Mariánska priekopa je najhlbšie miesto na svete a ak by ste si aj mysleli, že je tým pádom aj celkom čisté a neporušené ľudskými zásahmi, tak vás tento najnovší prieskum sklame. Jej hlbiny sa rozhodol preskúmať bývalý dôstojník, ktorý si už užíva dôchodok. Preskúmať najhlbšie miesto na zemi chcel najmä kvôli tomu, aby zistil, či sa aj v takejto hĺbke nachádza plastový odpad.

Foto od youtube

Victor Vescovo sa spolu so svojim tímom ponoril sa do Mariánskej priekopy, ktorá sa nachádza v Tichom oceáne, do rekordnej hĺbky – až 10 972 metrov. Išlo tak o vôbec najhlbší ponor, no výskum nedopadol tak, ako by si jeho realizátori želali. No nie len oni, ale aj široká verejnosť. Aj v tejto obrovskej hĺbke sa totiž našli plasty. Zaujímavé je, že doterajší rekord v najhlbšom ponore bol až 59 rokov starý.

Odpad z plastov dosahuje astronomické rozmery a odhaduje sa, že v súčasnej dobe sa vo svetových oceánoch nachádza až neuveriteľných 100 miliónov ton odpadu. Pričom situácia sa neustále zhoršuje. Táto expedícia vykonala celkom štyri ponory v priebehu 3 týždňov. Išlo zároveň o tretí pokus, kedy sa výskumníci ponorili do Challengerskej hlbočiny, ktorá je najhlbším bodom Mariánskej priekopy. 

Prvý ponor sa realizoval v roku 1960, kedy bolo aktérom expedície americké námorníctvo. Posledným človekom, ktorý dokončil úspešnú misiu v hlbinách priekopy pred tou tohtoročnou, bol v roku 2012 kanadský filmový tvorca James Cameron. Ten sa so svojou ponorkou dostal do hĺbky 10 908 metrov.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.