V Holandsku bola 82-ročná žena nedávno uložená do rakvy vyrobenej výlučne z rýchlokompostovateľných vlákien húb, ktorá v nasledujúcich rokoch bude vyživovať pôdu. Rakva dáva možnosť ekologicky uvedomelejšej generácii, ktorá bude možno chcieť zanechať pozitívny vplyv na planétu, keď raz bude musieť opustiť tento svet.

, Holanďan vynašiel rakvu, ktorá premieňa ľudské telá na huby a tie dokonca vyživujú pôdu

Rakva, ktorú vytvoril 26-ročný Bob Hendrikx, biodizajnér z University of Delft, sa vyrába pestovaním mycélia okolo rámu v tvare rakvy. Mycélium je časť húb, ktorú nevidíme, teda je to podzemná vláknitá sieť, ktorá tvorí väčšinu formy života. Bob mycélium označil ako prírodného recyklátora. Vedci zaoberajúci sa hubami zistili, že mycélium dokáže spracovať veci, s ktorými si iné látky rozkladu nedokážu poradiť.

, Holanďan vynašiel rakvu, ktorá premieňa ľudské telá na huby a tie dokonca vyživujú pôdu

Mycélium totiž neustále hľadá odpadové produkty ako ropu, plasty, kovy a ďalšie znečisťujúce látky a premieňa ich na výživné látky pre životné prostredie. “Táto rakva znamená, že v skutočnosti živíme Zem svojimi telami. Sme predsa živiny, nie odpad,” povedal Bob. Na rozdiel od bežných rakiev, tejto trvá jeden týždeň, kým dorastie a potom potrvá približne dva až tri roky, kým rozloží telo zosnulej osoby.

, Holanďan vynašiel rakvu, ktorá premieňa ľudské telá na huby a tie dokonca vyživujú pôdu

V súčasnosti stojí rakva okolo 1 350 dolárov, ale Bob dúfa, že s pribúdajúcimi zákazníkmi bude môcť znížiť náklady a tým aj jej cenu. Spoločnosť Loop v skutočnosti vykonáva výskum vplyvu ľudských tiel na kvalitu pôdy s nádejou, že presvedčí tvorcov politiky, aby premenili znečistené oblasti na zdravé lesy – pričom naše telá budú ich živinami. Týmto spôsobom by mohli spoločnosti namiesto určovania sviežich a malebných oblastí pre cintoríny vytvárať sviežejšie a malebnejšie oblasti pomocou týchto rakiev.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
guest
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre