Japonska spoločnosť Honda usilovne pracuje na vývoji navigačného systému určeného do topánok, ktorý výrazne pomôže ľuďom nevidiacim a slabozrakým ľudom. Systém zvaný Ashirase funguje na základe aplikácie, ktorú si je možné nainštalovať do smartfónu a tiež na základe vibračného zariadenia vrátane snímača pohybu vo vnútri topánky.

Po nastavení trasy v telefóne zariadenie vibruje tak, aby poskytlo danému človeku navigáciu. Podľa toho akým smerom sa chce jedinec vydať, podľa toho vibruje tá ktorá topánka. Ak má teda zabočiť vpravo, tak začne vibrovať pravá topánka. A takto to platí aj naopak. Je to zariadenie, ktoré má za úlohu zabezpečiť, aby jeho nositeľ kráčal sebaistejšie a s uvoľnenou mysľou. 

Táto navigácia je výhodná aj v tom, že nezamestnáva ruky a ani uši, preto sa nevidiaci môže zamerať na počúvanie zvukov okolia. A prečo sa spoločnosť, ktorá vyrába autá či motocykle rozhodla ísť touto cestou? Nuž, keďže jej pôvod je japonsky a počet ľudí, ktorí majú problém so zrakom sa danej krajine rok čo rok zvyšuje, tak sa rozhodli im pomôcť

Wataru Chino, dizajnér spoločnosti Honda, povedal toto: „Som si istý, že pri uvedení Ashirase na trh budeme čeliť mnohým prekážkam. Budeme ich však prekonávať jednu po druhej. Všetku svoju energiu nasmerujeme tak, aby sme zabezpečili slobodu pre ľudí so zdravotným postihnutím“. 

Zdroj

Foto: Facebook

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.