Hladina morí stúpne do roku 2050 na takú úroveň, že postihnutých bude až trikrát toľko ľudí, ako sa doteraz očakávalo

769

Nová štúdia odhalila viac ako znepokojivú správu. Stúpajúca hladina morí môže do roku 2050 dospieť do takého štádia, že postihnutých bude až trikrát viac ľudí, ako sa pôvodne očakávalo.

22
Foto od youtube

Vedci z výskumnej spoločnosti Climate Central použili nový digitálny model pre presnejší odhad založený na satelitných údajoch a umelej inteligencii. Zistili, že v súčasnosti žije v oblastiach, ktoré budú do roku 2050 minimálne raz ročne zaplavené, žije až 300 miliónov ľudí. Tomuto zisteniu predchádzali predpovede agentúry NASA, podľa ktorej bude ohrozených 80 miliónov ľudí, no ako môžme vidieť, ta toto číslo je viac ako trikrát vyššie!

Benjamin Strauss, hlavný vedec a vedúci spoločnosti Climate Central, povedal: „Pre nás je to ohromujúci rozdiel. Je to tiež úplne nový pohľad na rozsah tejto hrozby.“ Zistenia expertov, ktoré boli zverejnené v utorok v Príručke ochrany prírody, označili oblasti v Ázii za tie najohrozenejšie. Toto tvrdenie dokazuje aj fakt, že účinky sa už stihli prejaviť v Indonézii, kde vláda oznámila svoje plány presunúť hlavné mesto. Jakarta sa totiž nachádza v oblasti, ktorá je stále viac náchylná na povodne a tak je viac než pravdepodobne, že toto mesto bude presunuté.

„V nadchádzajúcich desaťročiach sa najväčšie účinky stúpania hladiny morí prejavia v Ázii, a to kvôli počtu ľudí žijúcich v nízko položených pobrežných oblastiach kontinentu. Pevninská Čína, Bangladéš, India, Vietnam, Indonézia a Thajsko sú všetko krajiny, ktorých nejaká časť územia bude do roku 2050 zaplavovaná minimálne raz ročne,“ uvádza sa v správe. Problém bol v tom, že predtým sa odhady robili pomocou satelitných údajov, ktoré  preceňovali nadmorskú výšku pôdy z dôvodu vysokých budov a stromov. Novšia technika však použila také údaje, ktoré kompenzujú takéto nesprávne výklady.

Výskum prekvapil dokonca aj samotný tím vedcov. Scott Kulp, hlavný autor štúdie a vedecký pracovník spoločnosti Climate Central, uviedol: „Tieto zistenia ukazujú, že zmena klímy môže v našich životoch pretvoriť mestá, ekonomiky, pobrežia a celé globálne regióny.“ Strauss zároveň vysvetlil, že predchádzajúce štúdie Svetovej banky používajúce staré údaje spôsobili do polovice storočia škody vo výške až 1 bilión dolárov ročne. Preto bolo nevyhnutné tieto merania spresniť a úplne zmeniť, čo sa aj podarilo.

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre