Hliva ustricová – Všetko, čo potrebujete vedieť o účinkoch tejto zaujímavej huby na naše zdravie

505

Hliva ustricová (Pleurotus ostreatus) predstavuje jeden z najbežnejších druhov jedlých húb na svete. Okrem toho, že sa kvôli jej lahodnej chuti konzumuje ako potravina v rôznych kuchyniach, najmä v čínskej, japonskej a kórejskej, známe je aj jej medicínske využitie. V tradičnej čínskej medicíne sa hliva ustricová používa na liečbu rôznych zdravotných problémov. Rastie prirodzene na stromoch a v ich blízkosti v miernych a subtropických lesoch, avšak je možné ju pestovať aj doma. Zaujímavosťou je, že hliva ustricová bola prvýkrát kultivovaná v 2. svetovej vojne Nemcami a v rokoch 1965 – 1997 sa jej komerčné pestovanie zvýšilo 18 – násobne.

hliva ustricova

 

Hliva ustricová – jej vzhľad a pestovanie

Samotný názov huby je odvodený od ustrice, ktorej sa podobá tvarom aj farbou. Huby majú zvyčajne tenké, ustricové alebo vejárovité klobúky dosahujúce šírku 5 – 25 cm, sú bielej, sivej alebo svetlohnedej farby a na spodnej časti klobúkov majú biele žiabre, ktoré sú jedným z prvých identifikátorov tejto huby. Samotné klobúky hlivy ustricovej sú niekedy na okrajoch riasené. Dužina huby je biela a nie vždy musí mať stonku. Tá je vyvinutejšia v prípade, že hliva ustricová rastie na vrchole kmeňa.

Tieto huby sú saprotrofné, to znamená, že sa živia mŕtvym materiálom, v tomto prípade drevom. Preto ich nájdeme rásť na polenách, mŕtvych alebo umierajúcich stromoch v zhlukoch malých húb, ktoré pripomínajú akési police. Najčastejšie sa vyskytujú na listnatých drevinách ako buk a osika. Niekedy ich možno nájsť aj na ihličnanoch. Hovorí sa, že hliva ustricová má anízový zápach, takže vonia trochu sladko, ako sladké drievko. Charakteristiky vyššie by nám mohli pomôcť pri odlíšení hlivy ustricovej od iných, možno aj nebezpečných húb.

Hlivu ustricovú si však vieme vypestovať aj doma a je to veľmi jednoduché. Aj keď zvykne rásť na dreve, je možné vypestovať ju na slame alebo pilinách. Na začiatok  nám stačí kúpiť len súpravu obsahujúcu malú naočkovanú guľatinu alebo otvorené plastové vrecko naplnené sterilizovanou naočkovanou slamou alebo pilinami. Môžeme si však zaobstarať len zaočkovaný materiál, ktorý primiešame do vopred sterilizovanej slamy, pilín alebo zárezov na guľatine. Prečítajte si osobitný článok o pestovaní hlivy ustricovej.

pestovanie
Vypestovať hlivu ustricovú si viete aj doma

 

Nutričné hodnoty a obsah látok

Hliva ustricová je dobrým zdrojom základných vitamínov a minerálov. Obsahuje vitamíny ako niacín (poskytuje 21% odporúčaného denného príjmu), riboflavín (8%), kyselinu pantoténovú (11%), a tiež menšie množstvo kyseliny listovej, vitamínu B a tiamínu. Medzi minerály nachádzajúce sa v hlive ustricovej patria fosfor, draslík, meď (každá z nich predstavuje 10% dennej dávky), železo, horčík, zinok, mangán a selén.

Pozrime sa bližšie na výživové hodnoty v 86 gramoch surovej nakrájanej hlivy ustricovej:

  • Kalórie 28
  • Tuk: 0,3 g
  • Sacharidy: 5,2 g
  • Sodík: 15,5 mg
  • Vláknina 2 g
  • Cukry 0,95 g
  • Bielkoviny 2,9 g

Hliva ustricová je takmer bez tuku a poskytuje iba 0,3 gramy na jednu porciu. Zároveň je potravinou nízkoglykemockou.  Vďaka svojmu vysokému obsahu bielkovín je hliva ustricová dobrou stravou pre vegetariánov.

Účinky Hlivy ustricovej na zdravie

Hliva ustricová obsahuje veľké množstvo látok, o ktorých sa predpokladá, že ovplyvňujú zdravie. Medzi takéto látky patrí vláknina, betaglukán a niekoľko ďalších polysacharidov, o ktorých sa zistilo, že majú priaznivý vplyv na imunitný systém.

Možné zníženie cholesterolu

V štúdii z roku 2015 sa zistilo, že vláknina nachádzajúca sa v hube, môže byť nápomocná pri znižovaní hromadenia sa triglyceridov v pečeni.

Podporuje zdravé fungovanie srdca

Výskum ukázal, že potraviny obsahujúce vlákninu, ako sú rôzne druhy zeleniny a aj huby, poskytujú niekoľko výhod pre zdravie, najmä v oblasti prevencie chorôb a znižovania rizika aterosklerózy a kardiovaskulárnych ochorení. Niekoľko štúdií teda spája vyšší príjem vlákniny s lepším zdravím srdca.

Skutočnosť, že ide o potraviny s nízkym obsahom kalórii z nich robí múdru voľbu pre vytvorenie zdravých stravovacích návykov.

Podporuje fungovanie imunitného systému

Podľa štúdie z roku 2016, kde účastníci požívali extrakt z hlivy ustricovej 8 týždňov, sa zistila spojitosť medzi jej užívaním a zvýšením imunitných funkcií. Ďalšia štúdia ukázala, že hliva ustricová obsahuje zlúčeniny – imunomodulátory, ktoré pomáhajú regulovať imunitný systém.

Možné zníženie rizika rakoviny

Niektoré predbežné výskumy zistili, že hliva ustricová môže obsahovať látky bojujúce proti rakovine. Štúdia z roku 2012 ukázala, že extrakt z hlivy ustricovej môže potlačiť rast a šírenie rakoviny prsníka a hrubého čreva.

Zlepšuje metabolické zdravie

Konzumácia zeleniny bohatej na vlákninu je často odporúčaná v prípade, že chceme dosiahnuť a udržať si zdravú váhu. Huby môžu byť ďalšou z možností, ako si udržať lepší metabolizmus. Jeden výskum poukázal na spojenie účinkov jedlých húb pri liečbe metabolického syndrómu v rátane obezity. Zároveň poukázal na potrebnú kombináciu s pravidelným fyzickým cvičením, ako aj so zmenami v stravovaní a životnom štýle.

Hliva v kuchyni
Využiť hlivu ustricovú viete v kuchyni ale aj v podobe tabletiek pre podporu imunity.

Hliva ustricová tablety

Čoraz viac populárne sa javí užívanie Hlivy ustricovej v podobe tabliet. Pri týchto doplnkoch výživy sa vyzdvihuje predovšetkým to, že sú silno koncentrované. Také veľké množstvo látok človek nedokáže prijať z bežnej konzumácie hlivy.  Ľudia užívajú tabletky predovšetkým na podporu imunity ale nájdu sa aj užívatelia, ktorý ich berú napríklad na cholesterol či srdce.   Tabletky z hlivy viete nájsť aj v kombinácií s inými zdraviu prospešnými hubami ako jeden doplnok stravy.

 

Vedľajšie účinky

Pri užívaní hlivy ustricovej boli zaznamenané alergické reakcie. Tie zahŕňali príznaky ako zimnicu, horúčku, vyrážky na koži, ktoré po niekoľkých dňoch zmizli.

V prípade, že máte alergiu na plesne, pri konzumácii huby sa môže vyskytnúť orálny alergický syndróm. Medzi jeho príznaky patrí svrbenie alebo opuch úst, tváre, pier, jazyka a hrdla. V každom prípade, ak máte alergiu na plesne, je dobré sa pred konzumáciou hlivy ustricovej poradiť so svojim lekárom.

U niektorých ľudí konzumácia jedlých húb najmä vo väčšom množstve spôsobuje tráviace ťažkosti, ako nevoľnosť, plynatosť, hnačky, a podobne.

Zaznamenané boli tiež dôkazy, že huby môžu reagovať s gabapentinom, liekom, ktorý sa predpisuje na liečbu bolesti spôsobenej poškodením nervov alebo epilepsie. Realizovaný výskum však nezahrnul medzi takéto huby hlivu ustricovú, a preto táto interakcia nemusí byť klinicky významná.

Najbezpečnejšie je konzumovať huby, ktoré boli zakúpené od legitímneho predajcu potravín, napríklad v obchode s potravinami alebo na trhu.

Kde možno hlivu ustricovú nájsť?

Hliva ustricová je klasicky predávaná v potravinách alebo na trhu. Predáva sa ako celá potravina, v jej rôznych odrodách počas celého roka. Vo voľnej prírode sa hliva ustricová vyskytuje najčastejšie skoro na jar alebo v jeseni. Pri jej výbere je dôležité hľadať suché a pevné zhluky húb a vyhnúť sa tým, ktoré sú príliš tmavé, zvädnuté alebo príliš vlhké. Hlivu ustricovú je možno zakúpiť aj vysušenú alebo aj ako doplnok výživy a užívať ju vo forme kapsúl.

Ako skladovať hlivu ustricovú ?

Najlepším spôsobom, ako skladovať hlivu ustricovú je umiestniť ju do chladničky v plastovom obale alebo na prekrytom tanieri. Niektorí ju zvyknú umiestniť aj do papierového obalu, čo je preferovaná možnosť. Čerstvé huby vydržia v chladničke 4 až 7 dní.

Hlivu ustricovú môžeme tiež vysušiť, aby vydržala dlhšie. Vysušíme ju jednoduchým umiestnením na plech, ktorý vložíme na približne hodinu do rúry a sušíme pri 70 °C. Skladujeme ju vo vzduchotesnej nádobe na tmavom mieste.

Treťou možnosťou uskladnenia hlivy ustricovej je jej zamrazenie. Najskôr huby varíme, približne 1 – 3 minúty. Necháme ich odkvapkať, vložíme do plastových vrecúšok a následne do mrazničky.

Ako užívať doplnky hlivy ustricovej?

Rozvíjajúci sa vedecký výskum poukázal na výhody užívania hlivy ustricovej vo forme doplnkov výživy, ktoré by sa však nemali konzumovať ako náhrada za štandardnú liečbu prípadných vážnych ochorení ako je napríklad vysoký cholesterol.

V súčasnosti existuje málo výskumov, ktoré by zisťovali bezpečnosť užívania doplnkov hlivy ustricovej v prípade tehotných žien, dojčiacich matiek, detí a osôb užívajúcich iné lieky. V každom prípade je treba užívanie hlivy ustricovej a jej doplnkov konzultovať s lekárom.

 

Recepty z hlivy

Hliva ustricová je obľúbená po celom svete vďaka jej jemnej textúre a jemne pikantnej chuti. Používa sa na dochutenie širokej škály slaných jedál.

Hlivu ustricovú pred jej použitím dôkladne očistíme, aby sme odstránili všetky jej nečistoty. Najmä, ak ide o hlivu ustricovú priamo z lesa. Niektorí huby len opláchnu. V tomto prípade je pred použitím potrebné ich úplne vysušiť. Hlivu ustricovú môžeme jesť aj v surovom stave a môže byť skvelým doplnkom do šalátov. Vtedy má mierne kovovú príchuť. Varenie však zvýrazní jej jemnosť a zmení jej hubovitú textúru na zamatovo. Hlivu ustricovú možno restovať, pražiť, dusiť, vyprážať alebo grilovať. Je možné spracovať celé huby, alebo ich nakrájať, či jednoducho potrhať na kúsky primeranej veľkosti. Sušené hlivy nie je potrebné dlho máčať vo vode, aby sme ich rehydratovali, ako sa to robí v prípade iných sušených húb. Jednoducho ich nakrátko pridáme do misky s vodou a hneď nasiaknu tekutinou. Hliva ustricová sa výborne hodí na prípravu vaječných jedál, polievok, dusených pokrmov. Je tiež vynikajúcou polevou na pizzu. Mnoho ľudí ju používa ako prílohu k jedlám.

 

Tip na recept : Hliva ustricová a hrianka

Potrebujeme:

  • 200 g hlivy ustricovej
  • Pár krajcov chleba na hrianku
  • Maslo alebo olivový olej
  • Soľ a korenie

Postup:

Huby si nakrájame na ľubovoľnú veľkosť alebo ich len ručne potrháme. Na horúcu panvicu pridáme maslo a huby, ktoré smažíme. Dochutíme soľou a korením. Miešame 5 – 10 minút.  Keď sú huby po okrajoch zlaté, premiestnime ich na vopred pripravenú hrianku na tanieri. Pre spestrenie môžeme hrianku namastiť nátierkou a na huby pridať čerstvú petržlenovú vňať.

 

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre