Holokaust počas druhej svetovej vojny zanechal na ľudskom pokolení stopu, ktorá nikdy nevymizne z jej histórie. Možno sa na ňu zabudne ale aby sa nezabudlo pripravili sme si pre vás článok, ktorý vám dokáže nielen to, že sa hokokaust naozaj stal ale bol aj hrozivo veľký.  Jedno zo svedecitiev podal aj Slovák  Rudolf Vŕba, ktorého kniha sa stala celosvetovým bestesellerom a jedným z dôkazov, že holocaust skutočne existoval. Môžete ju kúpiť u overeného predajcu v akcií.

Holokaust

Zaujímavosti a fakty o holokauste

 

1. Počas holokaustu bola zavraždená približné 1/3 židov.

2. Viac než 1 milión z tohto počtu boli deti.

3. V roku 1945 Eisenhower predpokladal, že ľudia sa budú snažiť holokaust zastaviť, tak nútil novinárov, aby to dokumentovali.

4. Hitler plánoval zozbierať tisíce židovských artefaktov a po vojne postaviť „Múzeum vyhynutej rasy“.

5. Ernst Leitz II. z Leica Camera pomohol svojim židovským zamestnancom dostať sa z Nemecka pred tým, než Nemci uzavreli hranice. Vlak dostal výstižné pomenovanie – „Leica Freedom Train“.

6. Hitler nikdy nenavštívil žiaden z koncentračných táborov.

7. Odmietanie holokaustu bolo považované za zločin v 17 krajinách.

8. Židovský boxer Salamo Arouch bol väznený v tábore Auschwitz ( Osvienčim)  a bol nútený bojovať s ostatnými väzňami. Prehratí boli zavraždení. Takto prežil 2 roky až kým nedorazili vojská oslobodiť tábor.

9. Dvaja poľskí doktori zachránili približne 8000 židov tým, že nafingovali epidémiu týfusu. Vďaka tomu nacisti nikdy nevkročili do ich mesta.

10. Prvý koncentračný tábor – Dachau – bol otvorený 6 rokov pred tým, než začala 2. svetová vojna a boli tam väznení predovšetkým politickí väzni.

11. 99% Dánskych židov prežilo holokaust pretože boli včas evakuovaní do neutrálneho Švédska.

12. Spoločnosť, ktorá vyrábala Cyklon B – plyn, ktorý bol použitý na zavraždenie miliónov židov – doteraz existuje ako firma vyrábajúca prostriedky proti škodcom. Avšak vedúci spoločníci boli po vojne odsúdení.

13. The Nokmim alebo The Avengers bola skupina židovských partizánov, ktorí vzali osud do vlastných rúk a po vojne tajne vraždili bývalých Nacistov.

14. Jedným z ich plánov bol dokonca obrátený holokaust , ktorý spočíval v tom, že otrávia Nemecké zásobárne vody. Tento plán bol však zmarený Britmi.

15. Približne 200 bývalých príslušníkov Gestapa bolo po vojne zamestnaných Nemeckou Spravodajskou Službou.

16. Helena Citrónová bola Slovenskou väzenkyňou v tábore Auschwitz, do ktorej sa zamiloval nemecký strážnik, Franz Wunsch. Franz jej niekoľko krát zachránil život tým, že jej dával prácu ako triedenie oblečenia tých, ktorí boli poslaní do plynových komôr.

17.  Počas 2. sv. vojny Japonský konzul, Chiune Sugihara, zachránil 6000 židov tým, že im všetkým dal víza do Japonska. Urobil to aj napriek tomu, že mu Japonská vláda povedala, aby to nerobil.

18. Anna Franková zomrela iba týždeň pred tým, než bol koncentračný tábor oslobodený spojeneckými jednotkami.

19. Poľský vojak menom Witold Pilecki bol dobrovoľne väznený v tábore Auschwitz, aby získaval informácie.

20. Židovské deti boli primárnym cieľom Nacistov. Údajne to bolo preto, aby nevyrástli a nestali sa „hrozbou“.

21. V tábore Treblinka bolo vyvraždených približne 1 milión ľudí a to skupinou iba 150 ľudí.

22. V závere Holokaust zapríčinil smrť približne 11 miliónov ľudí.

Svedectvo Slováka o vyhladzovacích koncentračných táboroch

Slovák Rudolf Vrba dokázal nemožné a utiekol z vyhladzovacieho tábora Osvienčím. Jeho svedectvo bolo pre históriu veľmi dôležité. Celý svoj príbeh spísal do jednej knihy, ktorá sa stala celosvetovým bestesellerom.

 

 

7 faktov, ktoré potvrdzujú, že sa holokaust skutočne stal

Ako je možné, že ešte dnes existujú ľudia, ktorí popierajú existenciu holokaustu. Nikto nesmie ignorovať obrovské množstvo dôkazov, ktoré ho potvrdzujú. Či už sú to koncentračné tábory, písomnosti alebo očití svedkovia.

1. Počet Židov sa znížil o tretinu

Photo credit: Parke O. Yingst

V roku 1939 žilo v Európe viac ako 16 miliónov Židov. Na konci druhej svetovej vojny ich bolo až o tretinu menej. Nacisti mali veľmi dobrý prehľad o počte židovských obyvateľov v Európe. Ich cieľom bolo dostať sa na celkový počet – nula.

2. Plynové komory

Photo credit: history.com

Po skončení vojny boli plynové komory jedným z dôkazov likvidácie Židov. Napriek tomu, že sa ich Nemci snažili ku koncu vojny zničiť, nepodarilo sa im všetky zdemolovať. Nikto nepochyboval o tom, že miestnosti so vzduchotesnými dverami boli určené na usmrcovanie plynom. Ďalším dôkazom boli pozostatky hydrogén kyanidu, ktorý sa nachádzal po stenách komôr. Ide o komponent cyklónu B, ktorý je smrteľne jedovatý.

3. Zoznam spopolnených ľudí

Photo credit: Zentralbauleitung Auschwitz, Topf & Sohne

Administratívny pracovník Karl Bischoff z Auschwitzu v liste z 28. júna 1943 uviedol zoznam ľudí, ktorých telá v ten deň spálili. Za jeden deň v jednom koncentračnom tábore išlo o 4 756 židovských obyvateľov. V priemere spopolnili denne približne 2 500 ľudí. Na kremáciu využívali zariadenie, ktoré bolo určené na kremáciu iba jedného tela. Pre zefektívnenie spopolňovania a urýchlenie práce dávali do zariadenia štyri až päť ľudí naraz. Podľa niektorých spisov príležitostne vložili do zariadenia až osem tiel.

4. Fotografie jám na spopolňovanie

Photo credit: forum.md

Počas niektorých dní vyvraždili Nemci toľko ľudí, že ich ani v zariadení na kremáciu nestíhali všetkých spopolniť. Vtedy vykopali obrovské jamy, do ktorých nahádzali všetky mŕtve telá a zapálili. Smutným dôkazom sú fotografie. Ten, kto ich vyniesol z koncetračného tábora podstúpil obrovské riziko. Nacisti väčšinu fotografií zničili. Jediné, ktoré unikli na verejnosť boli na filme, ktorý prepašoval jeden z väzňov v tube od zubnej pasty.

5. Reinhardove tábory smrti

Photo credit: deathcamps.org

Spoločný názov pre tri koncentračné tábory na juhu Poľska – operácia Reinhard. Išlo o tábory Treblinka, Belzec a Sobibor. Napríklad v Auschwitze mali niektorí väzni šťastie a namiesto smrti ich čakali „iba“ nútené práce. V táboroch operácie Reinhard nemal tekéto štastie nikto. Každý, kto do nich vošiel bol odúdený na smrť. V každom z táborov sa neskôr našli masové hroby. Spojenecké vojská v roku 1943 zachytili telegram s celkovým počtom mŕtvych. Zakódovaný odkaz sa podarilo rozlúštiť až v roku 2001. V liste sa uvádzalo: Belzec: 434 508 mŕtvych, Sobibor: 101,370 mŕtvych. Treblinka: 713,555 mŕtvych. Do konca vojny len v týchto táboroch zahynulo približne 2 milióny ľudí.

6. Denník Anny Frankovej

Photo credit: Heather Cowper

Tažko uveriť tomu, že dodnes žijú ľudia, ktorý tvrdia, že denník Anny Frankovej je iba čistý podvrh. Väčšina ľudí by takéto vyhlásenia ignorovala. Holandská vláda sa rozhodla odhaliť pravdu a preverila pravosť denníka. Vládni znalci analyzovali denník a dospeli k záveru, že ide o skutočný originál. V celom denníku je evidentný iba jeden rukpis a obsahovo zodpovedá písaniu mladého dievčaťa. Atrament a papier, ktorý používala pochádzali z konca 40. rokov 20 storočia. Ak by ho písala po skončení vojny, bolo by extrémne náročné ich zohnať.

7. Svedkovia maskaru Babi Yar

Photo credit: diberville.blogspot.com

 

Jeden z najhorších masakrov v histórií holokaustu aj celého ľudstva. Za jeden deň zahynulo 33 771 Židov. Takmer nikto neprežil. zachránilo sa iba zopár ľudí, ktorí predstierali svoju smrť. Okrem toho tieto obete nie sú jediní svedkovia masakra. Niektorí Nemci, ktorí sa podieľali na tomto hormadnom vyvražďovaní vypovedali na súde a ich verzia sa stotožňovala s tou, ktorú rozprávali obete. Nemecký šofér nákladného auta Hofer vypovedal, že obete masakra boli donútené ležať na už mŕtvych telách. Nacisti každého potom zastrelili strelou do hlavy. Bez rozdielu. Deti mohli byť pri matkách ale zastrelili ich rovnako.

 

 

zdroj

 

 

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

7 KOMENTÁRE

  1. a čo slovanský holocast ten neexistuje v 2 sv. vojne zabili 5 krat viac slovanov ako židov T:J: 30 milionov ludi to sa akože nestalo. To čo sa stalo židom je hrozné ale nemôžeme zabudať aj na Slovanský holocast.

    • Presne povedané…v tomto sa židia radia medi rasistov ,lebo uznávajú len seba ako fašisti!!!A ostatné národi sú akože menejcenné,podradné alebo čo?Slovanov zahinulo podstatne viac a to nie je holokaust?

    • Máte pravdu ale to nebolo v koncentračných táboroch ale vo vojne, čo je rozdiel. Tým ale nechcem nijakým spôsobom spochybniť ich pamiatku, viem veľmi dobre čo robilo gestapo na dobytých územiach vtedajšieho ZSSR (dnešná Ukrajina, Rusko, Bielorusko, Litva, Lotyšsko, Estónsko). A aby bolo presné tak gestapo sa zameriavalo najmä na židovských obyvateľoch a tých, ktorý im pomáhali. Aj na Slovensku počas SNP vyvraždili celé dediny (ale to spravili aj povstalci aj keď o tom sa nehovorí). Ich odvaha a obeta nás zachránila pred vyvraždením nacistickým Nemeckom (ďalší na rad po židoch by boli rómovia a slovania).

  2. je krasne vidiet ako aj tato stranka sa zacina venovat zido-propagande , bol by som vcelku zvedavi kto vas plati, za tyzden dajte zas nieco o zidoch a holokauste ,no mimimalne raz za mesiac aby ste vyhoveli sponzorom

  3. Jednu vec nechápem, ako môže byť niekto v roku 2016 tak psychicky obmedzený že dokáže deliť ľudí na židov a ostatní…Človek je len jeden bez ohľadu na náboženstvo alebo rasu. To mi chce niekto dokazovať že tie malé deti ktoré tam tí prašiví psy dokázali bezcitne zabiť boli hrozbou pretože boli židia? Je mi jedno či je niekto kresťan, žid, moslim, budhista…pokiaľ je to dobrý človek tak je to dobrý človek, pokiaľ je to zlý človek tak je to individuálne zlý človek. Je to presne to isté ako hovoriť že všetci nacisti boli bezcitné beštie len preto že ten čo dokázal denne zabiť 500 židov bez mrknutia oka bol nacista.

  4. Moja prababka tam bola(v osviečine) dva roky kvôli jednému listu!!! Do konca života mala strach z uniforiem. Deti do pätnásť rokov išly rovno do plynu, ženy rozmotávali laná z mora, mužov odďelily už v prechodnom koncentráku,deti išly zo ženami a soľ rozožrala mäso až po kosti, každé ráno sa všetky nastúpili a árijka kontrolovala ruky a kto mal iba trochu odrané tak toho odviedli na „ošetrovňu“ a potom ich nikdy už nevideli (tých väzňov) dostávali minimálne dávky a správali sa k nim ako ku zvieratám. Plynové komory boli na nerozlíšenie od spŕch. Áno do koncentračných táborov posielali aj za to keď si on náckoch napísali niečo čo sa im nepáčilo. Napríklad prababka bola v Poľsku pri nejakom jazere pri príbuzných a v noci bolo počuť nákladiaky ako idú k jazeru a hádžu do neho niečo ťažké napr. telá ako prababka napísala domov o tom tak po nich prišlo gestapo a išli do koncentráku.(prosím neuverejnivať na stránku)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.