Hrochy vyzerajú na prvý pohľad nemotorne a vcelku mierumilovne. No nenechajte sa oklamať. Sú to jedne z najnebezpečnejších zvierat vôbec a dokážu bežať rýchlejšie, ako človek. Majú veľkú silu a svojou papuľou dokážu rozlámať akúkoľvek vec. No od roku 2008 sú zapísané na listine ohrozených zvierat, pretože ich počet výrazne klesá. Prečítajte si niekoľko faktov z ich života.

hippo fotografia
Photo by dapple1

Fakt č. 1: Sú považované za druhé najväčšie suchozemské zvieratá na svete (prvé miesto patrí slonovi). Samec je približne 3,5 m dlhý, 1,5 m vysoký a môže vážiť až 3 200 kg, čo je vlastne hmotnosť ako majú tri menšie autá dokopy.

Fakt č. 2: Dokážu zadržať dych až 5 minút pod vodou. Nerobí im problém ani plávanie. No zvyčajne vo vode buď stoja, alebo sa prechádzajú po dne.

Fakt č. 3: Hroch obyčajne žije v stádach približne desiatich až dvadsiatich jedincov, ktoré sú vedené jedným veľkým dominantným samcom.

Fakt č. 4: Hroch sa dožíva vo voľnej prírode približne 40 rokov. V zajatí majú sklon žiť dlhšie a môžu sa dožiť aj 50 rokov.

Fakt č. 5: Vylučujú olejovitú červenú látku, ktorá pôsobí ako zvlhčovač, opaľovací krém a chráni ich aj pred baktériami.

Fakt č. 6: Hroch je považovaný za jedno z najnebezpečnejších zvierat v Afrike a je veľmi agresívny, najmä ak sa dostanete medzi neho a vodnú plochu.

hippo fotografia
Photo by szirinada

Fakt č. 7: Mláďatá vážia pri narodení približne 45 kg. Každá samica porodí len jedno mláďa každé dva roky.

Fakt č. 8: Napriek svojej váhe a krátkym nohám ľahko predbehnú väčšinu ľudí. Na krátke vzdialenosti dokážu bežať rýchlosťou až 30 km/h.

Fakt č. 9: Strávia štyri až päť hodín pasením a zjedia aj 68 kg trávy každú noc. Vzhľadom na ich veľkosť to však nie je veľa.

Fakt č. 10: Organizácia IUCN pridala v roku 2008 tieto zvieratá na zoznam ohrozených. Ich populácia je vo výraznom úpadku. Najviac sa ich počet znižuje v Kongu.

Fakt č. 11: Najbližší príbuzný hrocha je, aj keď možno prekvapivo, veľryba.

Fakt č. 12: Hroch je šikovný staviteľ aj lezec. Ak vylieza z vody po strmom svahu, je schopný vydupať svah do tvaru schodíkov, aby sa jemu, aj všetkým ostatným vyliezalo po brehu ľahšie.

hippo fotografia
Foto od snarglebarf

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.