Od obrovského objavu hrobky jedného z najznámejších faraónov na svete – kráľa Tutanchamóna, uplynulo už takmer 100 rokov. V Údolí kráľov ju objavil v roku 1922 Brit Howard Carter a odvtedy sa stala jednou z najznámejších turistických atrakcií na celom svete. V 80. rokoch ju navštívilo každý deň tisíce návštevníkov. Avšak, tento vysoký záujem sa začal negatívnym spôsobom zapisovať na tomto tisícročnom hrobe. Oxid uhoľnatý, vlhkosť či malé škrabance si vyžiadali svoju daň a hrob pre verejnosť uzatvorili pred 9 rokmi.

Foto od youtube
Foto od youtube

Getty Conservation Institute v roku 2009 spolupracovala s egyptským ministerstvom starožitností, aby dokončili najprísnejší prieskum hrobky od čias jej prvého objavenia. „Základom nášho projektu bolo zistiť, ako zvládnuť úroveň návštev a pritom zachovať hrobku v dobrom stave pre budúcnosť,“ povedala Laurie Wongová, expertka výskumného tímu.

Foto od youtube

V hrobke sa ešte stále nachádzajú pôvodné objekty nájdené v roku 1922, vrátane samotnej múmie Tutanchamóna. Návštevníci môžu pri návšteve vidieť aj kvarzitový sarkofág kráľa, drevenú rakvu či nástenné maľby, ktoré zobrazujú život a smrť tohto známeho faraóna. Najnovšie pribudla pri tejto atrakcii vyhliadková platforma, praovníci aktualizovali systém filtrácie vzduchu a vylepšili chodníky, značky aj osvetlenie.

Foto od youtube

Výskumníci dospeli k veľmi zaujímavým záverom. Smrť kráľa „Tuta“ bola pravdepodobne neočakávaná a zomrel vo veku iba 19 rokov. Zistili tiež, že tento hrob pôvodne nebol určený pre neho.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.