Svet obletela ďalšia hrozivá správa z Grónska. Vedci zaznamenali masívne trhliny na jednom z najvýznamnejších ľadovcov severozápadného Grónska. Tok vody v ľadovci Petermann sa v posledných rokoch zrýchľoval a satelitné snímky teraz naznačujú, že v blízkej budúcnosti by sa mohol rozdeliť na ďalšie častí. Petermann je jedným z troch ľadovcov v Grónsku, ktorého súčasťou je aj ľadový jazyk – 70 kilometrov dlhá plavajúca plocha, ktorá sa tiahne až k fjordu Petermann.

Satelitné údaje vedcom ukázali, že v zime roku 2016 bola prietoková rýchlosť na úrovni približne 1135 metrov za rok. Tieto údaje zodpovedajú zrýchleniu o 10 percent v porovnaní so zimou v roku 2011. Podľa novej štúdie vedenej AWI bolo nedávne zrýchlenie podnietené stratou veľkej časti ľadovca ešte v auguste v roku 2012 – toto porovnanie môžete vidieť aj na nasledujúcej snímke. Podľa najnovších správ je dosť možné, že sa podobný scenár zopakuje aj v blízkej budúcnosti.

Foto od youtube

„Ak sa odlomí z konca tohto veľkého ľadovca, zníži sa celková dĺžka jazyka a spolu s ňou trasa, po ktorej sa ľadové masy presúvajú. To zas obmedzí brzdný efekt kamenných stien, takže ľadovec začína pretekať rýchlejšie.“ Vedci tvrdia, že v súčasnosti je príliš skoro predpokladať či a kedy sa ľadovec začne opäť výraznejšie topiť, no keď k tomu príde, tak to bude veľmi veľká udalosť, ktorá bude mať dosť vážne dôsledky. Vedci však s určitosťou vedia, že ak bude aj naďalej takéto otepľovanie, jazyk výrazne ustúpi a stabilizačný efekt skál sa zníži.

Foto od youtube

Severné Grónsko je však v porovnaní s južnou stranou relatívne stabilné, pretože na južnej strane sa totiž ľadovce topia o niečo rýchlejšie. „S určitosťou vieme, že strata ľadovcových kusov zvyšuje prietok ľadovca,“ povedal vedec Neckel. „Okrem toho sme zistili, že otepľovanie na ľadovci Petermann sa deje dosť často. Otázka však je či tieto zmeny vyplývajú z atmosféry otepľovania nad Grónskom, alebo z teplejšej morskej vody. Zo satelitných obrázkov to možno len veľmi ťažko, až nemožne určiť.“

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.