Historický mierový koridor otvorili po dlhých desaťročiach. Jeho účelom je pomôcť indickým Sikhom navštíviť svätý chrám v Pakistane bez víz. Oficiálne otvorenie koridoru tak bude znamenať pre pútnikov z indického Sikhu veľmi veľa, keďže od roku 1947 až doteraz nemohli navštíviť dané miesto najmä z dôvodu ťažko získateľných víz a strachu. Od spomínaného roku navyše panuje medzi krajinami veľké napätie.

Gurdwara Darbar Sahib v Pakistane

Takmer 5 kilometrov dlhý priechod spája chrámy Sikhov Dera Baba Nanak Sahib v Indii a Gurdwara Darbar Sahib v Pakistane. Sikhovia si obzvlášť vážia pakistanský chrám, pretože sa predpokladá, že tam začiatkom 16. storočia žil a zomrel Guru Nanak, zakladateľ sikhizmu. „Za posledných 70 rokov sme sa za to modlili,“ povedal Manjinder Singh Sirsa, predseda riadiaceho výboru Dillí Sikh Gurudwara. „Tento okamih nemôže byť radostnejší,“ dodal.

View this post on Instagram

Saiwaheguru ji do you have 10 seconds to write WAHEGURU ji *🌺🌺🌺🌺* *WAHEGURU JI KA KHALSA*🙏 *WAHEGHRU JI KI FATEH JI*🙏 *ਵਾਹਿਗੁਰੂ ਜੀ ਕਾ ਖ਼ਾਲਸਾ* *ਵਾਹਿਗੁਰੂ ਜੀ ਕੀ ਫ਼ਤਹ ਜੀ*🙏🙏 🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺 *ਵਾਹਿਗੁਰੂ ਜੀ ਕਾ ਖਾਲਸਾ* *ਵਾਹਿਗੁਰੂ ਜੀ ਕੀ ਫਤਿਹ ਜੀ* 🙏 🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺 *ਵਾਹਿਗੁਰੂ ਜੀ ਕਾ ਖਾਲਸਾ !!​* *ਵਾਹਿਗੁਰੂ ਜੀ ਕੀ ਫਤਿਹ !!​*🙏 🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺 *ਜਪੋ ਜੀ* *ਵਾਹਿਗੁਰੂ ਵਾਹਿਗੁਰੂ ਵਾਹਿਗੁਰੂ ਵਾਹਿਗੁਰੂ ਵਾਹਿਗੁਰੂ ਵਾਹਿਗੁਰੂ ਵਾਹਿਗੁਰੂ ਵਾਹਿਗੁਰੂ ਵਾਹਿਗੁਰੂ ਵਾਹਿਗੁਰੂ ਵਾਹਿਗੁਰੂ ਵਾਹਿਗੁਰੂ ਵਾਹਿਗੁਰੂ ਜੀ*🙏

A post shared by sukhwinder pawar (@sukhwinder_pawar) on

Otvorenie koridoru je obzvlášť pozoruhodné, pretože medzi týmito dvoma krajinami stále stúpa napätie. India a Pakistan bojujú už od roku 1947, kedy milióny Sikhov utiekli z Pakistanu. Táto udalosť je zároveň považovaná za najväčšiu masovú migráciu v dejinách ľudstva. Podľa Al Jazeery zostalo žiť v Pakistane len asi 20 000 Sikhov. Predpokladá sa, že až 5 000 pútnikov z Indie bude teraz môcť každý deň využívať chodbu. Žiadne víza potrebovať nebudú, no musia požiadať o povolenie prejsť najmenej 10 dní predtým, ako tak učinia.

https://www.instagram.com/p/Bl8LagZlCLf/?utm_source=ig_web_copy_link

Doteraz sa Sikhovia báli chodiť na hranice, pretože tam panovalo násilie. Navyše, vízový proces bol často komplikovaný a ťažko dosiahnuteľný. „Ľudia všetkých náboženstiev sú v chráme vítaní, a to v súlade s presvedčením Sikhov o inkluzívnosti a rovnosti,“ uviedla CNN. Dôležitá informácia pre neznámych návštevníkov je, že si každý musí pred vstupom do chrámu umyť ruky a nohy svätou vodou zvanou amrit alebo sa ponoriť do „sarovaru“. Od mužov aj žien sa vyžaduje, aby mali zakryté hlavy, ruky a nohy a tiež, aby si vyzuli topánky.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.