Od obrovského objavu hrobky jedného z najznámejších faraónov na svete – kráľa Tutanchamóna, uplynulo už takmer 100 rokov. V Údolí kráľov ju objavil v roku 1922 Brit Howard Carter a odvtedy sa stala jednou z najznámejších turistických atrakcií na celom svete. V 80. rokoch ju navštívilo každý deň tisíce návštevníkov. Avšak, tento vysoký záujem sa začal negatívnym spôsobom zapisovať na tomto tisícročnom hrobe. Oxid uhoľnatý, vlhkosť či malé škrabance si vyžiadali svoju daň a hrob pre verejnosť uzatvorili pred 9 rokmi.

Foto od youtube
Foto od youtube

Getty Conservation Institute v roku 2009 spolupracovala s egyptským ministerstvom starožitností, aby dokončili najprísnejší prieskum hrobky od čias jej prvého objavenia. “Základom nášho projektu bolo zistiť, ako zvládnuť úroveň návštev a pritom zachovať hrobku v dobrom stave pre budúcnosť,” povedala Laurie Wongová, expertka výskumného tímu.

Foto od youtube

V hrobke sa ešte stále nachádzajú pôvodné objekty nájdené v roku 1922, vrátane samotnej múmie Tutanchamóna. Návštevníci môžu pri návšteve vidieť aj kvarzitový sarkofág kráľa, drevenú rakvu či nástenné maľby, ktoré zobrazujú život a smrť tohto známeho faraóna. Najnovšie pribudla pri tejto atrakcii vyhliadková platforma, praovníci aktualizovali systém filtrácie vzduchu a vylepšili chodníky, značky aj osvetlenie.

Foto od youtube

Výskumníci dospeli k veľmi zaujímavým záverom. Smrť kráľa “Tuta” bola pravdepodobne neočakávaná a zomrel vo veku iba 19 rokov. Zistili tiež, že tento hrob pôvodne nebol určený pre neho.

Zdroj

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť