gréci mali počítač

Táto sada koliesok, vyrobená niekedy medzi rokmi 205 – 60 pnl., je prvý analógový počítač na svete. Na prednej strane sa s mimoriadnou presnosťou počítal pohyb rôznych astronomických objektov a dal sa použiť na predpovedanie zatmenia a iných úkazov. Na zadnej strane sa zaznačovalo skóre zo športových udalostí, vrátane starovekých olympijských hier.

3. V Číne boli pouliční predavači jedla už v 10. storočí

Aj keď čínske paličky existovali už v 12. storočí pnl., populárnymi sa stali až počas vlády dynastie Sung (900 – 1200 nl.), a to vďaka pouličným predavačom!

4. Už počas Železnej doby mali v Indii teleskopy a klimatizáciu

V 18. storočí pnl. sa o astronómiu v Indii zaujímali len “hustí ľudia.” Veľké hvezdárne, nazývané Jantar Mantar, boli postavené na sledovanie pohybu planét s neuveriteľnou presnosťou. V tom istom období boli vynájdené a často používané teleskopy.
India má horúce podnebie a aby ste tam prežili, musíte si prispôsobiť obydlie. Väčšina domov mala v podzemí špeciálnu miestnosť s bazénom. Keď sa začala voda vyparovať, ochladila všetky miestnosti.

5. Viktoriáni si upravovali fotky

Upravovanie svojho vzhľadu a fotografií ani omylom nie je moderná záležitosť. Úprava portrétov bola na dennom poriadku. Dokonca existovali aj príručky, ako si ich čo najlepšie upraviť.
Nie je to tak, že by všetci mali záhadne čistú pleť a osí pás. Mali svoje metódy – ako napríklad jemne zoškrabať fotografiu – aby vytvorili ilúziu dokonalej pleti. Profesionálne fotografie mávali zväčša čierne alebo biele pozadie, aby sa jednoduchšie robili úpravy.

6. Už v Mezopotámii dostávali od zákazníkov spätnú väzbu

Starovekí Babylončania boli presne ako my. Tiež sa stále sťažovali na úroveň služieb – ibaže oni to robili na hlinených tabuľkách.

7. V starovekom Ríme existovali automaty

Už vtedy si mohli ľudia za peniaze kúpiť v automate vodu. Celý proces trval asi desať minút, obsahoval množstvo lán a uzlíkov a bol poháňaný drevom (za pomoci vetra a pary).

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.