Keď producenti obsadzujú hercov do veľkého trháku, akým je Harry Potter, do hry vstupuje mnoho faktorov. Tieto rozhodnutia sa často podarí urobiť tak dobre, že si divák vytvorí k postave silný vzťah. Tento silný vzťah spôsobuje, že je ťažké oddeliť obraz herca od jeho hereckej úlohy. Viete si napríklad predstaviť Harryho Pottera, ktorého by hral niekto iný ako Daniel Radcliffe, alebo Hermionu, ktorú by nehrala Emma Watson? Aj keď si mnohí z nás myslia, že títo herci sa pre tieto úlohy „narodili“, je možné, že v niekoľkých prípadoch s tým producenti spočiatku nesúhlasili a možno si dokonca vybrali niekoho iného. My vám dnes teda prinášame hercov, ktorí mali hrať hlavné postavy v tejto nesmrteľnej klasike.

1. Ian McKellen — Albus Dumbledore

Photo by BrightSide

Sir Ian McKellen, známy svojimi úžasnými výkonmi vo filmoch ako Pán prsteňov a Da Vinciho kód, ako aj v mnohých divadelných hrách, bol požiadaný, aby na veľké plátno preniesol slávneho čarodejníka Albusa Dumbledora po tom, čo herec Richard Harris, vtedajší interpret Dumbledora, bohužiaľ zomrel. Stalo sa tak ešte v roku 2002, ale McKellen musel čeliť ťažkej dileme, po ktorej sa rozhodol túto príležitosť odmietnuť.

2. Liam Aiken — Harry Potter

Photo by BrightSide

Pôvodne sa mal v úlohe Harryho Pottera na veľkom plátne predstaviť Liam Aiken, hviezda ságy Séria nešťastných príhod. J. K. Rowlingová si však opäť povedala svoje a to všetko zmenilo. Spisovateľka požadovala, aby celé obsadenie filmu tvorili len britskí herci. To okamžite vylúčilo Aikena, a tak sa otvorili dvere britskému hercovi Danielovi Radcliffovi, aby získal úlohu, ktorá definovala jeho kariéru, keď mal sotva 11 rokov.

3. Robin Williams – Rubeus Hagrid

Photo by BrightSide

J. K. Rowlingová bola opäť veľmi neoblomná, keď išlo o to, aby film o najslávnejšom čarodejníkovi nebol obsadený americkými hercami… Keďže sama je Britka, vyvíjala na produkčný tím obrovský tlak, aby dosiahol to, čo chcela. Nakoniec sa jej to podarilo: herecké obsadenie bolo nakoniec výlučne britské, čo filmom skutočne dodalo zvláštny pocit. Takže okrem Liama Aikena bol zo ságy vetovaný aj Robin Williams, ktorý mal hrať ikonického Rubeusa Hagrida. Túto obľúbenú postavu nakoniec s veľkým majstrovstvom stvárnil Robbie Coltrane. Sme si istí, že podobne ako Coltrane, aj Williams by odviedol skvelú prácu!

4. Helen McCrory – Bellatrix Lestrangeová

Photo by BrightSide

Veľkú a desivú čarodejnicu Bellatrix Lestrangeovú mala pôvodne hrať Helen McCrory. Keďže McCrory je Angličanka, J. K. Rowlingová nemohla veto uplatniť. Avšak v čase, keď sa mali nakrúcať filmy o Harrym Potterovi, hviezda z dramatického seriálu Peaky Blinders spoločnosti Netflix otehotnela. Asi neexistuje lepší dôvod, prečo sa vzdať hrania takej úžasnej postavy. McCrory nakoniec nahradila Helena Bonham Carter, ktorá podala jeden z najlepších výkonov v celej ságe. Napriek tomu McCrory ešte nepovedala svoje posledné slovo na túto tému. Našťastie pre nás sa stihla vrátiť k obsadeniu v posledných 3 filmoch, tentoraz však ako Narcissa Malfoyová.

5. Henry Cavill – Cedric Diggory

Photo by BrightSide

Ešte predtým, ako Cavill začal snívať o tom, že sa stane slávnym Supermanom, ktorý si získal srdcia tisícov divákov na celom svete, to s ním nevyzeralo najlepšie. Cavillovi sa totiž podarilo prehrať nie jednu, ale hneď dve úlohy s Robertom Pattinsonom. Prvá z nich je možno verejnosti menej známa. Pokúšal sa dostať do filmu Harry Potter a Ohnivý pohár, kde sa zúčastnil konkurzu na úlohu Cedrica Diggoryho. Druhá úloha, o ktorú prišiel v prospech Pattinsona, je dobre známa. Cavill bol blízko k úlohe Edwarda Cullena, hlavného hrdinu ságy Twilight.

6. Hatty Jones – Hermiona Grangerová

Photo by BrightSide

Pokiaľ ide o úlohu Hermiony Grangerovej, producenti sa ťažko rozhodovali medzi dvoma mladými herečkami, ktoré sa rovnako hodili na úlohu múdrejšej čarodejnice z Rokfortu: Hatty Jones, hviezdou celovečerného filmu Madeline, a Emmou Watson, ktorá bola dovtedy neznámou herečkou. Zaujímavé je, že rozhodnutie padlo na základe dojmov kastingovej riaditeľky Janet Hirshenson z Emmy. Hirshernsonová verila, že mladá žena prinesie do celého príbehu toľko potrebnú „nudnú“ stránku. Nakoniec sa zdá, že urobila správne, vzhľadom na to, že Emma si vďaka svojim schopnostiam a empatickej povahe dokázala ukradnúť srdcia a duše divákov.

7. Eddie Redmayne – Tom Riddle

Photo by BrightSide

Jamie Campbell Bower nebol jediným hercom, ktorý mal záujem hrať mladú verziu úhlavného nepriateľa Harryho Pottera, Lorda Voldemorta, známeho aj ako Tom Riddle. Podobne ako Campbellovi Bowerovi, ani Eddiemu Redmaynovi sa nepodarilo získať úlohu zloducha väčšieho ako život, ale aj jeho trpezlivosť bola odmenená, keď bol obsadený do série Fantastické zvery, tentoraz ako hlavná postava Newt Scamander.

8. Jason Isaacs – Gilderoy Lockhart

Photo by BrightSide

Jason Isaacs, dnes známy vďaka úlohe Luciusa Malfoya, chcel pôvodne hrať úplne inú úlohu: polokrvného čarodejníka Gilderoya Lockharta. Producenti však usúdili, že Isaacs by sa oveľa lepšie hodil na postavu otca Draca Malfoya a zároveň jedného z najväčších protivníkov, s ktorými sa Potter musel počas celej ságy vysporiadať. Vtipné je, že herec bol zároveň už určený na úlohu kapitána Hooka v Petrovi Panovi, takže nechcel byť spojený s obrazom 2 detských zloduchov. Našťastie úlohu Luciusa neodmietol a nakoniec si ju zahral.

9. Kate Winslet – Helena Ravenclaw

Photo by BrightSide

Keď sa jedna z najpopulárnejších ság tej doby chýlila ku koncu, producenti si mysleli, že musia vymyslieť skvelý spôsob rozlúčky. Chceli, aby bol každý detail dokonalý, a to zahŕňalo aj nájdenie herečky, ktorá by dokázala naplniť veľkosť Heleny Ravenclaw, postavy, ktorej úloha v príbehu bola tak trochu krátka, ale mimoriadne dôležitá. Meno na vrchole zoznamu bolo Kate Winslet. Nanešťastie, jej agent odmietol scenár ešte predtým, ako si overil, či má vôbec záujem o účasť na projekte.

10. Thomas Brodie-Sangster – Ron Weasley

Photo by BrightSide

Thomas Brodie-Sangster prezradil, že by si rád zahral Rona Weasleyho na veľkom plátne. Nielen to, ale skutočne to skúsil a nakoniec prehral s Rupertom Grintom, malým ryšavcom, ktorý je dnes dobre známy všetkým fanúšikom ságy. Herec zo seriálu Nanny McPhee však napriek tomu, že v skúške neuspel, uviedol, že táto „tvrdá“ skúsenosť s odmietnutím v zábavnom priemysle mu „umožnila zachovať si „optimistickejší“ postoj počas konkurzov na budúce úlohy.

11. Tom Felton – Ron Weasley a Harry Potter

Photo by BrightSide

Možno sa vám tomu nebude chcieť veriť, ale je to pravda. Predtým, ako sa stal nezbedným Dracom Malfoyom, sa Tom Felton zúčastnil konkurzu na Rona Weasleyho a dokonca aj na Harryho Pottera. Napriek tomu, že ani do jednej z týchto úloh nebol vybraný, herec tvrdí, že medzi ním a Radcliffom či Grintom nikdy nebola v zákulisí žiadna žiarlivosť ani rivalita. Naopak, bol veľmi vďačný, že vôbec dostal príležitosť účinkovať vo filmoch.

12. J. K. Rowlingová – Lily Potterová

Photo by BrightSide

Nemá zmysel popierať, že medzi J. K. Rowlingovou a Geraldine Somervillovou je veľká podobnosť. Možno práve preto producenti ságy chceli, aby spisovateľka prijala úlohu Lily Potterovej vo filme Harry Potter a Kameň mudrcov, keďže tak dobre zapadala do jej profilu. Rowlingová však pozvanie zdvorilo odmietla. „Tvorcovia ma síce požiadali, aby som hrala Lily Potterovú v prvom filme, ale naozaj nie som stvorená na úlohu herečky, dokonca ani na takú, ktorá tam má len stáť a mávať. Nejako by som to pokazila.“ 

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.